Vehbi Coşkun

Serhat Hoca'nın Eskişehir'e İkramı!..

Vehbi Coşkun

Ankara’da Altınordu’yu yenen ve Eskişehirspor Maçı öncesinde son 6 haftaya büyük morâl kazanarak giren Elazığspor, kümede kalma konusunda taraftarını da umutlandırmıştı…
Yönetim, taraftar, basın ve futbolcular, elde edilen galibiyetin mutluluğuyla yapılan hataların farkına varamayabilirler ama, Elazığspor Teknik Heyeti hiç havaya girmeden Altınordu Maçı’ndaki eksikleri tespit edip giderilmesi için önlem almalıydı?
Elazığspor’un Altınordu’yu yendiği müsabakadan sonraki yorumumda; “Altınordu galibiyeti iyi analiz edilmeli ve başarının devam etmesi isteniyorsa aksaklıklar giderilmeli” derken, oyun formatı ve sahaya sürülen kadro açısından her şeyin tozpembe olmadığını anlatmak istemiştim!
Zirâ, kazanılan 3 puana rağmen bordo-beyazlı takımın 4’lü savunmadaki zaafları açık ve net olarak kendini göstermişti…
Yiğitcan’ın sebep olduğu penaltı da dâhil olmak üzere tandemin 2’lisinde her ân hata yapabilecek ölçüde güven vermeyen durumu, Cengizhan’ın ofansîf özelliklerinin ağır bastığı dikkâte alındığında sol önde görevlendirilmesi gerekirken “defansîf yetersizliğine rağmen” ısrarla savunmanın solunda oynatılması, geçen hafta elde edilen galibiyet nedeniyle göz ardı edilen başlıca yanlışlardı?
***
Eskişehirspor karşısına Altınordu Maçı’nda galip gelen 11’de hiçbir değişiklik yapmadan çıkan Elazığspor Teknik Sorumlusu Serhat GÜLPINAR, “kazanan takım bozulmaz” prensibine sâdık kalırken, anlaşılan bir hafta önceki yanlışları önemsememişti?
Geçen maçta sonradan oyuna giren Solbek Ahmet Burak SOLAKEL sakatlığını atlattığı hâlde yedek soyundurulurken, Cengizhan yine savunmanın solunda sahaya sürülmüş, Gökhan AKKAN dururken Yiğitcan tandemde, Altınordu Maçı’nın etkisiz ismi CAMARA ise ne özelliği varsa ısrarla 11’de yer bulmuşlardı kendilerine?
***
Elazığspor’u iyi etüt ettiği belli olan Eskişehirspor Teknik Direktörü Fuat ÇAPA, takımına “hücumda genişlik” prensibini çok iyi uygulatırken, özellikle Cengizhan’ın savunma zaaflarından faydalandı ve bordo-beyazlı takımın sol kanadını yolgeçen hanına çevirdi âdeta!
Ofansîf özellikleri göz önüne alındığında sol önde oynaması gereken Cengizhan, dalga dalga gelen rakip ataklar karşısında tek başına kalıp savunmada bocalarken, kanat değiştirerek oynayan Mustafa ile CAMARA da Cengizhan’a bir pozisyonda olsun yardım etmeyerek Eskişehirspor’un ekmeğine yağ sürmüş oldular?
Oyunu kendi yarı alanında kabul eden Elazığspor, topu rakibine teslim edip sâdece kalesini savunmayı düşünürken, ilk yarım saatte Eskişehirspor’a net gol pozisyonu da vermedi.
Bu arada hücuma da çıkamayan bordo-beyazlı temsilcimiz, Kadir BEKMEZCİ’nin altı pasın köşesine göndererek rakip savunmayı etkisiz hâle getirdiği, İdrıssa DIARRA’nın da çok iyi bir zamanlama sonucu mükemmel yükselip yaptığı kafa vuruşuyla bir duran toptan bulduğu golle öne geçme fırsatını da yakaladı!..
İlk Yarı’nın son bölümünde kalan sürede panikleyen Eskişehirspor, karambolden oluşan iki pozisyon dışında tehlikeli bile olamadı?..
***
2. Yarı’ya 1-0 galip başlayan Elazığspor teknik heyetinin devre arasında yapacağı taktik plânlama ile kalemize yükleneceği önceden belli olan rakibe karşı önlem alması gerekirken, ilk yarıdaki zaaflarımızın farkına varamadığı anlaşılan kenar yönetimin oyunu seyretmesi sonucu maçın gidişâtı tersine döndü!
İlk yarının sonlarında sakat olduğu gerekçesiyle tedâvi gören ve yapılan işâretle değiştirilmesi beklenen Kaleci Ahmet Sabri, sonradan oyuna tek ayakla ve sekerek devam ederken, sanki Elazığspor 3 oyuncu değiştirme hakkını tamamlamış gibi durumun ajite edilmesi büyük yanlıştı?
