Vehbi Coşkun

Kötü Elazığspor?

Vehbi Coşkun

Sezonun ilk maçında Altınordu’ya mağlup olan Elazığspor, kendi saha ve seyircisi önünde yenilmesine rağmen ortaya koyduğu “pozîtif” futbolla alkışlanmıştı…
Bordo-beyazlı takım tribünlere zevk veren oyunuyla taraftarını da ateşlerken, sâdece kazanma hırsı ve arzusuyla değil, aynı zamanda futbolun gereklerini yerine getirdiği için beğeni topluyor, güven veriyordu hepimize…
Son 3 haftada üst üste 3 galibiyet elde eden Elazığspor’un önce takım hâlinde topa sâhip, sonra da oyuna hâkim olmakla rakiplerine üstünlük sağlamayı başardığını, sonra da top rakipteyken mücâdeleyi ön plâna çıkarıp alan daraltarak takım savunmasını başarıyla uyguladığını belirtmiştik.
Rakibin özelliklerini ihmâl etmeden, oyun disiplini ve ciddiyeti elden bırakmadan, ayağa isâbetli paslarla topu rakibe vermeden oyuna hâkim olmayı başaran Elazığspor, sadece ofansîf gücünü artırmakla kalmıyor, aynı zamanda top bizde kaldığı için fazla efor sarfetmeden ekstra savunma yapmış oluyor, kalesinde büyük tehlikeler de yaşamıyordu!..
İşte geride kalan 4 haftalık periyotta Elazığspor takım olarak pas yüzdesiyle, kanatları kullanmasıyla, ceza alanı dışından mesafe tanımaksızın attığı şutlarla, duran top organizasyonlarıyla, daha da önemlisi kazanma arzusu, mücâdelesi ve hırsıyla tribünlere zevk veriyor, alkışı da hakkediyordu doğrusu?
***
Denizli’den galibiyetle dönen 11’i, futbolda “kazanan takım bozulmaz” prensibiyle sahaya süren Elazığspor Teknik Direktörü Mehmet ALTIPARMAK; Adem, Mehmet YİĞİT, Erman, Onur’dan kurulu 4’lü savunma, önlerinde Elmar ile Alpaslan, orta 3’lüde Tom, TATOS, SARPONG ve tek santraforda Mertan’la 4-2-3-1 dizilişinde olduğu gibi doğru oyuncu tercihlerinde bulunmuştu.
Balıkesirspor karşısında bu vasıflarını âdeta unutan Elazığspor, SARPONG’un kale alanına pasında ön direğe hareketlenen Mertan’ın dokunuşuyla (Bazı tereddütlere rağmen bizim de tespit ettiğimiz gibi hakem raporunda golün Mertan’a yazıldığını belirtelim) henüz ilk dakika dolmadan 1-0 öne geçti ama, daha sonra topu rakibine teslim ettiği için sıraladığımız tüm pozîtif özelliklerini bir ânda kaybeden bordo-beyazlı takım, sâdece topun arkasına geçerek alan savunması yapmakla yetindiği için de ne alan daralttı, ne de rakibine baskı yapıp rahatsız etti?
Böylece Balıkesirspor ataklarını karşılamayı yeterli gören Elazığspor, topu kazanıncaya dek aşırı efor sarfettiği gibi, organize olamadığı ve bu nedenle aşırı top kaybettiği için de ne hücuma yönelebildi, ne de topa sahip olup dinlenebildi?..
Önceki 4 maça oranla hücumda çoğalamadığı için ilk yarıda pozisyon üretme konusunda kıyaslanmayacak ölçüde yetersiz görünen Elazığspor, kalesinde de fazla tehlike yaşamazken; özelikle Mehmet YİĞİT ile Erman’ın çok kritik müdahâleleri Balıkesirspor ataklarını gol pozisyonuna dönüşmeden önledi…
Son saniyede yediği hatalı golle “günâh keçisi” ilân edilen Kaleci Soner’in de yan ve yüksek toplarda ortaya koyduğu başarılı performans, Elazığspor kalesinde bir çok tehlikenin başlamadan bitmesini sağlarken, ilk yarıyı önde tamamlayan bordo-beyazlı takımın soyunma odasında konuşulanlarla 2. Yarı’ya hep iyi başlama özelliği de Balıkesirspor’a karşı sökmedi?
