Vehbi Coşkun

Elazığspor ve Başkan Yumakgil'e Çağrı

Vehbi Coşkun

Temmuz ayında tatile çıkmadan önce; Elazığspor’un içine sürüklendiği kaos ortamının sebeplerini ve çözümünü içeren, yetkililere de çağrılar yaptığımız yazılar arşivde duruyor…
Yazılarıma ara verdiğim süreçte yaşananlara yeri geldiğinde değiniriz elbette ancak, tatil dönüşü kaleme aldığım bu ilk yazımda yeni sezona başlarken öncelikle son kongreyi ele alalım ve Elazığspor’un yeni yönetimine başarı dileklerimizi iletmekle birlikte ilk günden yapılması gerekenleri de hatırlatalım…
***
Sayın Sedat KARATAŞ Başkanlığı’ndaki yönetimin aday olmayacağını açıklamasıyla başlayan süreçte meydana gelen mantık dışı uygulamalar, kuşkusuz Elazığspor’a onulmaz zararlar verdi!
Şaka gibi biri 3, öteki 13 gün başta kalabilen “göstermelik” iki ayrı yönetim oluşturanlar ya da oluşmasına göz yumanlar, 52. Yılı’nı yaşayan Elazığspor Kulübü’nün imajını batırıp, îtibarını yerle bir ettiler ne yazık ki?
Baştan yapılması gerekeni iki trajikomik denemeden sonra uygulamaya koyanlar; Elazığspor için “ölümü gösterip sıtmaya râzı eden” bir anlayışın ürünü olan bir formülle Sayın İrfan YUMAKGİL Başkanlığı’ndaki yönetimi kamuoyuna sundular.
Öncelikle çok geç kalınmış olsa da Elazığspor’un bir yönetime kavuşmasının bordo-beyazlı kulüp için endişe duyanların rahatlaması bakımından sevindirici olduğunu vurgulayalım.
Ancak, Elazığ Belediye Başkanı’nın odasında facebook üzerinden bizzat Başkan Mücahit YANILMAZ’ın sunumuyla Elazığspor’a Başkan adayı olarak takdim edilen Sayın İrfan YUMAKGİL’in, Mehmet AĞAR’ın tâlimatıyla görevi kabul ettiğini açıklamasının da zihinleri karıştırdığını belirtelim?
Kongreden bir gün sonra Cumartesi günü görev dağılımı yapan İrfan  YUMAKGİL Başkanlığı’ndaki Yönetim Kurulu’na başarılar diliyorum.
Kamuoyunda da bizim nezdimizde de karşılığı olan ve benimsenen isimlerin de yer aldığı yönetime, icraatlarında doğruları yaptığı, şeffaf davrandığı ve genelde koltuğa oturanların sergilediği zaaflardan olan enâniyet duygusuna kapılmadıkları sürece -sportîf başarıyı baz almadan- desteğimiz sürecektir / sürmelidir!..

