Vehbi Coşkun

Malatya-Sivas ve Elazığspor ?

Vehbi Coşkun

Cumartesi günü Malatya’da oynanan karşılaşmada Sivasspor Taraftarı’nın “23. Dakika şovu” yapması ve maç sonunda deplasmanda Malatyaspor’u 3-1 yenen takımının galibiyetini “Elazığ… Elazığ…” diye tezahürat yaparak kutlaması, büyük morâl olmuştu Elazığspor Câmiası’na…

Pazar günü İstanbul’da oynanacak maç öncesinde sosyal medyada başlayan hareketlenmenin doğurduğu coşku, Elazığspor Taraftarı’nı galibiyet için heveslendiren etkendi.
“Yarın biz de Eyüp’ü yeneceğiz!” ifâdesiyle dile getirilen inanç, Elazığspor’un son maçta elde ettiği galibiyetle pekişince Esenler Stadı’na koşan Elazığlılar, tribünde ev sâhibi ekibe üstünlük sağlamışlardı bile!..
***

2. Lig Kırmızı Grup’ta haftalık program açıklanmasına rağmen, Eyüpspor –Elazığspor Maçı’nın oynanacağı stadın belli olmaması üzerine geçmişi şöyle bir araştırdım, ulaştığım sonuç hâyli ilginçti doğrusu…

Eyüpspor, sezonun ilk 3 iç saha maçını R.Tayyip ERDOĞAN Stadı’nda oynamış; 1 galibiyet 2 mağlubiyet almış…
Daha sonra Pendik Stadı’nda 4. Maçı’na çıkmış, sahadan beraberlikle ayrılmış…
Son 3 Maçı’nı bu kez Esenler Stadı’nda oynayan Eyüpspor, oynadığı 3 maçta da mağlup olmuş, puan bile alamamıştı?

Elazığspor Maçı’na gelinceye dek İstanbul’da “göçebe” misâli stat stat dolaşan Eyüpspor, oynadığı toplam 7 İç Saha Maçı’nda; 1 galibiyet, 1 beraberlik, 5 mağlubiyet elde ederken, attığı 5 gole karşılık kalesinde 12 gol görmüş durumdaydı!..

Eyüpspor’un bu görünümünün yanı sıra; topladığı 11 Puan’ın yalnız 4’ünü evinde almış olması, Elazığspor’un puan iştâhını kabartmaya, taraftarın beklentilerini çoğaltmaya yeterli sebepti elbette…

***
Elazığspor’a gelince…
Teknik Direktör Levent ERİŞ’le “çıkış” yakalandı denilse de; Sefer YILMAZ’ın 10 Maç’ta 10 puan toplamış olmasına karşın, Levent Hoca 6 maçta 8 puan toplamış durumda henüz.
Ancak, söz konusu “deplasman” olunca tablo tersine dönüyor şimdilik…
Teknik Direktör Sefer YILMAZ’la deplasmanda 5 Maç’ta 2 galibiyet 3 mağlubiyet karşılığı 6 puan toplayan Elazığspor, 7 gol atıp 15 gol yemiş…
Teknik Direktör Levent ERİŞ’le deplasmanda 3 Maç’ta da galibiyet alamayan Elazığspor, 1 beraberlik alabilmiş, 2 maçta yenilmiş ve ancak 1 puanla yetinirken, 1 gol atıp 5 gol yemiş!..

İşte, bu durumda; sahasında 1 galibiyeti olan ve puan cetvelinde bir alt sırada düşme hattında bulunan Eyüpspor’a karşı, taraftarın Elazığspor’dan galibiyet beklentisi çok doğal görülse de Levent ERİŞ dönemindeki deplasman başarısızlığı dikkâte alınmadı hiç?

***
Her zaman dile getirdiğimiz gibi daha önce de tecrübeli oyuncularının sakat ya da kart cezâlısı oldukları müsabakalarda sıkıntıya düşen ve puan kayıplarına uğrayan Elazığspor, üstelik çift önliberosu Kadir BEKMEZCİ ile Kadir TAŞOĞLU gibi takımın yükünü çeken 2 önemli eksiğinin yerini doldurabilecek “alternatif” futbolculara sâhip olmadığı için, çok büyük güç kaybına uğranılacağı baştan belliydi!

Kart cezâlısı 2 tecrübeli isme ilâveten sakatlığı devam eden İzzet’in de 18 kişilik deplasman kadrosunda olmayışı sonucu, Vanspor’u yenen takımdan 3 eksiği olan bordo-beyazlı takımda, tecrübesiyle Serdar ÖZBAYRAKTAR ihtiyaç olduğu hâlde neden yedek soyunduruldu?

