Vehbi Coşkun

Elazığspor'da Muhasebe Zamanı

Vehbi Coşkun

Erzurumspor’a farklı mağlup oldu Elazığspor…

Ç. Rizespor Şampiyon oldu.

Ankaragücü Süper Lig’e yükselen 2. Takım oldu.

Öte yandan, Gaziantepspor ile Manisaspor’un ardından resmî olmasa bile Samsunspor da küme düşen 3. Takım oldu…

“Resmî olmasa bile” diye vurgu yapmamıza sebep, Samsunspor’un küme düşmemesi için mûcîze gerek?

2’li ve 3’lü averajda Denizlispor ile Eskişehirspor’a göre en kötü takım olan Samunspor’un kurtuluşu için tek formül var…

Samsunspor gelecek hafta sonunda Denizlispor’un yenilmesini bekleyecek ama bu da yetmeyecek, Ümraniyespor’u 10 farklı bir skorla mağlup edecek!

Mûcîze dedik ya!..

Sâdece Play-Off oynayacak son takım aranıyor Spor-Toto 1. Lig’de…

Altınordu- Erzurumspor Maçı, Play-Off yolunda tam bir “final” niteliğinde.

Elazığspor’u yenen Erzurumspor, Altınordu’nun Adana Demirspor’a mağlup oluşuyla birlikte 6. Sıra’ya yükseldi ve büyük bir avantaj kazandı Play-Off için…

***

Şimdi, bu tablo ve gelecek hafta sona erecek olan sezonun ardından sağlıklı bir değerlendirme yapmamız gerek Elazığspor konusunda…

Ç. Rize ile Ankaragücü’ne yenilmediği gibi 2’li averajda da üstünlük sağlayan Elazığspor, 3. Sıra’daki Ümraniyespor’a da 2’li averajda üstün durumda.

Ancak, ilginçtir ki; Play-Off oynayacak olan Boluspor, Gazişehir, Erzurum veya Altınordu’ya her 2 maçta da yenilmiş ve hepsine ayrı ayrı 6’şar puan ikrâm etmiş Elazığspor!..

Ç. Rize ile Ankaragücü’nü kıskanmamak elde değil…

Ümraniye, Bolu, Gazişehir, Erzurum ve Altınordu’ya imrenmemek mümkün değil?

Nihâyetinde sportîf başarı mutlu ediyor kitleleri…

Bir de bardağın dolu tarafına bakarsak; Gaziantepspor, Manisaspor ve Samsunspor gibi Türk Futbolu’na damga vurmuş köklü kulüplerin akıbetlerine bakıp şükretmemek de mümkün değil!..

Tabii “akıbet” derken sadece sportîf başarısızlık anlamında küme düşme gibi hüzünlü bir neticeyi kastetmiyoruz?

Şampiyon da olur, küme de düşersiniz futbolda bu sonuçlar var elbette…

Özellikle 2. Lig’e düşen Gaziantep, Manisa ve Samsun gibi şehir takımlarının sportîf başarısızlığından ziyâde, bu kulüplerin maddi açıdan düştükleri çıkmaz ve sürüklendikleri borç batağı önemli elbette!..

İşte bizim de dikkât çekmeye çalıştığımız husus bu…

Elazığspor için “sağlıklı bir değerlendirme” derken, yarım asırlık çınarın yaşatılması konusunda şu şehrin tüm dinamiklerinin yapması gereken bir muhasebeden söz ediyoruz tabii…

***  

Son iki yılda Elazığ’da tartışılan konu; tarihinin en ağır borç tutarıyla “Elazığspor ne olacak, ne olmalı?” sorusuydu….

Tüm Elazığ halkının ve Elazığ dışında yaşayan tüm Elazığlılar’ın; “Elazığspor yaşayamaz ve kapanır artık” önyargısıyla karamsar oldukları bir ortamda, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ’ın üstlendiği riskle Elazığspor ayakta ve hayatta bugün…

- “Elazığspor amatöre düşsün, borçları silinsin!..”

- “Elazığspor’u düşürüp kapatacaklar, yerine Belediyespor’u çıkaracaklar!”

Ve nihâyetinde; “Bırakın kapansın!”…

Benzeri önyargılı düşünce ve söylemlerin hepsini boşa çıkaran Başkan Mücahit YANILMAZ, siyasîlerin, işadamlarının ve işadamları derneklerinin, STK’ların, velhasıl hiç kimsenin üstlenmediği sorumluluğu üstlendi ve şehrül-emin sıfatıyla sâhiplendi sâhipsiz Elazığspor’u…

Siyâsî düşünceniz her ne olursa olsun inkâr edemeyeceğiniz bir gerçek bu!

Eh, hiç değilse “gölge etme başka ihsan istemez” misâli, katkınız yoksa da baltalamayın bari denilecek girişimler, çekememezlikler oldu ne yazık ki?

Hepsi geride kaldı şimdi…

***

Elazığspor sportîf bakımdan Süper Lig’e yükselenleri kıskanacak, Play-Off oynayacaklara imrenecek bir derece elde etmiş olsa da, ödenemeyecek borçlarla küme düşen kulüpler arasında yer almıyorsa bugün iyi düşünmeliyiz?

Elazığspor’u sâhiplenenler de, onlar adına yönetenler de, Elazığspor’un gerçek ve dâimi sahibi Elazığspor Taraftarı da “muhasebe” yapmalı bugün?..

Elazığspor Yönetimi’nin “seçimli mali genel kurul” kararı aldığı şu günlerde, bu kulübü bataktayken sâhiplenen ve Elazığspor’un hayatta kalmasın sağlayan Sayın Mücahit YANILMAZ, iki yıl önce verdiği sözü yerine getirmeli ve vaadini tamamlamalıdır!

Elazığspor bugün sahipsiz bırakılırsa, 2 yılda ödenen borç miktarının ve harcanan çabanın anlamı ne olacaktır, kime ne anlatılacaktır?

2 Yıl önce kulübün amatöre düşürülmesini ya da kapanmasını önerenler haklı çıkmayacaklar mı?

“Elazığ Belediyesi madem başa çıkaramayacaktı, bir önceki yönetimin borçlarını ödemek için mi yönetimi üstlendi?” diyenler haklı olmayacaklar mı?

O hâlde, 2 yıl önce Elazığspor’u omuzlayanlar bugün sakın ha ortada bırakıp da yapılanları hebâ etmesinler!

İdârî ve teknik konuda eleştirilecek icraatları ile eksikleri çok olan Elazığspor, maddi konuda FİFA dosyaları, 4 yıllık futbolcu ve teknik adam alacakları, yetmezmiş gibi önceki yönetimin alacakları gibi borçlarının bitirilme noktasına getirilmesiyle hayata tutunabilmiştir…

Elazığspor Yönetimi yalnız bırakılmamalı!

Elazığspor’u sâhiplenenler de, onlar adına yönetenler de, Elazığspor’un gerçek ve dâimi sahibi Elazığspor Taraftarı da “muhasebe” yapmalı bugün?..

Elazığspor sportîf bakımdan Süper Lig’e yükselenleri kıskanacak, Play-Off oynayacaklara imrenecek bir derece elde etmiş olsa da, ödenemeyecek borçlarla küme düşen kulüpler arasında yer almıyorsa bugün, iyi düşünmeliyiz ve hâlimize şükretmeliyiz?

Yazarın Diğer Yazıları