Vehbi Coşkun

Elazığspor ve Tehlike!

Vehbi Coşkun

Sakarya Deplasmanı’na çıkmadan önce Elazığspor’da gündem, bu maça konsantrasyon sağlamaktan çok uzaktı…
***
Sporcu öğrencilerin velileri tarafından daha önce sürekli dile getirilmiş olsa da; Sözde “akademi” diye de adlandırılan altyapı binasının içler acısı durumu basında görüntülü olarak yer aldı ve gözler önüne serilmiş oldu.
Ardından, yönetimden savunma amaçlı bir açıklama yapılmış olsa da yayınlanan görüntülerin sebep olduğu büyük hayâl kırıklığı giderilemedi?..
***
Bordo-beyazlı takımın tecrübeli oyuncularından olan ve savunmayı ayakta tutan Yiğitcan’ın, alacaklarının ödenmediği gerekçesiyle sözleşmesini tek taraflı feshettiği haberi duyuldu…
Elazığspor Yönetimi’nden bir de istifaya sebep olduğu belirtilen bu durum, bereket versin maçtan önce son anda yapıldığı duyurulan ödeme neticesinde önlenirken, oyuncuyla yapılan anlaşma nedense hem yönetimin bir lûtfu, hem de çok büyük bir başarıymış gibi lanse edildi kamuoyuna?
***
Maç günü yaklaşırken, bu kez hafta arasından başlamak üzere “2023 Hedefi doğrultusunda” diye, takımda forma giyen genç futbolcularla her gün basına birkaç tane servis edilecek şekilde sözleşme uzatıldığı haberleri yayıldı…
Hedefin “2023” olmasının Cumhuriyet’in 100. Yılı ile bir ilgisi yok, herhâlde Elazığspor’un 3 yıl daha transfer yapamama riski hesaplandı, yoksa bir de “2071” hedefi konulması gerekirdi?
***
Son olarak, “geride kalan süreçte çok başarılı işler yaptık” diyen Teknik Direktör Levent ERİŞ’le de 2022 Yılı’na kadar sözleşme imzalandığı duyurulurken, “akademi” diye adlandırılan perişan vaziyetteki tesislerde faaliyet gösteren altyapının da tecrübeli teknik direktörün hazırlayacağı antrenman programı doğrultusunda çalışacağı açıklandı?

Altyapıda çalışan teknik adamları rencide edici bu açıklama, bence; “Özkaynak organizasyonu ya da koordinasyonu Teknik Direktör Levent ERİŞ’e bağlandı” şeklinde yapılsa, “Altyapıda görev yapan teknik sorumlular antrenman programı yapamıyorlar mı, yoksa antrenman programları mı hatalı?” yorumlarına da sebep olmazdı!..
***
Yere batırılan ve gönderilen Teknik Direktör Sefer YILMAZ 10 maçta 10 puan toplarken, yere göğe sığdırılamayan Levent ERİŞ’e bakıyoruz 9 maçta 9 puan toplamış?
Sefer YILMAZ döneminde 10 maçtan sadece 1’inde gol atamayan Elazığspor toplam 12 gol atmış…

Levent ERİŞ döneminde 9 maçtan 6’sında gol atamayan Elazığspor sadece 6 gol atabilmiş?

Sefer YILMAZ döneminde 10 maçtan sadece 1’inde gol yemeyen Elazığspor toplam 22 gol yemiş…

Levent ERİŞ döneminde 9 maçtan 2’sinde gol yemeyen Elazığspor kalesinde 10 gol görmüş?

***

Ve asıl tehlike nedir biliyor musunuz; “Savunmada başarılı olabilir ama, bu Elazığspor’un ofansîf yönü çok zayıf, Levent ERİŞ îvedi olarak bu takıma hücum plânı hazırlamalı” demiştik, haklı çıktık…

Elazığspor, son 4 maçta tek bir gol bile atamadı rakiplerine?

Niğde FK 16, Eyüp 12, Karabük 6 gol atmış, Elazığspor 18 golle sâdece altında yer alan bu takımlardan fazla gol atarak, “Kırmızı Grup’ta en az gol atan 4. Takım” olma unvanını kazanmış!
***
Sakaryaspor, Elazığspor Maçı’na gelinceye kadar kendi saha ve seyircisi önünde oynadığı 8 maçta 4 galibiyet, 3 beraberlik, 1 mağlubiyet almış, 12 gol kaydetmiş, 7 gol yemişti…
Bayburt Özel İdâre Maçı 11’ini hiçbir değişiklik yapmadan sahaya süren Teknik Direktör Levent ERİŞ, Ömer’in 2. Yarı’nın başında 2. İhtar’dan dolayı kırmızı kartla oyundan ihraç olmasıyla birlikte, yine geçen maçta yaptığı gibi Murathan’ı çıkarıp bu kez yerine Selim Enes’i alırken, 1-0 geriye düşünce daha önce imâ yollu da olsa oyunlarından memnun olmadığını söylediği tecrübeli isimler Murat CEYLÂN ile Cengizhan’ı 73. Dakika’da kenara alıp 2 değişiklik birden yaparak yerlerine Fırat Sefa ile Yusuf Ensar’ı sahaya sürdü ama neticeyi değiştiremedi?
***
TFF 2. Lig’de İlk Yarı sona ererken belirttiğimiz gibi; “Yetersiz ve alternatifsiz kadrosuna rağmen transfer yapamayan Elazığspor’dan endişe duyan taraftar şimdi ne hesap yapıyor?” derseniz, tablo ortada ve tehlike büyüyor!..
Herkes, Elazığspor’un rakipleri olarak gördüğü 4 puan üstümüzdeki Bodrum ile 2 puan altımızdaki Eyüp ve 9 puan altımızda yer alan Niğde FK’nın 2 haftadır yenildiklerine bakıp, bordo-beyazlı temsilcimizin avantaj kaçırdığını ifâde ediyor ama, kimse daha üst sıralardaki takımların kazandığını ve arayı açtığını hesaba katmıyor?
Oysa, 2. Yarı başlarken aramızda 3 puan fark olan Etimesgutla, 6 puan fark olan Uşakspor 2 haftada aramızdaki farkı 8 puana çıkardılar!
Lig’in dibine demir atan Karabük’ün şansı yok artık ama, altımızda yer almalarına rağmen takviye transfer yapan Niğde FK ve Eyüpspor ile 4 puan üstümüzdeki Bodrumspor, Elazığsporla birlikte tehlikede olan 4 takım olarak görünüyor!
Taraftar “endişe” duyarken biz bir kez daha uyaralım; Elazığspor tehlikede ve âcil önlem gerekiyor!

Yazarın Diğer Yazıları