Vehbi Coşkun

Elazığspor, Kongre ve Gelecek?

Vehbi Coşkun

Stadı yıkıldı…
Yönetimi istifa etti…
Takımı dağıldı…
Altyapı ödemeleri dışında gelir kalemi bulunmuyor!
Tesisleri’nde elektrik, yakıt, yiyecek, içecek yok?
Birçok spor kulübü zor günler geçirse de, küme düşse de, kapansa da; bu kadar sefil duruma düşürülmüş, bu ölçüde mağdur edilmiş bir başka kulüp gösteremezsiniz?
Elazığspor’un düşürüldüğü durum bu kadar vahim işte!
***
Atanan kayyumun, görev ve yetkisi doğrultusunda olağanüstü genel kurula taşıdığı Elazığspor Kulübü Derneği, cumartesi günü yapılan kongrede 57 üye salona gelmese ve genel kurul toplanamasa “fesih nedeni” gerçekleştiği için kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktı.
Bu sebeple tüm beklentilere rağmen bir yönetim oluşturulamasa da, Elazığspor’un hayata bağlanması için son bir kez süre kazanımı açısından önemliydi yaşadığımız bu kongre!
İşte böyle bir kongrede dile getirilenler, hem Elazığspor’un bugün düşürüldüğü durumun sebeplerini hatırlatması bakımından, hem de şu an yaşanan kaostan kurtulamayışımızın sorumlularını ve duyarsızlıklarını vurgulaması açısından altı çizilmesi gereken ifâdelerdi!
***
Kayyumun atandığı günden itibaren faaliyetlerini değerlendirdiğimizde, elbette katkı sağlayan iyi niyetli çabaları görüyoruz ama; teoride kolay görünen birçok hususun pratikte sorunlara çözüm olmadığı, öncelikle de paranın elzem olduğu bir kez daha anlaşıldı?
Atama gerçekleştirildiği tarihte, ilk yarıda zor şartlara rağmen başarılı olan uyumlu kadro 3-4 Milyon tl gibi cüzî bir meblağla elde tutulabilecekken bu fırsat kaçırıldı ve bugün transfer tahtasının açılması, ayrıca yeni ve de uyumsuz bir kadro oluşturulması için olmazsa olmaz şartıyla kat be kat daha fazla bir miktarın temininin gerekliliği ortaya çıktı!
Lig başlarken zorunlu ve alelacele oluşturulan genç ve deneyimsiz kadro ile uğranılacak puan kayıpları telâfi edilecek olsa bile, bu gecikme Elazığspor’un 2. Yarı’da vereceği lige tutunma mücâdelesini zora soktu!..
***
Elazığspor’un S.O.S. veren durumuna rağmen, milletvekilleriyle yapılan üst düzey toplantılar ile bizzât siyâsilerin açıklamalarıyla büyük beklenti içerisine sokulan toplum, verilen sözlerin gerçekleşmemesi dolayısıyla bir kez daha hayâl kırıklığına uğratıldı ve demorâlize oldu?..
Elazığspor’un temel sorunları çözüme kavuşturulamazken, tesislerdeki sıradan ihtiyaçlar için sağlanan sözde katkılarla yasak savuldu!
Elazığspor’un 2 eski başkanı ile İstanbul’da biraraya gelen kayyum başkanının, eski teknik heyetler ve futbolcularla yapılan görüşmeler sonucu 38 dosyayı çözdüğü ve transfer tahtasının yüzde 80-90 oranlarında açılmasının kesinlik kazandığı, neden basın aracılığıyla kamuoyuna sızdırıldı?
Son olarak ETSO Başkanı’nın umut olan demeçleriyle, geçmişten örnek verdiğimiz gibi “Yeni Oluşum Grubu” misâli Elazığspor’un güçlü ve güven sağlayacak bir yönetime kavuşturulacağı, ayrıca transfer tahtasının açılacağına dâir kamuoyunda yeniden büyük beklentiler oluştu!
***
Bu şartlarda 19 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilen kongrede verilen mesajlardan altı çizilmesi gerekenleri şöyle özetleyebiliriz…
Kayyum Başkanı faaliyet ve mâli bilanço sunumu dışında Elazığspor’un geleceğini bizim de daha önce vurguladığımız gibi malûm 3 neticeye bağladı…
