Vehbi Coşkun

Elazığspor'da Olan Biten?

Vehbi Coşkun

Elazığspor’da ortalık toz duman…

Geçen hafta deplasmanda oynadığı maçta, 75 dakika 10 kişi mücâdele eden Mamak FK’yi yenmek bir yana 90+6. Dakika’da rakip oyuncunun kendi kalesine attığı golle yenilmekten kurtulan Elazığspor, evinde bu kez Pendikspor’a mağlup olmaktan kurtulamadı?

Rakipleri; Bayburt İÖ’den 3, GMG Kastamonu’dan 2, Mamak FK ile Pendikspor’dan 1 maç fazlası olmasına rağmen 18 Maç’ta toplayabildiği 15 puanla düşme hattında kalan Elazığspor’da, sportîf başarısızlığın yanı sıra olan bitenler toplumu umutsuzluğa sevkediyor!..

Pendikspor Maçı’ndaki görüntü, oyun alanında yaşananlar ve futbolcular hakkındaki iddiâlar, alınan yenilginin ardından yapılan açıklamalar, Levent ERİŞ’ten sonra Teknik Direktör Orhan KAYNAK’ın da istifâsıyla Elazığspor’da ortalık toz duman!..

Önce, Pendikspor Maçı’nın analizine bakalım, sonra da ateş hattındaki Elazığspor’da olan bitenleri yorumlayalım…

***

Elazığspor’da uzun süre futbol oynamayan Muhammed ILDIZ ile ağır bir sakatlıktan çıkan İzzet TOPATAR’ı, uyarılarımıza rağmen güçlenmeden ve tam hazır olmadan oynatan, üstelik kısa süreler forma şansı vererek yavaş yavaş maç kondisyonu kazandırmak dururken, puan kaygısıyla 11’de sahaya süren Teknik Direktör Orhan KAYNAK, yetersiz ve alternatifsiz oyuncu kadrosunu zorunlu olmadığı zamanlarda da sürekli değiştirerek istikrarı sağlayamadı bir türlü…

Bu doğrultuda âdeta kader maçında Pendikspor karşısına Mamak FK Maçı 11’inden tam 5 oyuncu değişikliğiyle çıkan Elazığspor’da Kalede Ali’nin yerine Ahmet, 4’ü savunmada tandemde Ömer Faruk’un yerine Onur, sol bekte Hasan’ın yerine Hebat, orta alanda Murat CEYLÂN’ın yerine Kadir TAŞOĞLU ve sakatlanan Muhammed ILDIZ’ın yerine de ilk kez 11’de Fırat ERGÜN’e forma veren Orhan hoca, bordo –beyazlı takımın yarısını değiştirmişti böylece?

4-2-3-1 dizilişinde Kalede Ahmet, 4’lü savunmada Tufan, Yiğitcan, Onur, Hebat, çift önliberoda Kadir BEKMEZCİ İLE Kadir TAŞOĞLU, Orta 3’lüde sağda Cengizhan, forvet arkasında Yusuf Ensar, solda Fırat ERGÜN ve ileride tek santrafor Ömer YILDIZ şeklinde sahaya yayılan Elazığspor’da, Yusuf Ensar’ın 10 numara olmasa da oyun stili ve hareketliliğiyle forvet arkasında daha başarılı olduğu görüldü…

İlk kez 11’de forma giyen Fırat ERGÜN’e, böyle kritik bir maçta baştan şans tanınması genç oyuncunun kazanılması bakımından doğru bir tercih değildi!

***

Maçta 90 dakikanın tamamı göz önüne alındığında Elazığspor ile Pendikspor’un bulundukları yeri hakkeden iki takım olarak birbirinden farkları yoktu?..

İlk Yarı’da net gol pozisyonuna giremeyen iki takımdan Elazığspor; Ömer YILDIZ ’ın kullandığı, kalecinin ters köşeye gittiği ancak topun direkten döndüğü bir penaltı vuruşundan yararlanamazken, yine kornerden gelen bir topa Ömer’in ayağıyla dokunması sonucu kalecide kalan bir tehlike olmak üzere 2 fırsatı değerlendiremedi…

8. Dakika’da kaçan penaltıdan 3 dakika sonra Elazığspor ceza alanına giren Pendiksporlu Enis, gol pozisyonu olmayan bir anda bordo-beyazlı 3 futbolcunun arasında yaptığı vuruşla topu ağlara gönderdi ve takımını öne geçirdi?..

***

2. Yarı’nın başında hayli etkili olan Pendikspor, Elazığspor’un eski oyuncusu Göksu’nun 59 ve 60. Dakikalarda biri kafayla olmak üzere çok da umursamadığı 2 vuruşunda kalesinde 2 tehlike birden yaşarken, hemen ardından Ömer’in kaleciyle karşı karşıya kaldığı maçın en net pozisyonunu gole çeviremedi ve maçın kırılma ânını değerlendiremedi?

