Vehbi Coşkun

Afyon'dan Elazığ'a Mesaj Var!..

Vehbi Coşkun

Geçen hafta Ümraniyespor’a iki genç oyuncusunun bireysel iki hatasından kaynaklanan iki golle yenilen Elazığspor, İstanbul’dan eli boş dönmüştü…

Ümraniye Maçı’nın ardından basın toplantısında Teknik Direktör Orhan KAYNAK; “Puan alamasak da takımımı kutluyorum. Gelecek hafta Afyonspor’u yenecek güçteyiz!” diye sıcağı sıcağına ve dikkât çekici bir açıklama yapmıştı.

“Ümraniye yenilgisinin üstünü örtmek için verilen bir demeç” diye yorumlayanlar olabilirdi bu erken açıklamayı?

Oysa, bir teknik direktörün takımının çıkacağı ilk maça ne ölçüde odaklandığı ve konsantrasyon sağladığını anlatan bu ifâde; Elazığspor’un Afyon deplasmanındaki hedefinin mutlak 3 puan olacağının bâriz bir göstergesiydi!

***
İstanbul’dan dönüp gelen Elazığspor’da haftanın 2. Günü bu kez “olağan kongre” beklentisi başlamıştı…

Teknik Direktör Orhan KAYNAK; “İnşallah başkan seçilir ve Elazığspor’un önü açılır!” özet cümlesiyle, bordo-beyazlı takımın bilinen sorunlarının çözümünün güçlü bir yönetimle mümkün olabileceğini dile getiriyordu.

Ancak, bu beklentilere rağmen Salı günü gerçekleştirilen Elazığspor Kulübü Olağan Genel Kurul Toplantısı’ndan somut bir sonuç alınamayışı câmianın morâlini altüst ederken; Teknik heyet, oyuncular ve kulüp çalışanlarının bu “belirsizlik” ortamından ne denli olumsuz etkilendiklerini varın siz düşünün?

***
Konsantrasyonu bozulan Teknik Direktör’ün, morâlleri altüst olmuş durumdaki bordo-beyazlı oyuncuları içinde bulunulan “olumsuz” ortamda Afyon Maçı’na hazırlaması öyle kolay bir iş değildi?

Olumlu görülebilecek tek gelişme ise geçen hafta cezâlı olan TATOS ile Ali Fırat’ın takıma dönüşlerinin, 6 puan değerindeki müsabaka öncesinde futbolcu arkadaşlarına morâl motivasyon sağlayacak oluşuydu.

Ali Fırat, Mehmet YİĞİT, Orhan ve Emre’den oluşan 4’lü savunmanın önünde çift önlibero olarak yine Kadir BEKMEZCİ ile Moussa’yı görevlendiren teknik adam Orhan KAYNAK, orta 3’lüde Adem, TATOS, Kadir TAŞOĞLU ve önde tek santrafor olarak da Lamine DIARRA’ya forma vermişti.

Sahaya sürülen 11’de geçen hafta da belirttiğim gibi Moussa’nın savunma zaafları düşünüldüğünde bu iki oyuncunun yer değiştirmesi, Kadir TAŞOĞLU’nun önliberoya çekilmesi, Moussa’nın da forvet elemanı olduğu göz önüne alınarak sol öne kaydırılması gerekirdi?

Son haftalarda hamle oyuncusu olarak düşünülen ve yedek soyundurulan Ahmet ARAS’ın yanı sıra, geçen hafta 11’de maça başlayan Murathan kenara çekilmiş, Eren 18’e alınmamış, sakatlıktan çıkan Serkan kadroya alınırken genç isimler Erhan, Onur ve İdrissa DIARRA da kulübeyi zenginleştiren alternatif futbolcular olmuşlardı…

***
Birçok karşılaşmaya kalesinde gördüğü erken golle âdeta mağlup başlayan Elazığspor, aksine Afyonspor önünde henüz 3. Dakika’da bulduğu erken golle bu kez maça 1-0 galip başladı!..
Duran topların usta ismi TATOS’un kullandığı kornerden oluşan karambolde; Ali Fırat’ın vuramadığı topu önünde gören Mehmet YİĞİT bu sezon attığı gollere bir yenisini ekleyince deplasmanda öne geçen bordo-beyazlılar rahatladılar…

Galip olmasına rağmen atak oyununu sürdüren Elazığspor, ilk 10 dakika içinde biri DIARRA’nın ayağından açtığı için değerlendiremediği, öteki yine TATOS’un frikik vuruşunda kafayı kalecinin üstüne vurduğu için mutlak bir golü kaçıran Ali Fırat’la bulduğu iki mutlak pozisyonu gol yapsa müsabaka daha 10. Dakika’da biterdi!

