Vehbi Coşkun

Lig'e Tutunma Umudu

Vehbi Coşkun

ST 1. Lig gibi üst düzey bir kategoride yetersiz kadrosuyla mücâdele etmek zorunda kalan Elazığspor, ligin 3. Haftası’nda Lider Giresunspor’a konuk olurken, tüm rakipleri gibi ev sahibi ekip mutlak “favori” gösteriliyordu yine…
Maç öncesinde sohbet etmek imkânı bulduğum Giresunlu olgun taraftarlardan biri Elazığlı olduğumu öğrenince; “Niye geldin ki ağabey?” diye sordu ama, beklemeden de cevabını verdi “Kesin yenilirsiniz!..”
Giresunlu Taraftar’ın maçın sonucundan bu denli emin olması, takımı Giresunspor’a duyduğu güven kadar Elazığspor’un içinde bulunduğu sıkıntıları da ayrıntılarıyla biliyor olmasından kaynaklanıyordu!
Zirâ; “Transfer yapamıyormuş Elazığspor. Üstelik parası da yokmuş yönetimin? O zaman hiç şansınız yok!” diye seri biçimde düşüncelerini dile getiren Giresunlu taraftar, bilinçli bir futbolsever olarak Elazığspor’un geleceğini özetlemişti âdeta bir çırpıda…
***
Yeni stad “Giresun Çotanak Arena” tamamlanmak üzere olduğundan, Giresun Atatürk Stadyumu’nda son kez bir maç izlemeye hazırlanırken gördüğümüz yeşil-beyazlı formalarıyla akın akın stadyuma koşan insanlar, Giresunspor Taraftarı’nın havaya girdiğinin en bâriz göstergesiydi.
Kapalı ve Maraton Tribünlerinin tamamen dolu oluşu bir kenara, yeşil-beyazlı takıma verilen destek ve yapılan tezahürat Giresunspor’u güçlü kılan en büyük etkenlerden biriydi!..
Giresunlu ünlü gazeteci ve yorumcu Haldun DOMAÇ da basın tribününde yerini alırken, Giresunspor Taraftarı’nın kendisine siteminden ve Giresunspor Maçı’na gelmesi için ısrarda bulunanların çokluğundan dert yanıyordu!
Giresunspor ile Elazığspor hangi açıdan kıyaslanırsa kıyaslansın, aradaki fark puan cetvelindeki puan farkından ibâret değildi?..
***
Transfer tahtasını açma umudu her geçen gün biraz daha tükenen Elazığspor, geçen sezon kadroda olup da boşta kalan isimleri birer ikişer toplarken, mücâdeleyle ayakta kalmaya çalışan oyuncuların ortaya koyduğu direnç, “puan” almaya yetmediği müddetçe, mağlubiyetlerin sebep olacağı “psikolojik baskı” bordo-beyazlı takımın lige erken havlu atmasına sebep olacaktır!
Kaleyi devralan Soner ŞAHİN’e ilâveten savunmanın soluna Orhan ŞAM’ı yerleştirip ofansif gücü yüksek olan Emre’yi sol öne çıkaran Teknik Direktör Orhan KAYNAK, Kadir TAŞOĞLU’nu asıl yeri önliberoya, Moussa’yı da forvet arkasına çekmekle mevcut isimlerden doğru tercihlerde bulunmuş, hiç değilse güçlü rakibe karşı direnç koyacak bir onbir oluşturmuştu.
Fizikî yetersizliğiyle takım savunmasına katkı sağlayamayan TATOS’u yedek soyunduran Orhan KAYNAK, Moussa’nın ofansîf özelliği kadar hücum pres özelliğinden yararlanmayı da düşünerek, Giresunspor savunmasına baskı yapmasını plânlamış, böylece rakibin üzerimize gelmesine karşı önlem almıştı.