Onur’un ilk yarıda sakatlanmasıyla zorunlu olarak Ömer Faruk’u oyuna alan Teknik Direktör Orhan KAYNAK, 2. Yarı’da 3 oyuncu değişikliği daha yaparken; 66’da Kadir TAŞOĞLU’nun yerine M. Umut ve Yusuf Ensar’ın yerine Selim, 79’da ise Fırat ERGÜN’ün yerine Ahmet ORMANOĞLU’na şans tanıdı.

M. Umut’un ortaya koyduğu mücâdele ve iki yönlü oyun, genç futbolcunun neden ve nasıl yedek bırakıldığı sorularına yol açarken, forvet arkasında etkili bir oyun ortaya koyan ve takımın en gayretli ismi olan Yusuf Ensar’ın oyundan çıkarılması teknik açıdan çok ciddi hatalardı!..

Elazığspor, oyuncu değişikliklerinden sonra kapanan rakip karşısında gol pozisyonu üretemezken, Selim, Cengizhan ve Ahmet’in şutlarında hata yapmayan rakip kaleci Mehmet’in kurtarışlarıyla Pendikspor, Elazığ’dan 3 değil 6 puan değerinde bir galibiyetle İstanbul’a döndü!..

***

Pendikspor karşısında da takım oyunu yerine herkesin kendini öne çıkarmaya çalıştığı, yardımlaşma ve dayanışmadan uzak, basit ve ayağa isâbetli pas yerine aşırı top kaybıyla oynayan Elazığspor, alınan kötü sonuçlar neticesinde mücâdele gücünün yanı sıra özgüvenini de yitirmiş durumda?

Hele Kaptan Kadir BEKMEZCİ  ile Tufan’ın ilk yarı sonunda soyunma odasına giderken atışmaya varan tartışmaları, bordo-beyazlı takımın içinde bulunduğu stres ve başıboşluğu göstermesi bakımından çok önemli bir ipucu olsa gerek?

***

Elazığspor; TFF 1. Lig’den düştükten sonra son iki sezonda alınan transfer yasağı dolayısıyla “yetersiz ve alternatifsiz” oyuncu kadrosu nedeniyle takviye yapılamadığı için mecburiyetten kaynaklanan “futbolcuya dayalı düzen” oluşumunu engelleyememiş, verilen tavizlerle başlayan disiplin sorunu bugün yönetim tarafından da itiraf edilir boyuta erişmiştir!..

“Futbolculara ödeme yapılmıyor, devre arasında hepsi TFF’ye başvurarak ayrılacak ve Elazığspor dağılacak!..” söylentileri, bordo-beyazlı takımın yanı sıra taraftarı da, kamuoyunu da olumsuz biçimde etkilemektedir!..

Teknik Direktör Levent ERİŞ, takımın sportîf başarısızlığından daha ziyâde şikâyetçi olduğu futbolcuların performanslarına ek olarak tutum ve tavırlarından memnun olmadığı için Bayburt Öİ Maçı sonrasında soyunma odası koridorlarında yüksek sesle tepkisini dile getirmiş, KT 1922 Konyaspor Maçı’ndan sonra da istifa etmiştir!
Levent ERİŞ’ten sonra Teknik Direktör Orhan KAYNAK’ın da Pendikspor Maçı’nın ardından istifâsı, yine kadroya giren, giremeyen oyuncular ile “yetersiz ve alternatifsiz” oyuncu kadrosuna muhtaç ve mecbur oluştan kaynaklanan “futbolcuya dayalı düzen” dolayısıyladır!..

***

Pendikspor Maçı’ndaki görüntü, oyun alanında yaşananlar ve futbolcular hakkındaki iddiâlar, alınan yenilginin ardından yapılan açıklamalar, Levent ERİŞ’ten sonra Teknik Direktör Orhan KAYNAK’ın da istifâsıyla Elazığspor’da ortalık toz duman!..

Teknik direktör değişimiyle toz duman giderilemez, bu kötü gidişât da önlenemez?

Bu tablo değiştirilmezse, Elazığspor’un Süper Lig’den başlayan düşüşü, 3. Lig’e inişle devam edeceğe benziyor?

Elazığspor’un bu durumundan sorumlu olan mevcut yönetim, mâli vecibesini yerine getiremiyorsa; sezon öncesinde bu yönetime; “Şehrimizin vekilleri ve ileri gelenleriyle yaptığımız toplantıda transfer tahtasını açmama ve mevcut kadroyla yola devam etme kararı aldık!” diye açıklama yaptıranlar, bugün neredeler ve ne düşünüyorlar?

Herkes samimi olmalı; Öyle veya böyle tehlikeye atılmamalı Elazığspor, asla pazarlık konusu yapılmamalı ve kulübün önü açılmalı!

Elazığspor önemli Elazığ ve Elazığlı için; Elazığ’ı ya da Elazığspor’u yönetenler değişir ama, Elazığspor’un önemi değişmez Elazığ ve Elazığlı için!

***

2020’nin bu son gününde herkese, sağlıklı, huzurlu ve mutlu yıllar diliyorum.

Yazarın Diğer Yazıları