Vehbi Coşkun

Elazığspor ve Umut?

Vehbi Coşkun

12 Ocak’ta beklenen oldu ve yapılması gereken Elazığspor Genel Kurul Toplantısı, çoğunluk sağlanamadığı için ertelendi…
Elazığspor’dan umudunu kesen ve “bitti artık “diye düşünenler olduğu gibi, 19 Ocak 2019 Tarihi’nde yapılacak kongreyi “çıkmayan candan ümit kesilmez” misâli umutla bekleyenler de var…
Sâdece bordo-beyazlı takımın değil, Elazığspor Kulübü’nün bu batağa sürüklenmesinin nedenlerini defâlarca anlattık ama, neticede 2012-2013 Sezonu’ndan bugüne sesimizi duymayan ve olan biteni göremeyenler, şimdi de “çözüm” noktasında çâresiz görünüyorlar?
Son 6 ayda 52 yıllık tarihinin en sıkıntılı dönemini yaşayan Elazığspor, ne yazık ki yaşadığı yoksulluk ve mahrûmiyete bakıldığında “herkesin ağzına sakız oldu” denilecek duruma düştü!
Yazık, çok yazık!
Elazığ’a, Elazığlı’ya, Elazığspor’a, Elazığsporlu’ya yazık!
Ancak; Elazığ’ı, Elazığlı’yı, Elazığspor’u ve Elazığsporlu’yu bu duruma düşürenlere, bugün de kaos ortamından kurtarmak adına “çözüm” bulamayan, “çâre” üretemeyenlere yazıklar olsun!
Kol kırılıp yen içinde kalsa neyse derdik de, öyle de olmadı?
El âleme rezil rüsva olduk…
Geçmişte izzetinefsimize çok ağır gelen her musîbeti yaşadık bu sene ama, olumsuzluklara bir türlü mâni olamadık!
“Sâhipsiz Elazığ!..” derdik eskiden, Elazığ’ı ve Elazığlı’yı sâhiplenmesi gerekenlerin ağırına giderdi ve harekete geçer bir nebze olsa da karşılaşılan haksızlığı önlerlerdi?
“Elazığspor dağılıyor!” diyorlar, “Elazığspor kapanıyor!” diyorlar!
Kimsenin umurunda değil, sâdece vatandaşın içi kan ağlıyor bugün!..
***”
26 Aralık’ta gerçekleştirilen Kayyum (Kayyım) atamasını çok geç kalınmış olsa da bir “umut olarak değerlendirirken, bugüne dek yapılanlara bakıldığında “somut” bir gelişme elde edilemediği ortada?
Maddi gelir sağlamak için düzenlenen “Uzat elini Elazığspor Yaşasın!” Kampanyası’nın dişe dokunur bir meblağa ulaşamayacağı belliydi?
SMS Kampanyası’ndan prosedür gereği henüz bir haber alınamadığının anlaşıldığı şu ortamda beklentilere cevap bulunamayacağı da ortada?
Kayyum’un en büyük icraatı mevcut kadronun elde tutulması olacaktı ki; en yakın ve makûl bu hedefi tutturabilecek yaklaşık 3 Milyon TL civarındaki bir meblağ bile temin edilemediği için kadro tamamen dağıldı?
Kamp yerinin temini için yapılacağı söylenen girişim ve çabalar da Elazığspor oyuncu kadrosunun dağılması neticesinde beyhûde çalışmalar olarak yanımıza kâr kaldı?
Ve Elazığspor tam 20 sene sonra, ara dönem de olsa bir hazırlık çalışması dönemini Elazığ dışında yapamadı?
Elazığspor’un dağılmasından sonra, elektiriklerin -geçici olarak- açılması, bir miktar iâşe yardımı ve yakacak temini de teşekkürlerle karşılandı!..
***
“Şimdi ne yapılacak, takım dağıldı ne olacak?” Sorularına karşılık, transfer tahtası açıldığı taktirde akılcı ve tecrübeli bir yönetimin, transfer dönemi bitinceye kadar toplama da olsa ligde kalabilecek bir takım kurabileceğini belirtelim…
Ancak, transfer tahtası açılamadığı taktirde; “Gençlerle yola devam ederiz!” düşüncesini dile getirenlerin, Elazığspor’un 2. Lig’e düşüşünü peşinen kabul edenler olduğunu da açıkça ifâde edelim!
Kayyum heyetinin; “Elazığspor için bir yönetim hazırlıyoruz” beyânı, şâyet transferi açabilecek bir yönetim değil de sâdece “Elazığspor’a aday çıkmazsa” seçeneğine alternatif bir liste hazırlığıysa, bu formülün de camiâyı oyalamaktan öte çözüm olamayacağını şimdiden söyleyelim?
Bu durumda 2. Lig’e düşecek Elazığspor, bugün ödenemeyen borçlarını bir alt kümenin yok denecek kadar yetersiz gelirleriyle ödeyemez ve alınabilecek bir transfer yasağıyla birlikte daha aşağılara iner ve amatör kümede bulur kendini!..
Bizden söylemesi…
***
19 Ocak 2018 Tarihi’ndaki genel kurul öncesinde bir internet sitesinde yer alan haber, bana yine “Beyaz Atlı Prens” hikâyesini hatırlattı…
Bu memleketin yine bugünkü gibi çâresiz kaldığı bir dönemde ortaya çıkan ve bizim dışımızda herkesi peşinden koşturan “Abramoviç” lâkaplı Vedat GÖKSU’ya benzer bir kurtarıcı haberi…
İspanya’nın ünlü kulübü Malaca’yı satın alan Katar Kraliyet Ailesi’nden Al THANI Elazığ’a gelecekmiş?
Siber Güvenlik Uzmanı Ali KESKİN, Katar Kraliyet Ailesi Üyesi Şeyh Abdullah Bin Nasser Al THANI’yi tweet atarak Elazığ’a dâvet etmiş?
Al THANI de buna; “İnşallah” diye cevap vermiş!
Bizim internet sitesi de, Dubaililer ile Hong konglular’dan sonra bu kez Katarlıları baz almış ve Elazığspor’un kurtuluşu için bu haberiyle “umut” dağıtmış okurlarına?
Ne yapsın vatandaş, dedik ya “umut” besliyor herkes diye?
***
Bir “umut” daha…
Yabancı değil bu kez, sevilip sayılan bizden biri…
ETSO Başkanı Sayın Asilhan ARSLAN’ın ifâdelerini almış taraftar, fotoğrafını da eklemiş ve paylaşmış…
“Elazığspor’suz bir Elazığ asla düşünülemez. Bu şehirde fabrikaların bacaları tütüyorsa Elazığspor sayesindedir. Elazığspor bu şehrin olmazsa olmazıdır!” diyor Sayın ARSLAN…
Kardeşi Oğuzhan ARSLAN’ın geçmişte Elazığspor için yaptığı karşılıksız, çıkarsız fedâkârlıkları unutmadım ben ve bugün de hatırlatıyorum işte!..
Sayın Asilhan ARSLAN’ın ifâdeleri, hem ETSO Başkanı hem de tanıyıp bildiğimiz bir şahsiyet olarak önemlidir bizim için…
Şimdi anladınız mı; Neden yazıma, Elazığspor’dan umudunu kesen ve “bitti artık “diye düşünenler olduğu gibi, 19 Ocak 2019 Tarihi’nde yapılacak kongreyi “çıkmayan candan ümit kesilmez” misâli umutla bekleyenler de var diye başladığımı?..

Yazarın Diğer Yazıları