Vehbi Coşkun

Duydunuz Mu, Elazığspor Düşmüş?

Vehbi Coşkun

Diyarbekirspor Şampiyon olmuş 2. Lig’e yükselmiş.

Malatyaspor Süper Lig’den düşer mi bilmem, ama Malatya Yeşilyurt Belediyesi 2. Lig’e yükselmek için Play-Off oynamayı garantilemiş.

Bir hafta önce Kastamonu’yu deplasmanda yenen ve Elazığ’ı sevindiren Vanspor FK, TFF 1. Lig’e yükselmek için Play-Off oynayacakmış.

Adıyaman 1954 Spor, 3. Lig’de Şampiyon olarak 2. Lig’e yükselmiş.

BB Erzurumspor Süper Lig’de kalmak için tüm imkânlarını seferber etmiş!

Duydunuz mu?..

2014 Yılı’nda boyunlarında bordo-beyaz atkısı olan siyâsilerin; “Doğu’nun Süper Lig’deki tek temsilcisi” diye söze başladıkları Elazığspor, 7 yıl içerisinde 3. Lig’e düşmüş!

***

Eskiler bilirler, bizim eski ve olgun taraftarımız; “Biz düşersek tâ amatöre kadar gideriz ha!” diye korkusunu dile getirirdi bir zamanlar…

Tarihinde 10. kez küme düşmüş oldu Elazığspor, ama 1979-1980 Sezonu’nda TFF, ligleri birleştirme kararı alınca 2. Lig’de kalmış, düşmemiştik o sezon!

Böylece resmen 9. defa düşmüş oldu Elazığspor.

Pekâlâ, nasıl inmiş 7 yılda Süper Lig’den 3. Lig’e Elazığspor?

2013-2014 Sezonu’nda Süper Lig’den düşmüş.

2018-2019’da TFF 1. Lig’den düşmüş.

2020-2021 Sezonu’nda şimdi 2. Lig’den düştük!

2 kez düşüren yok ama, Selçuk ÖZTÜRK “Elazığspor’u 3 kez küme düşüren Başkan” olarak tarihe geçmiş!

Duydunuz mu, Elazığspor 26 Sene sonra 3. Lig’e düşmüş!

***

Sosyal medyada 27 yıl diye yazmışlar?..

Yerel medyada 27 yıl diye haber yapanlar da olmuş.

Oysa hesap ortada…

1994-1995 Sezonu’nda Hamza YANILMAZ Başkanlığı’nda 3. Lig 5. Grup’ta “3-2-1” parolasıyla Şampiyon olmuş ve 2. Lig’e yükselmişti Elazığspor…

Duydunuz mu?

Tam 26 Yıl sonra, eski ve olgun taraftarın korktuğu başına gelmiş; Elazığspor 7 yılda Süper Lig’den tâ 3. Lig’e düşmüş!..

***

Transfer tahtası açılamayınca istifa çağrıları yapılan Başkan Selçuk ÖZTÜRK’ün, “ligde kalma reçetesi” olarak nitelenen, Elazığspor’un “Yol haritası” diye sunduğu çözüm, Ankara’da; milletvekilleri, vali, belediye başkanının katıldığı bir toplantıda kabûl görmüştü hani?

Hani, “Başkan ÖZTÜRK’e tam destek!” başlıklı haberle birlikte toplantıda bir araya gelenler, sosyal mesâfeye özen göstererek “maskeli” de olsa poz vermişlerdi objektiflere?..

Sezonun bitimine 14 maç kala kamuoyuna duyurulan bu destek haberiyle umutlanmış, “ölmek var, düşmek yok!” diye tezahürat yapmıştı her hafta taraftar?

Oldu mu şimdi, duydunuz mu?

Elazığspor, sezonun bitimine bir hafta kala üstelik 2’li averajla küme düşmüş?