Devre arasında soyunma odasında taktik strateji geliştiremeyen ya da bunu sahaya yansıtmayı beceremeyen genç teknik adam Serhat GÜLPINAR, kendi ifâdesiyle oyuna devam etmiş olsa bile Kaleci Ahmet Sabri’nin trajikomik biçimde 2. Yarı’da da bu olumsuzluğu sahaya taşımasına izin vermemeliydi!..
Taraftarının mükemmel desteğiyle Elazığspor kalesine yüklenen Eskişehirspor, 10 dakika baskı kurduğu maçta 3 dakika ara ile 2 gol birden buldu ve 2. Yarı’nın başında skoru lehine çevirmesini bildi!
İlk golde kornerden gelen hava topunu ceza alanı içerisinde rakibin önüne indiren Elazığspor savunması hatalı olsa da, karambolde İbrahim SISSOKO’nun attığı şut pek özellikli olmasa da oyuna tek ayakla sekerek devam eden Kaleci Ahmet Sabri’nin kurtarış yapma ihtimâlinin çok zayıf olduğunu Teknik Sorumlu Serhat GÜLPINAR dışında herkes görüyordu?
Hele 2. Gol’de sol kanadı tek başına savunmaya çalışan, ama defans elemanı olmadığı her hâlinden belli olan Cengizhan’ın yanından atılan derin topla buluşan SEKIDIKA’nın sağ çaprazdan yaptığı vuruşla farkı 2’ye çıkarması; Elazığspor savunmasının solundaki zaafla birlikte, tek ayakla sekerek oyuna devam etmeye çabalayan Ahmet Sabri’nin sergilediği tirajikomik görüntü, mağlubiyetin nedenlerini anlatan “maçın özeti” gibiydi!
***
Dakikalar 55’i gösterdiğinde; 2. Yarı’ya galip başlamış olan Elazığspor, 2-1 mağlup duruma düşmüştü?
İleride tek başına kalan Lamine DIARRA’ya top taşıyamayan, öne çıkamayan ve ileride top tutamayan bordo-beyazlı takımı hücuma yöneltmek gerekti ama, Elazığspor kenar yönetimi BEKAMENGA’yı sahaya sürmekle bu soruna çözüm bulacağını düşünse de bu tercih de sonuç vermedi?
Daha ilk yarıda yapılması gereken değişiklik iş işten geçtikten sonra yapıldı ve Ahmet Sabri’den kaleyi devralan Ahmet DOĞAN’ın kaleye geçmesiyle, Elazığspor hiç değilse son yarım saatte alay konusu olmaktan kurtuldu!
Genç Kaleci Ahmet DOĞAN’ın bu sezon en kritik müsabakalarda kaleyi başarıyla koruduğunu bilmiyorsa teknik heyet, O’na Ahmet Sabri’den daha fazla güvenilebileceğini bir hatırlatan da mı olmadı?
Hele bir sakatlığı yoksa, tek farklı skorla mağlup durumdayken, biz gol için Serdar ÖZBAYRAKTAR hamlesini beklerken, son 20 dakikada Stoper Yiğitcan’ı oyundan alıp yerine zaten baştan tercih edilmesi gereken Gökhan’ı oyuna süren Serhat GÜLPINAR, bu değişiklikle neyi amaçladı, doğrusu büyük merâk konusu oldu?
***
Oysa çözüm belliydi, Altınordu Maçı’nda galibiyete aldanmadan zaaflarımızı gidermek amacıyla yazıp önerdiğimiz gibi; geçen hafta son dakikalarda oyuna giren Ahmet Burak SOLAKEL’in sakatlıktan kurtulması ve savunmanın soluna dönmesiyle birlikte sahada görünmeyen CAMARA’nın yerine Cengizhan’ın sol önde görevlendirilmesi, bordo-beyazlı takımın sol kanadına hareket getirecek ve Mustafa’nın da sağ kanada kaydırılmasıyla iki kanadı eşit çalışacak olan Elazığspor’un ofansîf gücü artacaktı!
Gökhan’ın da yedek kulübesinde oturmak yerine Yiğitcan’ın yerine tandemde görevlendirilmesi şarttı!
Şimdi netice olarak; Altınordu Maçı’nı kazanan Elazığspor için “geç uyandı” demiştik, öne geçme avantajını yakaladığımız son maçta ise ne yazık ki genç teknik adam Serhat GÜLPINAR, yanlışları ve hatalarıyla Eskişehir’e 3 puan ikrâmında bulundu!
Alınan sonuçlara göre yorum yapıp geçen hafta “kümede kalacağız” diyenlerin çoğu, bu hafta mağlubiyete bakıp “küme düştük” diyebilir?..
İşimiz elbette çok zor artık ama; Eskişehirspor’u bırakın bir kenara, Elazığspor iyi yönetilirse ve son 5 haftada oynanacak maçlara bakılırsa, hâlâ fikstürü çok daha zor olan Afyon ile Giresun’u altına alabilir?

Yazarın Diğer Yazıları