Vehbi Coşkun

Elazığspor'un Sorunları Bitti Mi?

Vehbi Coşkun

2013-2014 Sezonu’nda Süper Lig’den düşmüştü Elazığspor…
2018-2019 Sezonu’nda TFF 1. Lig’den de düştü.

2019-2020 Sezonu’nda TFF 2. Lig’de yer alan Elazığspor, “3 puan silme” cezâsının yanı sıra bir de “transfer yasağı” cezâsına çarptırılınca, ister istemez yine ve yeni bir küme düşme tehlikesi daha belirmişti?

Zirâ, TFF 1. Lig’den düşen kadro elde tutulamayınca, yaşanan istikrar sorunu neticesinde “yetersiz” olduğu kadar “alternatifsiz” durumdaki oyuncu kadrosuyla mücâdele etmek kolay değildi?

Stadyum yerine Gençlik Merkezi sahası…

Çim zemin yerine, sentetik yüzey?
Taraftarı her geçen gün azalan bordo-beyazlı takım?
Önceleri küçümsenen TFF 2. Lig’de; teknik heyet değişikliğine rağmen umulan saha sonuçlarını alamayan ve yavaş yavaş küme düşme hattına gerileyerek, gözden düşen Elazığspor!

***
Sezon öncesinde Elazığ Belediye Başkanı tarafından başlatılan “forma satış kampanyası”na rağmen…
Birikmiş elektrik borcunun, mutfak giderlerinin, personel maaşlarının Elazığ Belediyesi tarafından karşılanmasına rağmen…

Deplasman giderlerinin; siyasîler, belediye ya da işadamları tarafından üstlenilmesine rağmen…
Devre arası hazırlık kampı masraflarının siyâsîler tarafından karşılanmasına rağmen…
Futbolcularına ödeme konusunda sorunlar yaşayan, hatta sözleşmesini tek taraflı feshetmek üzereyken son anda iknâ edilen Yiğitcan’ı güçlükle kadrosunda tutan ve özellikle takımın çoğunluğunu oluşturan Elazığlı genç oyunculara karşı mâli vecîbelerini yerine getiremeyen bir yönetimle, nereye kadar yürüyebilecekti ki Elazığspor?

***
Lig’in 2. Yarısı’na; Bayburt Özel İdâre’yle iç sahada berabere kalarak başlayan, Elazığspor, Sakarya deplasmanından da eli boş dönünce tehlike çanları çalmaya başlamıştı bile!
Çünkü; son 4 maçta galibiyet alamayan Elazığspor, tek gol dâhi atamamıştı rakiplerine?

Tuzlaspor Maçı için İstanbul’daydı Elazığspor…

Ve 6.8 büyüklüğündeki depremle sarsıldı Elazığ!

Yönetim başvuruda bulundu, siyâsîler aracı oldu ve TFF kabûl edince neticede ligden çekildi Elazığspor…

2019-2020 Futbol Sezonu erken bitti Elazığspor için…
Allah’ın bildiğini kuldan saklamazsak, kim ne derse desin, gerçek olan o ki; Elazığspor, son 6 sezonda 3. kez küme düşmekten, diğer bir deyimle TFF 3. Lig’e düşmekten kurtuldu!

***

Şimdi; Elazığspor’un TFF 2. Lig Kırmızı Grup’ta 2. Yarı’nın 3. Haftası’nda oynaması gerekirken, deprem nedeniyle ertelenen Tuzlaspor Maçı’ndan başlayarak, TFF’nin aldığı karar gereği her müsabakası 3-0 rakip takım lehine tescîl ediliyor…

Tüm hakları saklı kalmak üzere 2020-2021 Sezonu’nda TFF 2. Lig’de mücâdele etmesi kararlaştırılan Elazığspor’un sportîf başarı bakımından bu durumdan olumsuz etkilenmesi söz konusu değil!

