Vehbi Coşkun

"Beyaz Atlı Prens" Aranıyor!

Vehbi Coşkun

Elazığspor Yönetimi’nin “seçimli mali genel kurul” kararı aldığını duyuran Başkan Sedat KARATAŞ, düzenlenen basın toplantısında “aday olmayacaklarını” açıkladı?

Sebep; maddi sorunlar, bitmeyen / bitirilemeyen borçlar ve ödeme güçlüğüyle bunalan yöneticiler?

Son iki yılda Elazığ’da tartışılan konu; tarihinin en ağır borç tutarıyla “Elazığspor ne olacak, ne olmalı?” sorusuydu…

- “Elazığspor amatöre düşsün, borçları silinsin!..”

- “Elazığspor’u düşürüp kapatacaklar, yerine Belediyespor’u çıkaracaklar!”

- “Elazığspor’u borç batağına sürükleyenler bir de üstüne para almasınlar bâri. Bırakın kapansın!”…

Elazığ’da her zaman hayâli kurularak beklenen Kaf Dağı’nın ardındaki “Beyaz Atlı Prens”in gelip Elazığspor’u sahiplenmesiyle ve ulaşılacak mutlu sonla bitirilmesi düşlenen rüyâ, yine gerçekleşmedi?

İş başa düştü; Elazığ Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ, siyasîlerin, sanayici ve işadamlarının, ayrıca onların mensup olduğu derneklerin, STK’ların, velhasıl hiç kimsenin üstlenmediği sorumluluğu üstlendi ve şehrül-emin sıfatıyla sâhiplendi Elazığspor’u…

***

Sayın Sedat KARATAŞ ile Karahan ÇELİK, Elazığ Belediyesi Başkan Yardımcıları olarak Elazığspor’u yönetmek üzere bizzat Başkan Mücahit YANILMAZ tarafından görevlendirilmiş, Elazığ’ın asîl ailelerine mensup olan, “Beyaz Atlı Prens”ler gibi ithâl değil bu memleketin has evlâtlarıdır…

Sayın KARATAŞ ile ÇELİK’in, Türkiye’deki tüm spor kulüplerinin başkanlarının da olduğu gibi kendi ceplerinden verecekleri meblağlarla Elazığspor’u yönetmeleri beklenemez de, mümkün de değildir?

Hâliyle, üretecekleri çeşitli projelerle Elazığspor Kulübü’ne gelir temin ederek çarkı çevirme durumunda kalan Sedat KARATAŞ ile Karahan ÇELİK, Türkiye’de hemen her belediyenin sağladığı imkânlarla ayakta durabilen onlarca şehir ve belediye takımları ortadayken, bordo-beyazlı kulübün kaynaklarının kesilmesi neticesinde desteksiz ve çâresiz bırakılmışlardır!

Elazığspor Kulübü’nü tarihinin en ağır borç batağına sürükleyenlere karşı kayıtsız kalıp, onu bataktan kurtarmaya çalışanlara engel çıkaranların hedefi olan Sedat KARATAŞ ile Karahan ÇELİK’in, belediye başkan yardımcılığı makamlarını kaybetmeleri, şahsî çıkarları ya da birilerine husûmetleri neticesinde değil, Elazığspor’u ayakta tutabilmek amacıyla sarfettikleri çabaların sonucunda gerçekleşmiştir!

Elazığspor Yönetimi idâri ve teknik açıdan eksikleri nedeniyle eleştirilebilir, ancak en azından Play-Off hedefine ulaşılamadıysa şâyet, bunun temelinde geçmiş yönetimden devralınan ve kulübü sıkboğaz eden maddi sorunlar yatmaktadır…

Sedat KARATAŞ Yönetimi, Elazığ’da spor kamuoyunun istisnâsız bir şekilde destek verdiği ve güven duyduğu ender yönetimlerden biri olarak tarihe geçmiştir…

Bir ân için düşünün bakalım, 2 yıl önce Sayın KARATAŞ ile arkadaşları Elazığspor’u borçsuz devralabilselerdi bordo-beyazlı kulüp bugün ne durumda olurdu?

