Vehbi Coşkun

Elazığspor Nereye?

Vehbi Coşkun

Elazığspor’un, bir önceki iç saha karşılaşmasında Bayburt Özel İdarespor’u mağlup ettiği maçtan sonra müsabaka analizinde artılarımızla birlikte yetersizliklerimize de dikkât çekmiş, galibiyetin önemli olduğunu, ancak “aldatıcı” olmaması gerektiğini vurgulamıştım…

Elde edilen 3 puan, her zaman olduğu gibi kusurların önemsenmemesine yol açtı ve yaptığı transferleri baz alınan Bayburt temsilcisini yenen bordo-beyazlı takımın çok başarılı olduğunu belirten demeçler verildi, yorumlar yapıldı?

***

Aynı demeçleri verenler, kamuoyunu iknâ etmek adına; bir hafta sonra karşılaşacağımız Serik Belediyespor’un maddi sorunlar dolayısıyla dağıldığını belirterek, o deplasmandan da galibiyetle dönüp, puan cetvelinde yukarılara tırmanarak rahatlayacağımızı anlattılar!

Ulusal Medya’da çıkan haberlerde de Serik Belediyespor’un antrenmanlara çıkmayan Teknik Direktör Suat KAYA için noter tespiti yaptırdığı duyuruldu…

Suat KAYA ise yaptığı açıklamada Serik Belediyespor Yönetimi’nin 7 aydır bir kuruş ödeme yapılmadığı için antrenmana çıkmak istemeyen 11 futbolcuyu kadro dışı bıraktığını ifâde etti?..

Sonuçta; aralarında ara dönemde Elazığ’dan ayrılan eski oyuncumuz Tufan KELLECİ’nin de 11’de yer aldığı 7-8 transferle takviye edilmiş Serik Belediyespor’a konuk olan Elazığspor, rakibin biri de kendi kalesine attığı gol neticesinde 2-1 mağlup oldu deplasmanda!..

***

Serik Belediyespor’un yaşadığı sorunlara rağmen deplasman başarısını tekrarlayamayarak rakibine boyun eğen Elazığspor, bu kez “Cengizhan’ın kadro dışı bırakıldığı” haberleriyle gündeme taşındı?..

İşin garibi “bir maçlık” diye süresi belirtilen kadro dışı bırakma işleminin “gerekçesi” hakkında çıkan söylentilere karşın, resmî bir açıklama bile yapılmadı?

“Bir maçlık” şeklindeki ifâde de haklı olarak K. Karabükspor’un küçümsendiğine dâir yorumlara sebep oldu!

Derken, maçtan kısa bir süre önce “Cengizhan’ın affedildiği” haberleriyle birlikte bir de futbolcunun sözleşmesinin 1 yıl uzatıldığı bilgisi verildi kamuoyuna…

***

İşte K. KarabüksporMaçı’na böyle bir ortamda hazırlandı Elazığspor…

Ömer Faruk AYDEMİR’incezâlı, Muhammed Umut AKBULUT’un sakat olduğu için kadroda yer almadıkları bordo-beyazlı temsilcimiz, Serik Maçı’ndan2 farklı isimle çıktı sahaya…

Ömer Faruk’un yerine Hebat tandeme çekilmiş, Hasan EKİCİ savunmanın solunda görevlendirilmişti.

Fırat ERGÜN kulübeye dönerken, Yusuf Ensar da yeniden 11’de forma giyen oyuncu olmuştu.

Kalede Okan, 4’lü savunmada Eren, Yiğitcan, Hebat, Hasan, tek önliberoda Cihan CANPOLAT, önünde sağda Kadir BEKMEZCİ, solda Kadir TAŞOĞLU, sağ kanatta Cengizhan, sol kanatta Yusuf Ensar, ileride Muhammed ILDIZ olmak üzere 4-1-4-1 dizilişiyle K. Karabükspor karşısına çıkan Elazığspor, zaman zaman 4-5-1, Muhammed ILDIZ’ın da orta alana katılmasıyla çoğu zaman da 4-6-0 gibi yayıldı sahaya!..

Eksiklerden dolayı yapılan mevkî değişikliklerindeki yeni tercihlerde, bence Cihan CANPOLAT önliberodaki hareketliliğiyle başarılı oldu ama, bu bölgedeki en önemli vasıf oyunu iki yönlü oynamaktır elbette…

***

Oyuna ayağa isâbetli paslarla iyi başlayan Elazığspor, hücum plânı olmayınca ve bir ân önce gol bulabilmek telâşı nedeniyle sâkin olamayınca, panikledi ve özellikle 2. Yarı’da artan tribün baskısı ve hakemle uğraşmaktan oyuna konsantrasyon sağlayamayan bordo-beyazlı oyuncular, şuursuz ataklarla geliştirdikleri hücumların gole dönüşmesi konusunda beceriksizlikler sergileyip, izleyenlere saç baş yoldurdu!..