***
Son kongrede tanık olduğumuz olumsuzluklar, organize olmak yerine meydana gelen aksamalara karşılık rastgele uygulamalar, düzensizlikler ve dile getirilen yakınmalar, hepimize ibret teşkil edecek türdendi?
Şunu belirtmeliyiz ki kongrede görev yapan Divan Kurulu’nun salondan gelen talepleri karşılamada çektiği zorluklar, yerli / yersiz yapılan itirazlar, üyelerin ve üye olmayanların salonda oturmaları gereken bölümler de dâhil olmak üzere oy kullanıp kullanamayacaklarına dâir hükümler, 3 gün yönetimde kalanların üye yaptığı şahısların hiçbirinin salonda bulunmayışı, 13 gün süreyle görev yapan yönetimin kaydettiği üye sayısı ve başkan adaylarına destek sağlama misâli bir güce ulaşması benzeri garipliklerin tamamı organizasyon bozukluğu ve mevcut tüzükteki yetersizliklerden kaynaklanırken, salondaki herkesin bu durumdan şikâyetçi olması testi kırıldıktan sonra yapılan ve bir kıymet taşımayan feverânlara benziyordu!
Zirâ; geçmişte Elazığspor’da Hukuk İşleri Sorumluluğu da dâhil olmak üzere birçok görevde bulunmuş Sayın Av. Faruk ÇİKOĞLU ile Sayın Av. İzzettin DEMİR’in birlikte hazırladıkları, 3 gün gazetelerde yayınlanan ve televizyonlarda açık oturumlarda tartışılan Elazığspor Kulübü Tüzüğü, sonradan Akın ŞATIROĞLU Yönetimi Dönemi’nde tüm itirazlarımıza rağmen el kaldır / el indir yöntemiyle değiştirilirken, hem üyelik vasıfları ve oy kullanma kriterleri tahrif edilmiş, hem de Elazığspor Yönetimleri’nin borçlanma kısıtlaması ortadan kaldırılarak kulübün borç batağına sürüklenmesinin önü açılmıştı!
Tüzük, Elazığspor Kulübü’nün Anayasası’dır!
Her uygulama Tüzüğe göre yapılır, salondan rastgele yükselen seslere, itirazlara ve o anda akla gelen önerilere ya da baskı ve tehditlere göre davranılmaz / davranılmamalıdır!
***
Görevde bulunduğu son 2 yılda Elazığspor’un hayatta ve ayakta kalmasını sağlayan birçok icraatına destek olduğumuz Başkan Sayın Sedat KARATAŞ, tüm uyarılarımıza ve çağrılarımıza rağmen mevcut tüzüğü değiştirmediği hâlde cuma günü yapılan son kongrede 3 ve 13 günlük yönetimlerin yaptıkları üye kayıtlarının fazlalığından şikâyet ederken, gerek üye kaydının ve oy kullanma vasfına hâiz olma şartlarının, gerekse kulübün bir daha borç batağına sürüklenmesinin önlenmesi konusundaki hükümlerin yeniden tüzüğe konulmasıyla gerçekleşebileceğini hiç düşünmemiş gibiydi?
Şimdi baştan beri sıraladığımız, herkesin de şâhit olduğu bu olumsuzlukların önlenebilmesi ve kurumsallaşmanın sağlanabilmesi amacıyla Sayın İrfan YUMAKGİL Başkanlığı’ndaki Yönetim Kurulu’na sesleniyor ve çağrıda bulunuyoruz…
Yeniden bir tüzük hazırlatın lütfen!
Yeni Tüzük’te Elazığspor Kulübü Yüksek Divan Kurulu’nu da oluşturacak yepyeni düzenlemeler yapın ki bu sezon olduğu gibi bir daha fetret devirleri yaşamasın Elazığspor!
Kolayı var, Sayın Av. Faruk ÇİKOĞLU ile Sayın Av. İzzettin DEMİR’in birlikte hazırladıkları bir önceki Elazığspor Kulübü Derneği Tüzüğü’nü bir inceleyin ve günümüz şartlarına uygun güncellemelerle uygulamaya koyun yeter!
***
Elazığspor’da 20 yıl önce kısa bir dönem de olsa Başkanlık yapmış olan Sayın İrfan YUMAKGİL, şimdi yıllar sonra bordo-beyazlı kulübün sorunlarının “yumak” olduğu bir dönemde oturdu yine koltuğa!..
Meselâ; “Elazığspor Kulübü’nün Üye sayısı en az 10 Bin olmalı!..” ifâdesiyle yıllarca kendi doğrularını savunan Sayın YUMAKGİL bugün yine aynı düşüncede mi bilemeyiz?
Geçmişte icraatlarını eleştirdiğimiz ve şikâyetlerine muhâtap olduğumuz Sayın YUMAKGİL, aradan geçen onca yılda Elazığspor’u yakinen tâkip eden ve kopmayan, yaş olarak da olgunlaşıp tecrübe kazanan özelliğiyle ve bugün aldığı destekle büyük avantaja sâhip!
Her ne kadar; “Bu yönetim de fazla dayanmaz!” ve “Göreceksiniz Elazığspor kapanır!” ifâdeleriyle sağda solda dedikodu üretenler olsa da, Sayın İrfan YUMAKGİL’i öne sürüp kenara çekilmeyi plânlayanlar varsa şâyet kesinlikle sorumluluktan kurtulamayacaklardır!
“Ata binmek bir, inmek iki ayıp!” derler ama, Sayın YUMAKGİL’e “aday” ol tâlimatı verenler ve O’nu “aday” olarak açıklayanlar, gelecekte bu yönetime destek sağlayamadıkları taktirde “Biz hiçbir kurumdan destek almadan adayız” açıklamasında bulunan “Elazığspor eski Başkanı Sayın Necati ERDEM’e neden engel oldunuz?” sorularına da direkt muhâtap olacaklardır!

Yorumlar 1
ogeday 27 Ağustos 2018 20:10

6 agustosta yazdığınız bu yazının son paragrafı dünden bugünü görebildiğinizi gösteriyor..gazteci dediğin böyle olur tebrikler..

Yazarın Diğer Yazıları