Arkadaşlarına oranla maç kondisyonu, dolayısıyla tecrübesi daha fazla olan, üstelik geçen hafta 11’de maça başlayan Fırat Sefa neden kenarda oturtuldu, bu şartlarda gerçekten anlamak zordu?

Zirâ; Sakatlıklar ve cezâlar dışında 4’lü savunması değişikliğe uğramadan ısrarla sahaya sürüldüğü için istikrar kazanan Elazığspor’da; Yiğitcan ile Murat CEYLÂN kadar olmasa da Cengizhan ile Ömer YILDIZ da arkadaşlarına göre tecrübeli sayılırsa, maça başlayan 11’den geriye kalanların tamamı deneyimsiz gençlerdi…
***

Geride kalan 16 Maç’ta ofansîf yetersizlikleri nedeniyle duran toplar dışında gol atamayan ve hücumda etkili olamayan Elazığspor’un, golsüz eşitlikle giden bir müsabakada; bugüne kadar oyunun son bölümlerinde yediği gollerle kaybettiği puanlar da düşünüldüğünde, Vanspor Maçı’nda olduğu gibi skoru bir ân önce lehine çevirmek için sâhip olduğu silâhları baştan kullanması gerekirdi?

Nitekim karşılaşmanın ilk yarım saati sonunda Selim Enes’i çıkarıp Fırat Sefa’yı sahaya süren Teknik Direktör Levent ERİŞ, baştan yaptığı hatayı düzeltmeye çalışsa da, 6 puanlık bir maçta Serdar ÖZBAYRAKTAR gibi tecrübeli bir oyuncuyu da son 15 dakikada oyun almakla geç kaldı?

88. Dakika’da yapılan Ömer Faruk – Yusuf değişikliği de mağlup takım olduğumuz düşünüldüğünde formâlite diyemeyeceğimiz bir tercihti?

***
Elazığspor’un başında çıktığı ilk maçın ardından; ““Elazığspor olarak en disiplinli maçımızı oynadık?..” diyen Teknik Direktör Levent ERİŞ, geçen hafta Vanspor karşısında 8 Sarı kart gören ve takım hâlinde centilmenliğe aykırı hareketten dolayı cezâ alan bordo-beyazlıların, Eyüpspor Maçı’nda bu kez 7 sarı kart birden görmesine ne diyecek?

Eyüpspor karşısında Kadir BEKMEZCİ ile Kadir TAŞOĞLU gibi iki as oyuncusunu oynatamayan Elazığspor, takım hâlinde çarptırıldığımız para cezâsının yanı sıra; Kastamonuspor Maçı’na da Murat CEYLÂN, Ömer YILDIZ ve Murathan gibi 3 oyuncusundan yoksun çıkacağı gibi, bu sıkıntıda bir kez daha para cezâsı ödemek zorunda kalacak?

Özeleştiri yapmadan, “Fazla kart görmemiz kötü hakemlere itiraz etmekten kaynaklanıyor” diyorsanız, bilinmeli ki aleyhimize olan hakem kararlarını ve haksızlığı gidermek, sahada bağırıp çağırmakla değil; yönetimin TFF ile MHK nezdinde yapacağı girişimlerle mümkün olabilir!

***

6 Puanlık bir maçı kaybeden Elazığspor, Eyüpspor’u mağlup etse aradaki puan farkını 7’ye çıkarıp rahatlayacakken, “yenemiyorsan yenilme” stratejisiyle aradaki 4 puanlık farkı da koruyamadı ve ne yazık ki rakibine yenilerek farkın 1 puana inmesine rızâ göstermiş oldu?
Bir hafta önce Vanspor için revâ gördüğümüz ve “olmamalı” diye özeleştiri yaptığımız davranışları maalesef bu kez İstanbul’da Eyüpspor Taraftarı ile futbolcuları Elazığspor’a revâ gördüler?

Özeleştiri yapmadığımız için, başımıza gelenlerden Elazığspor olarak yine biz zararlı çıktık?

Cumartesi günü Malatya’da oynanan, tüm Türkiye’nin zevkle tâkip ettiği karşılaşmada; biri amatöre düştükten sonra aklı başına gelen, öteki 2004’ten beri 15 yıldır aynı yönetimle akılcı ve doğru yönetilen iki eski rakibimizi imrenerek izledik?

“Malatya ile Sivas ülke gündemindeyken, Elazığ olarak biz niye bu hâldeyiz?” diye iç geçirdik!..

Yazarın Diğer Yazıları