1- Azami 13.5 Milyon tl’nin ya da pazarlıklarla aşağıya çekilecek olan daha az bir meblağın tedârik edilmesi ve transfer tahtasının açılması sonucu takviye transferlerle ST 1. Lig’e tutunup, kurtulmak…
2- Adanaspor Maçı’na çıkacak mevcut deneyimsiz kadroyla lige devam edip 2. Lig’e düşmek ve alt lig gelirlerinin yetersizliği ile birlikte artacak dosya sayıları ve transfer yasağı sonucu amatöre yolculuk?..
3- Şubat ayının ilk haftası itibariyle fesih işlemlerinin başlatılması ve Elazığspor’un kapatılması?..
***
Elazığsporlu eski yönetici ve Belediye Meclisi Üyesi Osman DİLEK’in gerek durum tespiti, gerekse Elazığspor Kulübü için önerdiği gelir kaynakları çok gerçekçiydi…
1- “Elazığ’ın 4 iktidar milletvekili, vali ve belediye başkanı, söylemler dışında samimi olarak Elazığspor’u sahiplenmiyor, sorunları çözmek için harekete geçmiyorlar!..”
2- “Siyâsiler, karar alındığı hâlde Elazığ’da tespit edilen şirket veya firmaları ziyâret edip gerekli kaynakları hâlâ neden oluşturamadılar?..”
3- “Eski Devlet Tiyatrosu binasının otopark hâline getirilen arsasından Elazığspor’a sağlanacak gelir ne oldu, bu güne kadar kulübe bir girdi oldu mu?.. Büyük otopark bir çırpıda nasıl bir şahsa verildi?..”
4- “Daha önce borcun 2/3 kadarının ödenmesine kaynak bulan mevcut belediye başkanı bu durumda neden yardıma yanaşmaz? Söz verdiği parkomatlar ve birilerine kolayca tahsis edilen reklâm panolarının gelirleri ve otoparklar niçin Elazığspor’a verilmez?..”
***
Elazığspor eski Başkanı İrfan YUMAKGİL bugünkü borçların artış sebebini anlatıp, yargıya seslendi…
1- “Elazığspor’un borcu bir gecede 8 Milyon tl’den 21 milyon’a çıkarılırken kulübün defterleri kayboldu ama, basın bunun üzerine gitmedi!” (Oysa benim bu konuda kongrenin birgün sonrasında kaleme aldığım köşe yazımda; “Başkan, 13 Milyon tl’lik bu borç artışı nereden geldiyse kamuoyuna açıklayın herkes bilsin?” diye sorduğum soru var ve gazetenin nüshası arşivde mevcut!..)
2- “Şu anda bir başkana ödenen borçta ana para duruyor, Elazığspor kesintisiz faiz ödüyor, bu da bir geçim yolu olmuş ve bugün kulübün tıkanmasına sebep oluyor. 5-6 aylık bu süreçteki faiz artışı ve ödeme olmasa, bu miktarla Elazığspor sezon başında transfer tahtasını açar, bu duruma düşmezdi?”
3- “Mahkeme bugün sonuçlansa belki o şahsa ödeme yapılmayacak ve kulübün önü açılacak, ancak her nedense yargı süreci ağır işliyor?”
***
Kongrenin sonucunda yönetime aday çıkmadı ve şu süreçte kayyum, genel kuruldan yetki aldı…
Şimdi, neticede 31 Ocak tarihine kalmadan transfer tahtasını açamazsa Elazığspor “yok” olacak!..
Ne dedik yazıya başlarken?
Stadı yıkıldı…
Yönetimi istifa etti…
Takımı dağıldı…
Altyapı ödemeleri dışında gelir kalemi bulunmuyor!
Tesisleri’nde elektrik, yakıt, yiyecek, içecek yok?
Velhâsıl; birilerinin zoruna gitse de bu kadar “yok” olduğunu duyanlar ne der?
“Elazığ’ın sâhibi yok!..”

Yorumlar 1
Dursun gokcal 20 Ocak 2019 18:43

Merak ediyorum vehbi bey acaba kongreden sonra elazığlı ne anladı.gerçek olan tek konuda şu iş adamları iktidara ters düşmek istermi asla.çıkarları için onlarla iyi geçinmek zorundalar.Elazığ kapansın diyende siyasiler değilmi.bu işler oy verip vermemekle olmaz .onlar zaten çözümü bulmuşlar.Malesef görünen köy kılavuz istemez.ülke genelinde resmen elazığı rezil ettiler.kongrede bile zanki mahallede çocullar kavga ediyordu.tüzük belli sen gel salonda aday ol .dalga geçmekten başka birşey değil.selamlar

Yazarın Diğer Yazıları