Vehbi Coşkun

Galibiyetin Büyüsü ve Elazığspor?

Vehbi Coşkun

Etimesgut Belediyespor’u yenerek Ankara Deplasmanı’ndan 3 puanla dönen Elazığspor, GMG Kastamonuspor’u da mağlup edince 2 haftada elde edilen 2 galibiyet ayakların yerden kesilmesine sebep olmuştu doğrusu…
“İlk 2, olmazsa da en azından Play-Off oynarız!” diyenler, “şampiyonluk” kelimesini telaffuz edenler bile oldu?
“Özgüven” duymak iyidir, yararlıdır da ama, gereksiz havaya girerseniz er ya da geç hayâl kırıklığına uğrar, mutlaka bir bedel ödemek zorunda kalırsınız sonunda!..
***
Elazığspor’un geçen hafta 1-0 geriye düştüğü maçta GMG Kastamonuspor’u 3-2 mağlup etmesi, elbette “maçı çevirme” açısından alkışlanması gereken sevindirici bir başarıydı ancak, müsabakayı tribünden izlerken gözlem sonucu tespit ettiğimiz eksikler, gelecek adına “acaba” dedirtecek ve mutlaka giderilmesi gereken türdendi?..
Bu nedenle “20 DAKİKA’LIK ELAZIĞSPOR!” Başlıklı yazımda GMG Kastamonuspor Maçı’nın analizini yaparken, kazanılan bir müsabakadan sonra “galibiyetin büyüsü”ne kapılmadan tespit ettiğim zaafları dile getirmiş ve sonuçta erken sayılabilecek bir uyarıda bulunmuştum!
Maçların öncesinde, sonrasında yaşananlara, verilen demeçlerden tutun yapılan değerlendirmelere kadar tüm olan bitenlere karşılık çıkardığım sonucu;
“… Elazığspor kazanınca hataların üstü örtülmemeli, özeleştiri yapılarak eksikler giderilmeli…
Bir mağlubiyetten sonra yerin dibine batırılmamalı bordo-beyazlılar ve bir galibiyetin ardından da asla şampiyon ilân edilmemeli!..” diye özetlemiştim!
***
Yazımın altına yorum yapan değerli okurlarım arasında yer alan, Elazığspor’da uzun yıllar yönetici olarak görev yapmış, ayrıca bordo-beyazlı kulübün sonradan tahrif edilerek değiştirilen ideal tüzüğünü de hazırlamış olan Av İzzettin DEMİR; “Doğru tespit ve uyarılarınız umarım dikkate alınır hocam, sözün özü; Kazanırken yanlışları, kaybettiğinde doğruları görmek…” şeklindeki mesajıyla yazımın ana fikrini bir formül gibi özetlemişti âdeta!..
Evet, bütün mesele galibiyetin büyüsüne kapılmadan kazanırken de yanlışları görebilmekti?..
***
Ancak, bırakın kazanırken yanlışları görebilme düşüncesini, henüz sahaya çıkmamış olan bir rakibini sezonun ilk maçında mutlak yeneceğini iddia etmek ve bunu bir söylem hâlinde her hafta tekrarlamak gibi bir yanlışa düşmek; Elazığspor’un, Bayburt Özel İdare Spor’a yenilmesinin temel sebebidir!
Çünkü, nihâyet Cumartesi günü oynanan erteleme maçı için, yetkili ağızlar ilk günden beri; “Bayburt Özel İdare Spor Maçı ertelenmese, onları deplasmanda yenip gelirdik!” diye diye bordo-beyazlı futbolcuları öylesine inandırdılar ki bu faraziyeye, havaya sokulan Elazığspor Bayburt’a yenildi!
***
Bayburt’ta uğradığımız yenilgi için maçı izleyebilen arkadaşların genel kanaati Elazığspor’un takım olarak çok kötü olduğu doğrultusunda?
İzlemediğim maçın analizini yapamam tabii ancak, “Kazanırken yanlışları, kaybettiğinde doğruları görmek…” gerekliliğinden hareket ederek, Elazığspor’un aldığı mağlubiyet öncesinde geçen haftaki yazımda;
“Cumartesi deplasmanda karşılaşacağımız Bayburt Özel İdâre, Etimesgut Belediyespor’u bu hafta 1-0 yendi, ayağımızı sağlam basmalı yere ve rakibi asla küçümsememeli!..” demiştim!..