İlk yarıda kornerden gelen topta Yiğitcan’ın 6 pasta yaptığı kafa vuruşunu mükemmel bir plonjonla kurtaran K. Karabükspor Kalecisi Ferhat, maçın kaderini de değiştiren oyuncu oldu.

Bu net pozisyon dışında Cengizhan’ın sol çaprazda bulduğu ama farklı şekilde auta gönderdiği, rakibin de âni geliştirdiği bir kontratak dışında gol tehlikesi yaşanmadı?..

***

2. Yarı’da ilk yarıya oranla pozisyon sayısı artarken, Karabükspor; 57. Dakika’da Kaleci Okan’ın frikikten gelen topu sektirmesi sonucu tamamlanan topun ağlarla buluşmasıyla öne geçti.

Elazığspor 2. Yarı’da Cengizhan’ın yan direğin dışına çarptırdığı, Fırat ERGÜN’ün üst direkten dönen, Muhammed ILDIZ’ın da 6 pastan auta attığı ve bir de dokunamadığı iki fırsat olmak üzere toplam 4 net gol pozisyonunu da gole çeviremedi?..

Müsabaka’nın uzatma bölümünde 90+4. Dakika oynanırken; Elazığspor yarı sahasına gönderilen bir topu farketmediği rakibinin önüne bırakan Eren ile kalesini zamansız terkeden Kaleci Okan’ın müşterek hatasını affetmeyen rakip oyuncu 30 metreden topu ağlara gönderince, K.Karabükspor kalemize gelmeden bulduğu 2 golle sezonun ilk galibiyetini Elazığ’da aldı ve eksi puandan kurtuldu!..

***

Maçın önüne geçen acemilikteki İstanbul Bölgesi Klasman Hakemi Fevzi Erdem AKBAŞ, müsabakanın kontrolünü elinden kaçırırken, zamanında kullanmadığı disiplin cezâları ve kart çıkarmaktan imtinâ etmesi dolayısıyla ortamın gerilmesine, rakip takım oyuncularının yerden kalkmayarak sâdece vâkit geçirmelerine değil, daha da önemlisi oyunun temposunu düşürmelerine sebep oldu!..

Hakemin otorite zaafından ziyâdesiyle yararlanan K. Karabükspor’un genç oyuncuları, Elazığspor’un telâşlanan ve panikleyen sözde tecrübeli futbolcularından çok daha rahat olmayı, sâkin kalmayı başardılar ve istediklerini aldılar?

***

Elazığspor’un içine düştüğü / düşürüldüğü durum, rakip takım ve özellikle bir oyuncunun tahriklerine kapılanların maç sonunda yaşanan olaylara karışmasından belli oluyor?

Tribündekiler, kenar yönetimdekiler ve sahadakilerin tamamı olan bitenlerden rahatsız olabilir, hakeme kızıp sinirlenebilir, ama başımıza gelebilecekleri düşünmeden tahriklere kapılmak niye?

Bu hususta elindeki telefonuyla tüm olayları kaydeden müsabakanın temsilcisi ile olaylara karışanları not eden gözlemciyi düşünmeden rakip oyuncularla arbedeye girmek tam manasıyla “acemilik” göstergesi!..

Her ne kadar tribünleri tahrik eden rakip oyuncuyu ihraç etse de bu konuda çok geç kalan “acemi” hakem, ElazığsporKulübesi’nden de tahriklere kapılmakla “acemilik” yapan 2 ismi kırmızı kartla tribünlere gönderdi!

Elazığspor’un PFDK’yesevkedilmesi bakalım maddi / manevi nelere mal olacak, bekleyip göreceğiz?

***
Bu sonuçla Elazığspor Guinness Rekorlar Kitabı’na geçecek bir rekora daha imza attı!

Üşenmedim araştırdım; K.Karabükspor, Süper Lig’de 3 Şubat 2018 Tarihi’nde A. Alanyaspor’u 1-0 yendikten sonra aradan geçen 3 yılda hiç galip gelemezken, sadece Elazığspor’u üstelik 3 kez mağlup etmiş!

Tablo şöyle;

Süper Lig 2017-2018 Sezonu: 3 Şubat 2018 - K. Karabükspor 1-0 A. Alanyaspor

TFF 1. Lig 2018-2019 Sezonu: K. Karabükspor’un Galibiyeti yok

TFF 2. Lig 2019-2020 Sezonu: 9 Ekim 2019 - Elazığspor 2-3 K.Karabükspor - 19 Şubat 2020 - K.Karabükspor 3-0 Elazığspor (Hükmen)

Misli.com 2. Lig 2020-2021 Sezonu: 7 Şubat 2021 - Elazığspor 0-2 K. Karabükspor

***

Şimdi tüm bu olan-bitenler, küçümsenen ya da önemsenmeyen rakip karşısında uğranılan ağır yenilgi, muhtemelen PFDK’den gelecek cezâlar ve genel gidişâta bakıyor, sormadan yapamıyoruz…

Elazığspor nereye?

Yazarın Diğer Yazıları