Vehbi Coşkun

Başakşehir FK-Trabzon Savaşı ve Elazığspor ?

Vehbi Coşkun

“Başakşehir FK”, Süper Lig’de Şampiyon olan 6. farklı takım olarak tarihe geçti…
Başakşehir’in başarısında son 6 yıl belirleyici olarak değerlendiriliyor ama, daha öncesi ve sağlanan imkânlar var bu kulübe.
Geçmişte Elazığspor’un rakibi durumundaki İstanbul Büyükşehir Belediyespor’u hatırlarsınız…
1990 Yılı’nda kurulmuş olan İstanbul Bş Belediyespor, koskoca İstanbul’u yöneten bir belediyenin devâsa imkânlarıyla beslenen bir kulüp olarak, ilk kez Play-Off Grupları’nda karşı karşıya geldiğimiz dönemlerden tanıdığımız, bize hiç de yabancı olmayan bir rakipti.
Zirâ, o dönemlerde bölgesel takımlardan oluşan gruplarda klasman mücâdelesine sahne olan 2. Lig’de, sürekli başarılı performansıyla Play-Off Grupları’na kalan Elazığspor gibi, İstanbul Bş Belediyespor da Play-Off’un gediklisi bir takımdı…
***
TFF, 2000-2001 Sezonu’nda Play-Off’a yükselenler ile Klasman Grupları’nı ilk 2 sırada tamamlayan toplam 20 takımdan 2. Lig A Kategorisi’ni oluştururken, Elazığspor ile İstanbul Bş Belediyespor da bu gruptaydı…
Elazığspor, 20 Takımlı 2. Lig A Kategorisi’nde şampiyon olarak tarihinde ilk kez eski adı Türkiye 1. Ligi olan bugünkü Süper Lig’e yükselirken, İstanbul’un tarihî İnönü (Dolmabahçe / Mithatpaşa) Stadyumu’nda bitime 4 hafta kala İstanbul Bş Belediyespor’u deplasmanda 3-1 mağlup etmiş ve Elazığspor Câmiası’nda şampiyonluk şarkıları söylenmeye başlamıştı!..
Elazığspor’un 35 yıllık özlemini bitirdiği, 75 puanla ve averajla Altay’ın ardından 2. olarak Süper Lig’e yükseldiği sezon sonunda, İstanbul Bş Belediyespor 50 puanla 12. Sıra’da yer almıştı…
***
Aradan 18 yıl geçerken, tâbir câizse bu süre zarfında köprünün altından da çok sular aktı…
Elazığspor, neredeyse borçsuz olarak Süper Lig’e yükselmiş olmanın avantajını kullanamazken, o dönemde Süper Lig siftâhı bulunmayan ve bize imrenen İstanbul Bş Belediyespor aradan geçen sürede neler yaşadı bakalım?..
2003-2004 Sezonu’nda Elazığspor Süper Lig’den düşerken, 2007 -2008’de İstanbul Bş Belediyespor Süper Lig’e yükseldi…
2011-2012 Sezonu’nda tarihinde 2. kez Süper Lig’e yükselen Elazığspor ile İstanbul Bş Belediyespor Süper Lig’de buluşurlarken, bir yıl sonra 2012-2013’te İstanbul Bş Belediyespor Süper Lig’den düştü, Elazığspor güçlükle kurtuldu.
Bir sene sonra 2013-2014 Sezonu’nda bu kez Elazığspor düşerken, İstanbul Bş Belediyespor Süper Lig’e yükseldi…
Ve 2014 Yılı’ndan itibaren borç batağındaki sâhipsiz Elazığspor her sezon biraz daha geriye giderken, ismi değiştirilen rakibi İstanbul Bş Belediyespor, “Başakşehir FK” ismiyle başarılarına başarı katmaya başladı…
***
2014 Yılı’nda İstanbul Bş Belediyespor Kulubü’nün futbol şubesinin Olağanüstü Genel Kurul sonucunda aralarında Göksel GÜMÜŞDAĞ’ın da bulunduğu 7 ortaklı “Başakşehir Futbol Kulübü”ne satılmasıyla farklı bir yapı oluşmuştu!
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri AKSOY, İstanbul Bş Belediyesi Eski Genel Sekreteri Çağatay KALKANCI ve İktidar partisinin önde gelen bazı isimleri de kurucular arasında bulunmaktaydı…
Başakşehir Futbol Kulübü’nün kurulduğu gün, içinde stadyum, kamp merkezi, antrenman tesisi ve bir otel bulunan Başakşehir Spor Kompleksi de kendilerine hediye edilmişti.
Kurulduğu gün, geçmişe dönük tüm vergi borçları eski kulüp olan İstanbul Bş Belediyespor Kulubü’ne bırakılmış, köprü ve otoyol inşaatı yapan “Kalyon Grup” başta olmak üzere iktidara yakın tüm firmalarca desteklenmiş olması, Başakşehir FK’ya “Proje takımı” yakıştırmaları yapılmasına sebep olmuştu!
