Vehbi Coşkun

Elazığspor'un Yaşaması İsteniyorsa?

Vehbi Coşkun

Kayyum atamasının ardından umutlanmıştık doğrusu…
26 Aralık’ta gerçekleştirilen kayyum atamasını yorumladığımızda sezon başından beri boşuna zaman kaybedildiğini anlatırken, tıkanan süreçten çıkış için çözüm yolunu da belirtmiştik.
Geçmişte kamuoyu desteğiyle öne çıkan ve Elazığspor’u hem güvenilir, hem de güçlü kılan “Yeni Oluşum” diye adlandırdığımız yönetim benzeri bir oluşuma ihtiyacı vardı çünkü bordo-beyazlı kulübün…
Ancak, sürekli vurguladığımız konu “Yeni Oluşum” Grubu’nu bizzat dönemin Elazığ Belediye Başkanı Merhum Hamza YANILMAZ ile Vali Lütfullah BİLGİN’in organize etmiş oluşlarıydı!..
Günümüzde de benzer bir girişim “umut” eden bizler, kendiliğinden adım atmayan mahâllî ve mülkî âmirleri harekete geçirmek konusunda “kayyum” atamasını son “umut” olarak görmüştük…
***
Neler yaşandı 26 Aralık’tan bugüne?
Kamuoyunu, izlenecek yol haritası ve oluşturulacak komisyonlar hakkında bilgilendirme amaçlı basın açıklaması yapıldı.
Kaybedilecek zaman olmadığı ve bu nedenle hızlı hareket edileceği, mevcut kadronun korunması gerektiği ve oyuncularla görüşülüp kalmalarının sağlanacağı benzeri dile getirilen ifâdeler, “olumlu” tespitlerdi.
Ardından, “Elazığspor Başkanları” ile Kayyum Başkanı tarafından Kayyum Heyeti’ne dâhil edilen Komisyon başkanlarının katılımının plânlandığı “1967 Ruhu” Başkanlar Buluşması adı verilen bir toplantının yapılacağı duyuruldu…
Sonra toplantıya bizzat katılan sâdece Elazığspor’un 3 Başkanı H. Behçet SUSMAZ, Ali CİPLİ ve Sedat KARATAŞ isimleri olunca, doğrusu dağ fare doğurdu!
Bir gün sonra Ankara’da Milletvekilleri, ETSO Başkanı, Elazığspor Teknik Direktörü ile Kayyum Başkanı’nın katıldığı bir toplantı daha yapıldığı açıklandı?
Asıl önemli olan Ankara’da gerçekleştirilen toplantıda alınan karardı…
Bu kez Elazığ’da, Elazığ Milletvekilleri, Elazığ Valisi, Elazığ Belediye Başkanı, ETSO Başkanı ve Kayyum Başkanı’nın katılacağı bir basın açıklaması yapılacağı duyuruldu kamuoyuna?..
***
Kayyum heyeti adına yapılan açıklama az da olsa ‘umut’ oldu Elazığspor Taraftarları’na…
Bordo-Beyaz sevdâlılarından umutlananlar vardı ama, daha önce verilen sözlerin tutulmaması, yapılan vaatler ile bulunulan taahhütlerin yerine getirilmemesi nedeniyle, açıklama ve duyuruları inandırıcı bulmayanların sayısı bir hâyli fazlaydı!
Bu arada annesi vefât eden Milletvekili Gürsel EROL’un acısı paylaşılırken, Elazığspor konusunda hassas olan ve verdiği sözleri yerine getirdiği gibi bordo-beyazlı takımın deplasman masrafları için sponsorlar bulan ve desteğini sürdüren Milletvekili EROL’un toplantıya katılamayacağı belli oldu.
Elazığ Valisi “izinli” olduğu için katılamadı herhâlde toplantıya…
Elazığ’ın yeni Milletvekili Z. Tolga AĞAR da, Milletvekili Gürsel EROL’un annesinin Ankara’da yapılan cenâze törenine katıldığı için toplantıda yoktu gâliba?
***
Elazığ’da düzenlenecek basın açıklamasını bekleyenler, özellikle Temmuz ayından bugüne kulübü yönetmek zorunda kalan kulüp personelinin twitter’de yayınlanan “Uzat elini, Elazığspor yaşasın!” etkinliğiyle heyecânlandılar…