O hâlde asıl sorun; Elazığspor’u borç batağına soktuğu yetmezmiş gibi son 2 yıldır federasyon gelirlerini de kesesine indiren eski başkanın kulübe verdiği maddi zarardır!  

***

Şimdi tüm bu yaşananları unutan saflar ya da her dönem kulüp yönetimlerinden nemâlanmayı amaçlayan art niyetli troller, kendilerince başkan ve yönetim arayışlarına girişirken, bu kulübü 100 Milyon TL’nin üzerinde borç batağına sürükleyenler de dâhil olmak üzere birilerine dâvetiye çıkararak sözde Elazığspor’a sâhip arıyorlar?   

Geçmişte, 30 Mayıs 2009 Tarihi’nde yapılacak olan kongre öncesinde Elazığ’a gelen ve “Beyaz Atlı Prens” misâli “kurtarıcı” olarak sunulan Vedat GÖKSU isimli gurbetçi vatandaşın etrafında yer alabilmek amacıyla koşuşturanları unutanlar olsa da biz unutmadık!..

“Allah’ın Elazığ’a bir lütfu!” olarak takdim edilen şahsı âdeta büyülenmiş bir şekilde hayranlıkla izleyenler, Elazığspor’un 2 yılda Süper Lig’e, 3 yılda UEFA Kupası’na ulaşacağı gibi bir uçuk hedefe dahi iknâ oldular?

Kendilerine taraftar süsü vermiş olup armayı değil parayı düşünenler bir kenara, dönemin vali, emniyet müdürü, eski yönetici, spor otoritesi, televizyon programcısı benzeri üst düzey idârecilerin bile peşine düştüğü “Abramoviç” lakabı takılan “Beyaz atlı Prens”, tüm uyarılarımıza rağmen uyanık geçinenlerin elinde avucundakileri alarak, Kocaeli’ne yelken açtı ama Allah’tan Elazığsporumuzun başına bir iş açamadı!

***

Başkan Sedat KARATAŞ ile 2. Başkan Karahan ÇELİK’in açıkladıkları eski başkanın görevden ayrılmadan 6 ay önce başlattığı icra ve mahkeme masraflarıyla bitmez dedikleri borç faizleriyle birlikte katlanarak artarken, Elazığspor’a talip olacaklar “Beyaz Atlı Prens” misâli hayâli davranmamalılar?

Eski başkana devam eden borç, sona eren sezonun kalan ödemeleri ve gelecek sezonun plânlamasıyla birlikte tahmini bütçe yine 50 Milyon TL’yi bulacağa benziyor?

Başkan KARATAŞ, yeni Hükûmet Konağı’nın altındaki otoparkın Elazığspor Kulübü’ne tahsisini “sürekli gelir” kaynağı olarak önerdi ki umarız Elazığ’ın marka değerini dile getiren yöneticilerimiz, bu talebi en kısa sürede kamu yararına hizmete sokacaklardır! 

Bekleyip görelim, ama şimdiden duyurmasak da ipucu olarak paylaşalım; Kongrede 2 konuda yapılacak olan açıklama Elazığspor’u rahatlatacak, artı mevcut yönetimden beklenen bir icraat olarak da kamuoyunda memnuniyet uyandıracak?

Kulübü bataktayken sâhiplenen ve Elazığspor’un bugün hayatta olmasını sağlayan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ, iki yıl önce verdiği sözü yerine getirmeli ve kamuoyuna vaadini tamamlamalıdır!

Elazığspor bugün sahipsiz bırakılırsa ya da ihâle “Beyaz Atlı Prens”lere kalırsa, 2 yılda ödenen borç miktarının ve harcanan çabanın anlamı ne olacaktır, kime ne anlatılacaktır?

Geçmişi bilmeyenlere biz hatırlattık, bakmayın siz klavye kahramanlığı yapıp da bugün yazıp çizenlere, yaşananlardan mutlaka ibret alınmalı…

Elazığspor Yönetimi “Beyaz Atlı Prens”lere bırakılmamalı!

Yazarın Diğer Yazıları