Ancak, TFF 2. Lig’in 2. Yarısı’nda Elazığ deplasmanından elde ettigi beraberlikle 1 puan kazanan Bayburt Özel İdâre’nin 2 puan kaybı, Elazığspor’u 1-0 mağlup eden Sakaryaspor’un ise 2 gol zararı var?
Daha etraflıca düşünülürse, Elazığspor’u Lig’in İlk Yarısı’nda yenemeyen takımların, hatta deplasmanda karşılaşan takımların da zararı var!

***
TFF 2. Lig’de kalmak iyi de, Elazığspor’un zararları yok mu?
Elazığspor’un mevcut oyuncu kadrosunda yer alan futbolcuların, teknik direktör ile teknik heyetin, hak edilmiş alacakları, artı maaş, artı prim vb sosyal hakları ne olacak?

Bu konuda TFF, hatta UEFA güvencesi var mı, yok mu?
Varsa şâyet, bordo-beyazlı futbolcular hiç kuşkusuz alacaklarını garanti etmenin mutluluğunu ve huzurunu duyacaklardır!
Ya yoksa ve olmazsa, ne olacak?

***

Her ne kadar; “Gelişim antrenmanı yapacağız!” denilse de, 3 büyükler başta olmak üzere boşta olan takımlarla özel müsabakalar oynanacağı söylense de, bu iş öyle kolay değil?

Özellikle teknik bilgiye sâhip olanlar çok iyi bilirler ki, 25 Nisan’a kadar antrenman yapacağı söylenen futbolcular, müsabaka olmadan, hedef olmaksızın kolay kolay çalışamazlar / çalıştırılamazlar!

Bordo-beyazlı takımdaki gençler tamam da, ağabey konumundaki tecrübeli isimleri de mi gelişim antrenmanına tâbi tutacaksınız?

***

Ve asıl önemli olan, müsabaka dönemini yaşamadan en az temmuz ayına kadar 5-6 aylık bir süreyi boş geçirecek olan futbolcular, yeni sezona nasıl hazır olacaklar?

Elazığsporlu Futbolcular’a bu süreyi tâlipli olan kulüplerde “kiralık” statüde geçirebilmeleri için “özel” bir “transfer hakkı” tanınması hususunda TFF, dolayısıyla UEFA’ya bir istek iletildi mi?
Mutlak tanınması gereken böyle bir haktan yararlanacak olan futbolcularımızın sayısı 5-6’yı geçmeyeceğine göre, transfer yapamayacak olan oyuncularımızın mağduriyeti nasıl giderilecek?
İşte tüm bu sorulara bir ân önce cevap verilmesi ve de çözüm bulunması gerek?

Tabii bir de bu sezon küme düşmekten kurtulan Elazığspor, transfer tahtasını açamazsa ki zor görünüyor, gelecek sezon için değişen ne olacak?

***

Elazığspor Başkanı’nın ithâmlarına karşılık, Elazığ Belediyespor FK Başkanı Ahmet TOPRAK’ın düzenlediği basın toplantısında verdiği cevaplar mânidar…
Durup dururken ve hiçbir gereği yokken, -sorulan bir soru üzerine olsa bile- Elazığ Belediyespor FK’nın içişlerine karışmak ve transfer politikasına dil uzatmak elbette ayıptır!

“Bir şahsı ya da zümreyi düşman ilân ederek, ona çatmak” bilinen anlamda taraftar edinmek için modası geçmiş bir stratejidir!

Elazığspor Başkanı, sürekli çatışma yoluyla izlediği yönetim stratejisi nedeniyle, dikkât edin geçmişten bugüne hemen her kesimle düşman olduğu için; Ona karşı çıkan Elazığ Belediyespor FK Başkanı Ahmet TOPRAK’ın açıklamaları kamuoyunda büyük destek bulmuştur!
Önceki yönetim misâli suçlamalara muhâtap olup da susanların aksine, Başkan TOPRAK’ın, “Teknik Direktör Levent ERİŞ’in Belediyespor’a tâlip olma girişimi?” benzeri gündeme taşıdığı birçok konu, zihinlerde soru işâreti doğurmuştur?

Sezon erken bitti Elazığspor için ama, sorunlar bitti mi sizce?

Yazarın Diğer Yazıları