Teknik Direktör Yılmaz VURAL’dan tutun, çeşitli dönemlerde Elazığspor Forması’nı giyen birçok futbolcunun “Uzat elini, Elazığspor yaşasın!” çağrısıyla destek istedikleri kampanyanın maddi amacına ulaşması zor görünse de, iletişim kurulan isimlere ulaşıp da çağrıları düzenleyen ve emek sarfedenlere
teşekkür etmek gerek!..
Tabii bu arada tüm güzelliklere rağmen, bir dönem Elazığsporla da çalışan bir futbolcu menajerinin, bu etkinlikte rol alanların arasında yeralan “Elazığspor’dan alacaklarını faizleriyle tâlep edenlerin” çağrılarını inandırıcı bulmaması, bence doğru bir tespit!..
Ayrıca benim daha önce dile getirdiğim gibi, her ne kadar maddi sorun yaşarlarsa yaşasınlar Elazığspor’un geçen sezon Eskişehirspor transferi açamadığında “etik” davranıp OFOEDU’yu kadrosuna katmaktan vazgeçmesi gibi “asil” yaklaşımına karşılık, bugün Elazığspor’u âdeta “talan” etmeye çalışan ST 1. Lig Kulüpleri’ne çanak tutan oyuncularımızın da kim olursa olsun “Uzat elini, Elazığspor yaşasın!” diye çağrıda bulunmalarını “timsahın gözyaşları” misâli hiç samimi bulmadığımı belirteyim!..
***
Şimdi gelelim asıl soruna…
Cumartesi günü, Elazığ’ın 3 Milletvekili, Elazığ Belediye Başkanı, ETSO Başkanı ve Kayyum Başkanı’nın katıldığı basın açıklamasında, transfer tahtasının açılması için kaynak oluşturulması amacıyla ortak çaba gösterilmesi, Elazığspor’un Maçları’nı oynayacağı şehir ve daha önce de polemik konusu olan tesislerdeki elektrik kesintisi sorunlarının çözümü için yapılan “umut” dolu açıklamalar gerçekleşir ya da gerçekleşmez, önyargılı olmadan bekleyip sonucu kısa sürede göreceğiz?
15 gündür il dışında olduğum için izleyemediğim, ama Cumartesi akşam sosyal medyada dile getirilen tepkilerden “Elazığspor’a Malatya Modeli” bir çözüm önerdiği bildirilen ve  eleştiri alan Milletvekili Z. Tolga AĞAR’ın bu “olumsuz” tutumu hem morâlleri bozdu, hem de milletvekili arkadaşlarının “umut” olabilecek açıklamalarını boşa çıkarmış oldu?
Şimdi, milletvekillerinin birbirleriyle çelişen açıklamaları, Elazığspor Taraftarı’nın kendilerinden neden “umutsuz” olduğunu daha iyi anlatıyor sanırım?
Umarız yine de Sayın AĞAR’ın açıklamaları yanlış anlaşılmış veya yorumlanmıştır?
***
Bir de yaşanan bu süreçte, Elazığsporlu eski yönetici Sayın Nazmi YILDIZ ile arkadaşlarının geçen hafta kamuoyuna yaptıkları ama cevabını bulmayan yazılı bir açıklama var…
Yardım ve SMS Kampanyalarının Elazığspor’un içinde bulunduğu ortamdan kurtulması için “çözüm” olamayacağını, oysa kendi projelerinin bordo-beyazlı kulübün geleceğini kurtarabileceğini ifâde eden YILDIZ ile arkadaşlarının Elazığ Valisi’nin oluruna bağladıkları önerilerini değerlendirmek de kayyum heyetine ya da onay alındığı taktirde 12 ya da 19 Ocak’ta yapılacak olan kongrede aday olacak yönetime düşüyor?
Ortak hareket etmek gerek elbette, tabii ki Elazığspor’un yaşaması isteniyorsa şâyet!..

Yorumlar 5
Mehmet deniz 07 Ocak 2019 20:37

Vehpi hocamizi severiz kiymetli bir hocamizdir ama elazigsporun gectigi bu surecte bu cenderede vehpi hocam da kaybolup gidiyor uzgunum bir elazigspor kongresinde sozum ona spor yazari kisveli birisi cikip elazogspor kulup baskanligi yapmiş birine sen kolundaki saati kuramiyorsun diyip asagilayan biri hakkinda iki satir yazi yazmiyorsa vejpi hocam da kendisini inkar ediyor vesselam

Yazarın Diğer Yazıları