Fuad Ülger

Doğalgaz'ı Bulduk. Şimdi Ne Olacak?

Fuad Ülger

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 320 milyar metreküp rezervli doğalgaz keşfi sevindirici bir o kadar da umutlandırıcı bir açıklama. Yapılan bu açıklamaya sevinmek için herhangi bir parti taraftarı olmak gerekmiyor. Hayırlı olsun. 

    ⁃    Bundan sonra ne olacak?

    ⁃    Bulunan doğalgazın ülkeye artısı ne olacak? 

    ⁃    Ne yapılırsa daha üst düzeyde verim alınır? 

    ⁃    Elde edilecek gelirler hangi yatırımlarla ülkeye geri dönüşü olacak? 

    ⁃    Yöneticiler sıcak paraya ihtiyacı olan ülkemizde insiyatif alıp geleceğe mi yatırım yapacaklar?

    ⁃    Sıcak parayı ihtiyaç olan alanlara tampon olarak mı kullanacaklar? 

    ⁃    Vs???

Bu ülkeyi seven herkes gibi ben de müjdeyi duyunca çok heyecanlandım ve sevindim. Çünkü yıllardır pelesenk vurulmuş bir Türkiye’den gaz müjdesi veren bir Türkiye olma yolunda ilerlerkenki tarihi anlara şahitlik ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. 

Yukarıdaki soruları herkes kendi penceresinden cevaplandıracak ve makul bir çerçeveye yerleştirecek elbette. 

Belki de bu soruları cevaplamak için henüz erken. Uygun zemin oluştuktan sonra detaylarıyla cevaplanacak sorulardan en önemlisi ‘Yöneticiler sıcak paraya ihtiyacı olan ülkemizde insiyatif alıp geleceğe mi yatırım yapacaklar?’ olacaktır. 

Temennimiz şudur: Günlük politikalarla, iş bilmez kimselerle, son dönemlerin moda tabiri liyakatsiz kişilerle değil de; gerçekten işten anlayan teknik bir ekiple, objektif ve vatansever ekonomistlerle ve de dürüst siyasetçilerle bu işin ilerletilip yapılmasıdır. 

Adalet ve eğitim alanlarına yapacağımız her türden yatırım geleceğimize daha umutla bakmamızı sağlayacaktır. 

Ancak bir alan var ki. Tarım. Türkiye’de ne kadar ilerleme kaydederseniz kaydedin şayet tarım alanında gelişme sağlayamayıp, çiftçiye gereken desteği veremeyip yeterli miktarda üretim yapamıyorsanız dışa bağımlılık hiç bir zaman bitmeyecektir. 

Üretim faktörünün kıymetinin anlaşılıp üretim sektörüne yatırım yapmak akıllıca ve vicdani bir davranış olacaktır diyor, Karadeniz Gaz, Türk Gaz memlekete millete hayırlı olmasını diliyorum.

Yazarın Diğer Yazıları