***

Pendikspor, Fenerbahçe’nin belâlısıydı bir zamanlar…

Türkiye Kupası’nda Pendikspor’a birkaç kez elenen Fenerbahçe, İstanbul’un semt benzeri bu İlçe takımıyla eşleşmemek için âdeta dua eder olmuştu!

Pendikspor’u yense büyük ihtimâlle küme düşmeyecekti Elazığspor…

Ancak, olan oldu; şampiyonluk kadar kıymeti olan Pendikspor Maçı için bir önlem alınmadığı ortaya çıktı?

Pendikspor -Elazığspor Maçı’nın son dakikalarında telefonla yapılan canlı yayın esnasında, Başkan Selçuk ÖZTÜRK’ün kayda geçen sesi sosyal medyada büyük yankı bulmuş…

“Bu takımı küme düşüren Şahin ŞERİFOĞULLARI!..” diyen Selçuk ÖZTÜRK’e, “sahinbaskanfan” sayfasından, “Elazığspor neden mi düştü?” başlığıyla cevap verilmiş…
İddia, isnât ve ithâmlar oldukça ağır!..

Yayınlanan yazıyı merâk eden o fan sayfasından okur, burada yer vermeye gerek yok!

Özetle; Şahin ŞERİFOĞULLARI’nın Elazığspor için yaptığı harcamaların hiçbirinin yerini bulmadığı belirtiliyormuş?

“sahinbaskanfan” Sayfası’na yorum yapan bir taraftar da, haklı olarak; “Peki, bunları bilip de iş işten geçtikten sonra açıklamak niye?” diye altına mânidar bir not düşmüş!

Duydunuz mu?

Kim haklı, takdir sizin?

Elazığspor kümeye, başkanlar da birbirine düşmüş!..

***

Geçmişte “Enflasyon düşer, Hükûmet düşer, Elazığ düşmez!..” diye bağırır, inançla tezâhürat yapardı bizim eski olgun taraftarımız…

Hayâti bir maçta dün; “Ölmek var, düşmek yok!..” diye bağırıyordu Pendik’teki Elazığspor Taraftarları…

Mâziyi düşündüm de bir ân…

Rahmetli Zülfü BALTACI, taraftar Yahya deplasman yolunda, Ali ismindeki bir taraftar ise 1974-1975’te oynanan Elazığspor -Diyarbakırspor Maçı’nda heyecândan geçirdiği kalp krizi sonucu can vermişlerdi bordo-beyazlı takımımız için…

Elazığspor’un ilk kadrosundan sembol olmuş birçok futbolcumuz ayrıldı aramızdan, son dönemde rahmetli olan oyuncularımız, fedakâr başkanlar, yöneticiler, kulüp görevlileri, basın mensupları, hepsine Allah gani gani rahmet eylesin, mekânları cennet olsun…

Hele 16 yaşında kalp krizi neticesinde hayatını kaybeden Furkan GÜNDÜZ ile amansız hastalığa yenik düşen nâmıdiğer Meşhûr Simitçi Ömer’in Elazığspor küme düşünce ruhları incinmiştir dün, eminim…

Duydunuz mu?

Sizden sonra da değişen bir şey yok bu âlemde; Elazığ da “sâhipsiz”, küme düşen Elazığspor da “sâhipsiz” hâlâ!..

***

Malatya’da bir grup fanatik taraftar geçmişte Süper Lig’de küme düşen Elazığspor için tabutlu gösteri yaptığında zorumuza gitmişti?

Şimdi işler tersine dönmüş?..

“Ölmek var, düşmek yok!” diye aylardır bağırıp tezâhürat yapan Elazığspor Taraftarlarından bir grup, kamyonetle gittikleri tesislere bordo-beyazlı formanın sarılı olduğu bir tabut ile kürek bırakmış?

Duydunuz mu?

“Ölmüşüz de mezara koyanımız yok?” diyen eski olgun taraftarımız haklı çıkmış, dost ağlamış, düşman gülmüş…

Duydunuz mu, Elazığspor düşmüş!

Yazarın Diğer Yazıları