Vehbi Coşkun

Elazığspor'a Çözüm?..

Vehbi Coşkun

Geçen hafta ayaklarının tozuyla Giresunspor Maçı’na çıkan takviye transferlerin eksikleri ve hataları doğal olarak hoş görülmüştü…
Takımlarında oynamamış ya da çok az forma şansı bulmuş olan oyunculardan “toplama” olarak oluşturulan kadronun dezavantajlarının, Elazığspor’un sportîf başarıya ulaşması yolunda aşılması gereken en büyük engel olacağı, Balıkesirspor Maçı’nda çok net olarak anlaşıldı herhâlde?
Bu dezavantajları, berabere sonuçlanan Giresunspor Maçı Analizinde de belirtmiştik ama bir kez daha vurgulayalım;
Birbirini tanımayan isimlerin yaşadığı “uyum” zorluğu…
Belirli bir oyun plânı alışkanlığı olmayan takımın “taktik strateji” eksikliği…
Hazırlık dönemi geçirmeyen oyuncuların “fizikî yetersizliği”…
Bu sorunların zamanla giderilebileceği ortada ama, bir ân önce düşme hattından çıkıp üst sıralara tırmanmak zorunda olan Elazığspor’un hem zamanı, hem de puan kaybına tahammülü yok ki?..
***
Elazığspor’un bu zorlukları çabuk aşması için gereken çözüm nedir?
Doğru oyuncu tercihleri yapıp, kadroda ısrar ederek uyum sorununu gidermek…
İsim yapmış olsa da hazır olmayan oyuncuların yerine maç kondisyonları daha iyi olan isimleri tercih ederek, takımın fizîki direncini ve mücâdele gücünü artırmak…
Sahaya sürülecek olan 11’in özelliklerine uygun, rakip takım analizini de göz önüne alarak  uygulanabilir bir oyun plânı veya taktik strateji belirlemek…
Oynanan her maçın kritiğine ve gerek bireysel, gerek takım performansına göre 11’de değişiklikler yaparak, forma mücâdelesi oluşturup, tüm kadroyu hazır hâle getirmek…
Şimdi futbolun bu gerekleri ışığında Balıkesirspor Maçı’na bakalım?..
***
Balıkesirspor “transfer yasaklı” bir kulüp olarak, Elazığspor’un aksine zorunlu da olsa son 2 sezonda mevcut kadrosunu koruyan, aynı yönetimle ve aynı teknik direktörle yoluna devam ederek hem ekonomik davranan, hem de “istikrar” sağlayan bir rakipti…
Kayyum yönetimine destek veren Elazığ Valiliği ile ETSO Başkanlığı’nın iç saha maçı olmasına rağmen Giresun beraberliğine prim vermesi, bordo-beyazlı temsilcimize morâl motivasyon desteği sağlamayı amaçlayan pozitif bir yaklaşımdı.
Ülke spor kamuoyunda büyük yankı uyandıran Elazığspor Sevdâlısı Furkan GÜNDÜZ adına düzenlenen pankart ile posterinin basılı olduğu tişörtler de alkışlanacak ve takdir edilecek güzellikteki bir düşüncenin ürünüydü…
***
Giresunspor karşısında sahaya sürülen 11’deki tek değişiklik; İlk maçta göz doldurmasına rağmen 45 dakika oyunda kalan Cengizhan’ın yerine Kadir BEKMEZCİ’ye görev verilmesiydi.
Kalede Ahmet Sabri, 4’lü savunmada Tufan, İdris, Gökhan, Ahmet Burak değişmeyen isimlerdi.
Kadir BEKMEZCİ tek önlibero olarak forma giyerken, geçen hafta bu mevkide görev yapan DIELO sağ içe kaydırılmış, sol içte Kadir TAŞOĞLU, sağ kanatta TRAORE, sol kanatta Mustafa’dan oluşan orta alan ve önde tek santrafor Lamine DIARRA ile bordo-beyazlılar yine Giresunspor’a karşı olduğu gibi 4-1-4-1 ya da 4-5-1 denilebilecek bir dizilişle yayılmıştı sahaya…
Tabii ki isim listelerine ilk bakışta dikkâtimizi çeken husus; geçen hafta oynanan ilk maçta oyuna sonradan girdikten sonra çok kısa süre alan üç oyuncunun, ayrıca kenarda oturup oyuna sokulmayan iki ismin yani toplam 5 futbolcunun 18 dışında kalmalarıydı?..
***
Balıkesirspor karşısında golü kalesinde görünceye kadar savunmada kalan ve rakip yarı alana geçemeyen Elazığspor, ilk 15 dakikada BELECK’in gol yapamadığı iki tehlike atlatırken, yine BELECK’in pasında kontrol etmeyi unuttuğu ve kademe hatasından ceza alanında boşluk bulan FOXI’nin ayağından yediği golle yenik duruma düştü?