***
Duran topları kullanmada ve sol kanadı çalıştırmada hayli etkili olan Nizamettin’in yanı sıra, Foxi, OTOO, Burak’la Elazığspor’u sahasından çıkarmayan Balıkesirspor, hem ayağa paslarla oyuna hâkim göründü, hem de bordo-beyazlı temsilcimizin aksine bir deplasman takımından beklenmeyecek ölçüde hücumda çoğalarak geride kalan 4 haftada Elazığspor’un sergilediği pozîtif futboldan örnekler verdi!..
TATOS ile Tom’u baştan iyi marke ettiren, 2. Yarı’ya hemşehrimiz etkisiz Mehmet BOZTEPE’nin yerine santrafor Beleck A’BEKA’yı alarak başlayan, Balıkesirspor Teknik Direktörü Can CANGÖK, Elazığspor’un üzerlerine gelmesini önlerken, aradığı golü penaltıdan olsa da buldu…
Penaltıdan yediği golle silkinen Elazığspor, tribünlerin de desteğiyle kendine geldi!..
TATOS’un serbest vuruşunda Mertan’ın yetişemediği, TATOS’un sol çaprazdan sokulup auta gönderdiği, SARPONG’un yaydan attığı şutla Elazığspor 60 dakikada bulamadığı 3 pozisyonu 5 dakika içinde buldu ve devamında SARPONG’un savunmadan seken pasında TATOS mükemmel vuruş tekniğiyle Elazığspor’u öne geçiren golü kaydetti…
Gol’den 10 dakika sonra 82. Dakika “Maç’ın kader ânı” oldu ve Tom penaltı noktası üzerinden kale yerine dışarı gönderdiği topla Elazığspor’un farkı 2’ye çıkarma şansını kullanamadığı için 2 puanı da dışarı atmış oldu?
ELMAR sahada ayak basmadık yer bırakmamasına karşın önceki maçlara göre hücumda etkisizliğinin eksikliğini yaşadı, İzlandalı oyuncu gereksiz bir penaltıya ve uzatmanın son saniyesinde her ne kadar Kaleci Soner hatalı da olsa kendi kalesine attığı bir gole sebebiyet vermekle (Yine bazı tereddütler olsa da hakem raporu ELMAR’ın golü kendi kalesine attığını doğruluyor) pozisyon almada defansîf sıkıntıları olduğunu ortaya koydu?
***
Ahmet ARAS, yorulan Mertan’ın yerine oyuna girdikten sonra sırtı rakip kaleye dönük vaziyette topu göğsüyle indirip kullanması ve 2. Gol’ün asistini yapan SARPONG’a kazandırdığı topla dikkât çekti…
Topun bordo-beyazlı takımda kalmasını sağlayabilecek TATOS’un oyundan alınması yenik durumdan kurtulabilmek amacıyla tüm hatlarıyla öne çıkan rakibe karşı orta alanı güçlendirmek için yapıldı ve Murat KAYALI kısa sürede oyuna büyük katkıda bulunarak Elazığspor’un hücum varyasyonlarını artırdı…
SARPONG’un yerine sahaya sürülen Berk, daha erken oyuna alınmalıydı!
***
Hakem ilk 4 haftada ilk kez şans bulan meslektaşları kadar dikkâtli ve özenli değildi, penaltı da dâhil olmak üzere birçok hatalı kararında hem oyuncuların tesirinde kaldı, hem de sonucu etkiledi!
Altınordu Maçı’nda yenilgiye rağmen takımını bağrına basan ve her kesime örnek olan Elazığlı, bu kez; Elazığspor Başkanı Sedat KARATAŞ ile 2. Başkan Karahan ÇELİK’e özel tezahüratlarla sâhip çıkarken, mesaj gönderdi birilerine ve ilk 4 haftaya göre “kötü” olduğu için 2 puan kaybeden bordo-beyazlı takımını sâhiplendi yine, sonuca aldırmadan çağırdı tribünlere ve inadına alkışladı!..

Yazarın Diğer Yazıları