İlk yarım saat dolduğunda Moussa BAGAYOKO ile TATOS işbirliğinde gelişen atakta Moussa’nın vuruşunu çelen Kaleci RYBKA’dan dönen topu  gole çeviren DIARRA farkı 2’ye çıkarırken, ev sahibi Afyonspor, hâlâ gol pozisyonuna girememişti!

İlk Yarı’nın son dakikasında Afyonspor ilk pozisyonuna girdiğinde Kaleci Soner mutlak bir golü önledi, uzatma dakikalarında ise rakip Oltan’la, Elazığspor ise DIARRA’yla birer pozisyondan yararlanamadı…

Aslında 2. Goldeki payıyla hücumdaki etkisini gösteren Moussa’nın savunma zaafları ve kaptırdığı topların kalemizde tehlike oluşturması; Kadir TAŞOĞLU’nun önlibero, Moussa’nın da forvette görevlendirilmesi gerektiğini herkese gösterse de Orhan hoca nedense bu gerekliliği göremedi?

***
2. Yarı’ya 2 farklı galip giren Elazığspor, rakibin 2 değişiklik yaparak başladığı bu bölümde kontrataklarla farkı artırma şansını buldu ve fırsatları iyi değerlendirdi.

Kalesinde devleşen Soner, bir iki pozisyon hatası dışında yaptığı kurtarışlarla maçı riske sokmadı!..

Moussa’nın önliberoda verdiği boşluklar Kadir BEKMEZCİ’nin yükünü artırırken, Afyonspor’a atak geliştirmesi için âdeta dâvetiye çıkardı?

Buna rağmen 4’lü zincir uygulamasıyla savunmada iyi kapanan, açıklarını da Kaleci Soner’in başarılı hamleleriyle gideren Elazığspor, TATOS’un organize ettiği hücum organizasyonlarıyla sonuca giderken, Adem, DIARRA ve son yarım saatte sahne alan Ahmet ARAS’ın gerek uyum ve gerekse tecrübeleriyle maçı çok erken kopardığı gibi, attığının en az iki katını da kaçırdı?
Oyuncu değişikliklerine gelince; 2. Yarı’da son haftalarda gördüğümüz gibi 60’ta Ahmet  ARAS’ı oyuna süren Orhan hoca, beklentilerin aksine DIARRA’yı sahada tutarak ofansîf gücümüzü artırdı.

Son 5 dakikada Ali Fırat ile sakatlıktan çıkan Serkan’ı değişen teknik heyet, Moussa’yı 90+’da kenara alırken Erhan’ı oyuna sürdü ama, 67. Dakika’da 3-0 galip olan Elazığspor, farka rağmen son 2 değişikliği yapmakta çok geç kaldı?

***
Elazığspor’un Afyon deplasmanında aldığı farklı galibiyetle ateş hattının üstüne çıkması şehirde herkesin yüzünü güldürdü…

Elazığ halkının hiçbir konuda memnun ve mutlu olmadığını ortaya koyan istatistik veriler ile kamuoyu yoklamalarını çok iyi bilen yetkililer, umarız Cumartesi günü Elazığspor’un elde ettiği galibiyetle Elazığlı’nın ne kadar mutlu olduğunu görmüş ve anlamışlardır?

Elazığspor’un Afyon Zafer Stadyumu’nda elde ettiği zafer Elazığ’ı idâre edenlere açık bir mesajdır!

Hiç kimse Elazığspor Taraftarı’nı iç saha maçını izleyen bir grup gençle sınırlayıp sayı olarak küçümsemesin?

Afyon’dan gelen mesajın mutlu ettiği, Elazığsporla ilgilenen ve yüzü gülen kitlelere bakın…

Elazığ’ın mülkî ve mahallî amirleri ile şehrin dinamiklerine sesleniyoruz, bu takım dağılmasın sakın, “Yeni Oluşum” için bir ân önce harekete geçin ve ayağa kalkın!

Yorumlar 2
Burak duman 17 Aralık 2018 13:24

Cok gec kalindi.altay maci sonrasi takim dagilicak ve bitecez ne yazikki

Muzaffer Kalemtaş 16 Aralık 2018 21:57

İnşAllah yeni oluşum harekete geçer hayırlı olsun inşAllah

Yazarın Diğer Yazıları