İşte sağlanan bu imkânlarla birlikte 2014 Yılı’ndan itibaren, Başkan Göksel GÜMÜŞDAĞ yönetimi, Millî Takım’dan tekrar eski kulübüne dönen Teknik Dlrektör Abdullah AVCI ve oyuncu kadrosunu koruyarak istikrar yakalayan Başakşehir FK, son 6 Sezon’da Süper Lig sıralamasında İlk 4 takım arasında yer alarak büyük başarılar elde etti.
Aynı yönetim, derinlik kazandırılan ama bozulmayan oyuncu kadrosu ile istikrarını sürdüren Başakşehir FK, Teknik Direktör Abdullah AVCI’nın kendi isteğiyle görevden ayrılması üzerine Okan BURUK’la başarı çıtasını yükselterek Süper Lig’de 2019-2020 Sezonu Şampiyonu oldu ve tarihe geçti…
***
Başakşehir FK’ya, Başkan, teknik direktör ve oyuncu kadrosu nezdinde övgü yağdıranlar kadar, her bakımdan yoğun eleştirilerde bulunanlar da var şimdi…
Meselâ; Başakşehir FK’nın “Anonim Şirket” olsa da halka açık olmayışı ve bu nedenle oyuncuların aldıkları ücretlerin kamuoyu tarafından bilinmeyişi, yönetim biçiminin de hesap verir bir yapıda “şeffaf” olmayışı dolayısıyla, geçmişten bugüne taşınan imkânlar ve sağlanan desteklerle birlikte kulübün hedefe oturtulmasına yol açtı!..
Ayrıca, Süper Lig’de şampiyonluk yarışının Trabzonspor ile Başakşehir arasında yaşanmış olması, Başkan Göksel GÜMÜŞDAĞ’ın iktidara yakınlığının yanı sıra Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın eşi Emine ERDOĞAN’ın yeğeniyle evli oluşu dolayısıyla TFF ve MHK üzerinde avantaj sağlayacak bir etkiye sâhip olduğu iddialarının dillendirilmesine sebep oldu!..
***
Buna karşılık; Trabzonspor’un kendisi de Trabzonlu olan Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK tarafından desteklenmesi, öteki kulüpler tarafından Trabzonspor’un korunup kollandığı iddiâlarına yol açarken, Teknik Direktör Ünal KARAMAN’ın görevini bırakmasındaki rolü de Trabzonspor’a ülke çapında duyulan sempatinin yok olmasına neden oldu!..
Özellikle Berat ALBAYRAK’ın kardeşi Serhat ALBAYRAK’ın yönettiği Turkuaz Medya Grubu bünyesindeki Fotomaç Gazetesi, Başakşehir FK’nın Şampiyonluğu garantilediği Kayseri Maçı’ndan sonra sahaya inen ve platformda şampiyonluk şarkıları söyleyen Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın oğlu Bilal ERDOĞAN’ın fotoğraflarına da yer verdiği haberde; “En şâibeli sezon, karanlık gece!” başlıklarını kullanırken, “Şampiyon Başakşehir” manşetinin altına “Sezon başından beri hakemlerin ve MHK’nin koruması altında olan M. Başakşehir, bitime bir hafta kala mutlu sona ulaştı” diye yazdı!..
***
Fotomaç’ın Genel Yayın Yönetmeni olan ancak, fanatik bir Trabzonspor taraftarı gibi davranan Zeki UZUNDURUKAN’ın yanı sıra Erman TOROĞLU gibi mahalle ağzına sâhip bir yorumcunun a Spor Kanalı’nda “maskeli balo” şeklindeki fütursuzca yaklaşımıyla karalanan ve açıkça “şâibeli şampiyon” olarak lanse edilen M. Başakşehir FK, hedef olmaya devam edecek gibi görünüyor…
***
Anlaşılan o ki büyük imkân ve torpil sâhibi olan 2 kulüp Başakşehir FK ile Trabzonspor, Süper Lig’de zirve yarışı verirken 3 Büyükleri bile devre dışı bırakacak güce ulaşmışlar artık!..
Onların sâhibi var, biz Elazığspor olarak o güçlerle boy ölçüşemeyiz biliyoruz da; “Elazığspor’un sâhibi benim!” diyen Son Başbakan’ın gerçekleşmeyen taahhütünü hatırladık?
“Kapansın da kurtulalım!” diyen zihniyetler yüzünden 2. Lig’e yuvarlanan ve stadyumsuz bırakılan Elazığspor gibi kulüplerin, ancak figürân rolü üstlenebildiği Türk Futbolu’nun gerçek yüzü, kolay izâh edilemeyecek ölçüde karanlık!

Yorumlar 3

Yazarın Diğer Yazıları