Kadir BEKMEZCİ ile Kadir TAŞOĞLU’nun başarılı müdahâleleri ve topa basmaları neticesinde geçen haftaya oranla derleyip toparladıkları orta alanda; hiçbir olumlu hareket yapamayan buna karşılık 90 dakika sahada kalan Dialo ile 61. Dakika’ya kadar sabredilebilen Traore, bordo-beyazlı takımın âdeta iki oyuncu eksikmiş gibi etkisiz kalmasına yolaçtı?
Sol kanatta Ahmet Burak ile Mustafa’nın oyunu iki yönlü oynamalarıyla hayli başarılı olan Elazığspor, sağ kanatta aksine ağır yapılı iki yabancı Dialo ile Traore’nin yalnız bıraktıkları Tufan’ın, rakibin en etkili ismi Sedat ŞAHİNTÜRK karşısında aşırı zorlanmasına ve bordo-beyazlı takımın sol kanadının koridor hâline gelmesine sebep oldu!..
Yenik duruma düşen Elazığspor’un en iyi ismi Mustafa’nın mükemmel frikiği, öteki de kornerden gelen topa vurulan ama rakip kalecide kalan 2 duran top dışında, ilk yarıda Balıkesirspor kalesinde tehlike yaşanmadı?
***
Bir hafta önce Giresunspor kalesinde tek pozisyona dahi giremeyen Elazığspor, Balıkesirspor karşısında 2. Yarı’ya; Lamine DIARRA’nın kaleye vurmak yerine pas vermeyi tercih ettiği için gol yapamadığı çok net bir fırsatı kaçırarak başladı ama, Mustafa bireysel yeteneğini öne çıkararak 2 rakibini ekarte edip sol çaprazdan yaptığı mükemmel bir vuruşla maçta eşitliği sağladı…
Sonra atak oynamayı düşünmeyen ya da öne çıkamayan Elazığspor, kalesinde tehlikeler yaşamaya başladı ve direkten dönen 2 toptan sonra “geliyorum” diyen gol, yine FOXI’nin karambolde yaptığı vuruşta topu çelmek yerine tutmayı tercih eden Ahmet Sabri’nin elinden sekerek ağlarla buluşması neticesinde geldi?
Ahmet Sabri’nin üst üste yaptığı kurtarışlarla farkın açılmasını önlediğini de unutmayalım!
Bu arada Elazığspor, Traore’nin yerine oyuna giren GEORGIADIS’in sakatlanarak oyundan alınmasıyla zorunlu olarak onun yerine giren Serdar ÖZBAYRAKTAR’ın sağ kanada hareket getirmesiyle bordo-beyazlı takıma beraberlik şansını da sundu ama; Serdar’ın güzel vuruşunu rakip kalecinin aynı güzellikte yaptığı kurtarışla önlemesi “maçın kader ânı” oldu!..
Serdar’ın bir kafa vuruşunda da top üst direkten döndü.
Elazığlı oyuncu Mehmet BOZTEPE’nin maçın uzatma bölümünde attığı 3. gol, savunmada kademenin kaybolduğu bir anda rakibe ikrâm edilen pozisyondan kaynaklandı!
İlerlemiş yaşına rağmen Serdar ÖZBAYRAKTAR, Elazığspor’un ofansîf yetersizliğine çâre olabilecek özelliklere sâhip bir golcü olarak mutlaka forma giymeli!
***
Oynanan 2 maçta yer verilen yabancı oyuncuların, geçmişte isim yaptıklarını unutup mevcut performanslarına bakılacak olursa; Elazığspor’a yarar sağlayamayacak yapıda ve son günde 20 transfer yapmakla övünenlere “menajer küllemesi” oldukları ortada!
Oysa Mustafa, Gökhan, Cengizhan başta olmak üzere genç ve yetenekli olup, geldikleri takımda da oynamış olan yerli oyuncular, Serdar, Muhammed ILDIZ ve Kadir gibi tecrübeli isimlerle harmanlanıp kaynaştırılırlarsa, kaybedecek zamanı ve puan kaybına tahammülü olmayan Elazığspor’a çok daha fazla katkı sağlayacak durumdalar…
***
Balıkesirspor’a mağlup olan Elazığspor, Altay ile İstanbulspor’un da kazanmaları sonucu puan olarak alt sıralarda kalmanın sıkıntısını yaşıyor.
Teknik Direktör Erhan ALTIN’la anlaşılmasını, geçmişte Elazığspor’da çalışmış olması ve ST 1. Lig’de birçok takımda görev yapmış deneyimli bir isim olması bakımından olumlu buluyorum, umarım başarılı olur…
Kayyum, yeni yönetim kurulu oluşuncaya kadar Elazığspor Kulübü’nün yasal yönetiminde “zaafiyet” göstermemeli ve geçici heveslerle yapılan girişimlere prim tanımayarak, şehrin ileri gelenlerinin kurumsallaşma amaçlı politikalarını gözetip o doğrultuda hareket etmelidir!

Yazarın Diğer Yazıları