Vehbi Coşkun

Yanılmaz ve Elazığspor?

Vehbi Coşkun

1967’den bugüne belki birkaç dönem hâriç sürekli “finansal” sorunlarla uğraştı Elazığspor…

Kayyum mecburiyeti dışında vali yardımcılarının bizzat kulüp başkanlığını îfa ettiği günler oldu.

Belediye başkanlarının yasal kısıtlamadan önce yine bizzat kulüp başkanlığını üstlendiği, yasanın çıkmasından sonra da belediye başkan yardımcıları ya da görevlendirilen bir belediye yetkilisi tarafından yönetildiği günler yaşadı Elazığspor…

***

“Sana belediye baksın!” deyişinin ardındaki gerçek; kimsesizlerin sâhiplenilmesinden ibâret değildir?

“Şehrül-Emin” unvanı gereği, şehrin ve canlı / cansız tüm varlıklarının emânet edildiği bir mevkîde bulundukları için, belediye başkanları şehrin tüm değerlerini koruyup kollamakla mükelleftirler.

Nitekim Elazığspor, bu memleketin en büyük marka değerlerinden biri olarak geçmişten bugüne belediyelerce mutlaka sâhiplenilmek zorunda kalınmıştır!..

***

Belediye’nin ESO gelirleriyle ve kısıtlı imkânlarla yönetildiği dönemlerde Elazığ Belediye Başkanı H. Behçet SUSMAZ’ın; “Her Elazığlı önce Elazığsporlu olmalıdır!” sloganıyla sâhiplendiği Elazığspor, kapanmaktan kurtarıldığı gibi gerek “finansal” gerek “sportîf” alanlarda unutulmayacak başarılar elde etti…

Yıllar sonra haftalık yönetimlerle idâre edildiğine şâhit olduğumuz bir duruma düşen Elazığspor, bu kez Elazığ Belediye Başkanı Merhûm Hamza YANILMAZ’ın sâhiplenmesi sonucu; “3-2-1” sloganıyla sportîf başarıya odaklanırken, nezîh ve varlıklı işadamlarından oluşturulan imrenilecek bir yönetim kurulu sayesinde adım adım hedefe yürüdü!..

***

Şimdi özellikle Sayın Mücahit YANILMAZ’ın kardeşi olması hasebiyle Merhûm Hamza YANILMAZ’ın gerek fiilen kulüp başkanı olduğu, gerekse yasal kısıtlama neticesinde bizzat seçerek göreve getirdiği ve destek verdiği başkanlar vasıtasıyla “sağlıklı” biçimde yönetilmesini sağladığı Elazığspor’un işleyişi ile mevcut işleyiş arasındaki farkı iyi bilmek ve anlamak lâzım?..

***

Merhûm Hamza YANILMAZ’ın sâhiplendiği dönemlerde nezîh ve varlıklı işadamlarından oluşan yönetim kurulu, idâri ve finansal görevleri üstlenirken, teknik konular özellikle bir bilene emânet edilmiş ve işbölümü sonucu kimse diğerinin alanına müdahâle etmemiştir…

Elazığspor’da altyapı sorumluluğundan başlayıp, futbol şube sorumluluğuyla devam eden ve kulüp başkanlığıyla noktalanan ama yıllar süren bir süreç yaşayan Sayın Mustafa URHAN’ı, birçok yöneticiden ayıran en büyük özellik nedir?

Sayın URHAN, büyük kitlelere ismini Elazığspor’da duyurmuş olsa da, o bordo-beyazlı kulübe tepeden inme olarak gelmemiş, futbolda amatör olarak forma giymiş olmanın yanı sıra amatör kulüpte yöneticilik, başkanlık yapmış, toprak sahanın tozunu yutmuş, soyunma odasının kokusunu teneffüs etmenin avantajını kullanmış, hâsılı Elazığspor Başkanlığı’nın ardından da Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi olarak zirveye uzanan yolculuğunu tamamlamıştır!..

***

Merhûm Hamza YANILMAZ’ın “bir bilen” olarak Elazığspor’u teslim ettiği Mustafa URHAN, futboldaki bilgi ve birikiminin yanı sıra, bordo-beyazlı kulüpteki yöneticilik tecrübesiyle başkanlık koltuğuna otururken, aynı zamanda “finansal” alanda “borçsuz kulüp” hedefiyle de Elazığspor’un yırtık topu, yıpranmış formasının hesabını sorarak “güven” telkin ettiği kitlelerin gönlünü kazanmıştır!..

Bugün herkesin geleceğinden endişe duyduğu Elazığspor kadar olmasa da, “Yeni Oluşum” adı verilen yönetim kurulunun işbaşı yapmasıyla birlikte hâsılat gelirleri ve cüzî yardımlarla; ödenmemiş borçları temizleyen Mustafa URHAN ile arkadaşları, Elazığspor’un imajını düzeltip, itibarını artırdığı gibi “3-2-1” hedefinin son aşamasındaki engelleri de ortadan kaldırmış, böylece sportîf başarı için gerekli zemin oluşturulmuştur!

***

Elazığspor’u 2 yıl önce, tıpkı geçmişte olduğu gibi kapanmaktan kurtaran yine bir belediye başkanı, yâni Sayın Mücahit YANILMAZ oldu!..

Kim ne derse desin, bu gerçeği bugüne kadar yazdık, söyledik ve hiç inkâr etmedik!..

Ancak, 2 yılın sonunda tarihinin en ağır borç miktarını bugünkü seviyesi her ne olursa olsun her halûkârda aşağıya çeken ve Elazığspor’u 1. Lig’de tutan Sayın Mücahit YANILMAZ, mevcut şartlara bakılırsa başladığı işi ne yazık ki tamamlayamamıştır!..

Sayın Sedat KARATAŞ başkanlığındaki yönetim kurulu “finansal” sıkıntı yaşadığı için görevden ayrılırken, bugün kamuoyundaki umutsuzluk ve gelecekten kaygı duyulmasına sebep olan belirsizliğin nedeni iyi sorgulanmalıdır?

Yaklaşan kongre öncesinde tekrar hatırlatmak gerekirse; Elazığspor’un “finansal” sorunları bugünkü bakış açısı ve yönetim tarzıyla mümkün değil çözülemez?

Yarın transfer tahtası açılamazsa, seçimden sonra da yardım taahhütünde bulunanlar telefonlara çıkmazsa, takımın sportîf başarısızlığı elbette kaçınılmaz?

Böyle bir durumda bakışların çevrileceği tek mercî Belediye Başkanlığı, sorumlu tutulacak olan da Sayın Mücahit YANILMAZ olacak!

Aslında, geçmişe bakıldığında Sayın Mücahit YANILMAZ’ın Elazığspor’a daha fazla kaynak sağlamasına rağmen, kardeşi ve selefi Merhûm Hamza YANILMAZ’dan tek eksiği ne biliyor musunuz?

“Bir bilen” bulma ihtiyacını duymadan, ince eleyip sık dokumadan, sorumluluktan kurtulma hevesiyle Elazığspor’u her önüne çıkana teslim etme yanlışı!..

Yazarın Diğer Yazıları