***
Bayburt Özel İdâre karşısına bir oyuncu dışında aynı 11’le çıkan bordo-beyazlı temsilcimiz Elazığspor’da, geçen maçta sakatlanarak oyundan çıkmak zorunda kalan ve bu maçın kadrosuna da sakatlığı nedeniyle alınmayan Fırat Sefa’nın yerine bu kez Selim 11’de forma şansı bulmuştu.
Teknik Direktör Levent ERİŞ, daha önce dikkât çektiğimiz gibi sakatlıklar ve cezâlılar dışında oyuncu tercihlerinde aynı 11’de ısrar ederken, takım ve kadro istikrarı açısından doğru olanı yapıyordu…
Performans düşüklüğü olmadığı sürece Levent hocanın bu tercihine saygı duymak gerek ama, her fırsatta oyuncularına güvenini dile getiren tecrübeli teknik adamın, geride kalan 7 müsabakanın hiçbirinde “5 oyuncu değişikliği” hakkının tamamını kullanmaması, kenarda bekleyen genç isimlere güvensizlik anlamına gelmiyor mu?
Nitekim, Bayburt Özel İdâre Maçı’nda; 46. Dakika’da Selim’in yerine İzzet, 80’de Murat CEYLÂN’ın yerine Cihan ASLAN ve maç bitmek üzereyken 89’da Kadir TAŞOĞLU’nun yerine Eren’i oyun alanına süren Teknik Direktör Levent ERİŞ, yine değişiklik hakkının tamamını kullanmazken, sâdece 3 oyuncu değişikliğiyle yetindi?..
***
Şimdi; Geride kalan periyoda bakıp, elde edilen sonuçlara aldanıp, kazanırken de yanlışları görmediğimiz müsabakalarımıza bir göz atalım ve uyarılarımızı hatırlayalım…
***
Serik Maçı’nda topa ve oyuna hâkim olan Elazığspor, pozisyon ve gol üretemedi, iç sahada kaybedilen 2 puana rağmen, “Serik güçlü takım” vs denilerek, kendi kendimize methiyeler düzüldü!
***
Grup’ta son sırada yer alan ve 2 haftada 2 yenilgi alıp gol atamayan, ama kalesinde 7 gol birden gören Kardemir Karabükspor, 3. Hafta’da 3-1 kazandığımız maçta siftâh yaparak ilk golünü Elazığspor’a attı?
Ancak, maç öncesinde ve sonrasında Levent ERİŞ’in istifasından başka bir şey konuşulmadı!..
***
Turgutlu Maçı’nda topa hâkim olan Elazığspor, tempoyu artıramadı ve bulduğu az sayıdaki pozisyonu gole çeviremedi?
İç sahada ilk mağlubiyetini alan bordo-beyazlı ekibin yanlışları gündeme gelmedi ama, protokolün Elazığspor Maçı’na gelişi dile getirilerek, protokol üyelerine ayrı ayrı teşekkür edildi!
***
Etimesgut Belediyespor’a ilk yarıda 2-0 üstünlük sağlayan Elazığspor, 10 kişi kalan rakibine 2. Yarı’da gol atamadığı gibi yediği bir golle bu yarıda 1-0 yenilmiş olsa bile, maç sonunda 2-1 galip gelindiği için kimse bu gerçeği farkedemedi?
***
İç sahadaki son karşılaşmasında 5 maçta 2 puanı olan GMG Kastamonuspor’a karşı ilk yarı 1-0 mağlup olan Elazığspor, 2. Yarı’da 20 dakikada 3 gol bulurken, yine de maçın sonunu zor getirdi?
Galibiyetin büyüsüne kapılan teknik heyet ile bordo -beyazlı oyuncular, protokolün tuttuğu tempo eşliğinde halay çekti, “kazanırken de yanlışlarımızı görmek” dururken, Elazığspor’un geçen sene Play-Off oynayan rakibini yendiğini söyleyenler, Kastamonu temsilcisinin bu sezon 5 maçta sadece 2 puanı olduğunu aklına bile getirmedi?
***
Son olarak Elazığspor’un eksiklerini dile getirdik ve; “Cumartesi deplasmanda karşılaşacağımız Bayburt Özel İdâre, Etimesgut Belediyespor’u bu hafta 1-0 yendi, ayağımızı sağlam basmalı yere ve rakibi asla küçümsememeli!..” dedik…
“Bayburt Özel İdare Spor Maçı ertelenmese, onları deplasmanda yenip gelirdik!” diyenlerin küçümsediği Bayburt’a üstelik 2-0 yenildik!
Ne yazık ki; “Kazanırken yanlışları, kaybettiğinde doğruları görmek…” dururken, galibiyetin büyüsüne kapılıp da ayakları yerden kesilenlere dinletemedik?

Yazarın Diğer Yazıları