***
Giresunspor tribün desteğine rağmen sahada Elazığspor’un direncini kıracak bir baskı oluşturamazken, Muhammet REİS’in organize ettiği ataklarla; Adama BA, DAUDA ve İbrahim SANGARE 3’lüsüyle etkili olmaya çalışsa da, İlk Yarı’da 40 dakika boyunca pozisyon bulamadı?
Rakibi başarıyla durduran Elazığspor, önceki iki maçta olduğu gibi oyunu savunmadan kurarken, baskıda kaldığı anlarda dahi dan dun oynamadan ayağa isâbetli paslarla topa sâhip oldu ve Giresunspor’un üstünlük kurmasına engel oldu!
Tabii bu arada hücumda etkisiz kalan Elazığspor, topa hâkim olduğu hâlde rakip kalede tek pozisyon bile üretemedi?
40. Dakika’da sağdan kullanılan bir duran topta Muhammet REİS’in kafa vuruşu üstten auta giderken, bu tehlike maç notlarımıza yazılan ilk gollük pozisyon oldu!
Kaleci Soner, kısa düşen vuruşunu kapan rakip oyuncu DAUDA’yla karşı karşıya kaldığı pozisyonda mutlak golü önleyerek hatasını telâfi ederken, pozisyonun devamında Muhammet REİS’in nefis ara pasını alan DAUDA’nın vuruşuna bir şey yapamadı ve Elazığspor ne yazık ki bu golle yenik duruma düştü?
40 dakika pozisyona giremeyen Giresunspor, son 5 dakikada 3 net pozisyon bulurken; İbrahim SANGARE sağ çaprazdan topu dışarı atınca ilk yarı tek farklı skorla sonuçlandı…
***
Belki de hayatımda izlediğim en kısır pozisyonlu maçta; 2. Yarı’nın hemen başında kornerden gelen top Mehmet YİĞİT’in kafasına çarparak direkten dönmese, Giresunspor çaba göstermeden farkı 2’ye çıkaracaktı!
Elazığspor 2. Yarı’ya Eren’in yerine TATOS’la başlarken Moussa sağ kanada geçti. Daha sonra etkisiz ve ağır Ahmet ARAS’ı oyundan alan Orhan KAYNAK, Serkan’ı sağ kanatta görevlendirdi ve Moussa bu kez santrafora kaydırıldı. Ali Fırat’ın çıkarılıp Kadir BEKMEZCİ’nin oyuna sürülmesiyle de Orhan ŞAM stopere çekildi, Kadir sol kanada geçti ve “alternatifsizlik” nedeniyle Elazığspor’da oyuncular satranç taşları misâli oyun alanında dolaştı durdu?
2. Yarı’da rakibine gol pozisyonu vermeyen Elazığspor, TATOS’un frikik vuruşuna Emre’nin dokunduğu kafa ve yine TATOS’un nefis ara pasına Moussa’nın isâbetsiz vuruşlarıyla 2 net pozisyonu değerlendiremedi.
90+5’te yine Kaleci Soner’in kaptırdığı kısa düşen top, LANDEL’in vuruşuyla ağlarımıza gidince Giresunspor, çok zorlandığı maçı “ucuz” iki golle kazandı!
***
Kenarda anlamsız itirazlarıyla Giresunspor Taraftarı’nı tahrik eden Teknik Direktör Metin DİYADİN tribünlere şov yaparken, nedense Hakem Serkan TOKAT bu olumsuzluğu sâdece ikazla geçiştirdi?
Elazığspor 3. Hafta’yı da puansız geçerken, “direnç” sergilediği bir maçtan yine eli boş ayrıldı ve 1 puanda kaldı?
Transfer tahtasını açma umudu her geçen gün biraz daha tükenen Elazığspor, bu kadroyu nitelikli nokta transferlerle takviye etmediği için “tehlike çanları” erken çalmaya başladı… Giresunlu sıradan bir taraftar işimizin zor olduğunu yüzümüze haykırdı da Elazığspor’u sahiplenmesi gerekenlere ve yönetenlere anlatamadık bir türlü; birşeyler yapmanız gerek, çünkü daha 3. Hafta sonunda hiç kimsenin lige tutunma umudu kalmadı!

Yazarın Diğer Yazıları