Fuad Ülger

Çağın Üstünde Yaşayanlar

Fuad Ülger

İnsanlık varolduğu günden bu yana hep kategorize olmuştur. Habil ile Kabil nasıl ki görüş ayrılığına düşüp bir husumetin parçası olmuşlarsa günümüzde de insanların görüş ayrılığı yaşayıp sınıflara veya saflara ayrılması olağan bir durumdur. 

Bazı kişiler geçmişte yaşamak için ısrar eder ve nostalji tutkunlarıdır. Bazıları günceli yakalayıp o günün şartlarına göre yaşar. Bazıları ise çağın ilerisinde hayal kurar ve o ışıkta yaşar veya yaşamaya çalışır. 

İşte tarihten bugüne isimleri anılarak verilen örnekler hep çağın ilerisini hedefleyenler olmuştur. 

Tabi bu işin handikapı yok değil. Bu kişiler ileriye dönük yorumlar ve görüşler belirttikleri için ya o dönemde kaale alınmamışlar, ya mecnun damgası yemişler ya da kıymetleri on yıllar sonra anlaşılmıştır. 

Bunun sebebi de günün konjonktüründen medet umup ayak uyduran, dar düşünceli ve atılım bakımından cesareti olmayan kişiler bu fikirlerin hiçbir zaman hayata geçmeyeceğini düşünmeleridir. 

Bahse konu bu kişiler dini yönden öndelerse adı keramet, siyasi yönden öndelerse adı ileri görüşlülük olabilir. 

Mesela tarih kitaplarını biraz karıştıranlar Sarı Mehmet Paşa’yı ve devlet adamlarının baş ucu kitabı olan eseri,  eski adıyla ‘Kitab-ı Güldeste’ yeni adıyla ‘Devlet Adamları’na Öğütler’ kitabını bileceklerdir. 

Devlet yönetiminde görev alacak kişilerde zeka, bilgi, namus ve tecrübe gibi özelliklerin olması gerekliliğini, neden ve sonuçlarıyla anlatan bir başyapıt. 

1700’lü yılların başında yazılan bu kitap yaklaşık 300 sene sonra 1987 yılında basılıp kamuoyu bilgisine sunuluyor. 

Kitabı keşfeden kişi ABD Princeton Üniversitesi Türk Dili ve Tarihi Bölümü’nden Profesör Walter L. Wright. 

Basıma gelene kadar olan sürece ‘uzun hikaye’ deyip konuyu kapatalım. 

Şu an için herkes hayalini söylesin desek hatrı sayılır bir çoğunluk en fazla 20 yıl sonrası için plan, proje ve fikirler ortaya atacaktır. 

Hedefler önemlidir. Hayaller de hedeflere giden yollardır. Hedefi koyacaksınız, hayal edeceksiniz ve bu yolda çaba sarf edeceksiniz. Bunu başaranlar da bu yöntemlerle ilerleyip vazgeçmeyenlerdir. 

Hedefleri uğrunda ömrünü harcamış, helal dairesi içerisinde çalışıp gayret göstermiş, düşmanını bile yaşat düsturuyla hareket etmiş, inandığı davası için ölümü bile göze almış tüm devrimcilerin ruhları şad olsun. 

Biliyoruz ki en büyük devrimciler Peygamberlerdir. Toplumu hiç alışkın olmadıkları bir düzene hiç bir vaatte bulunmadan adapte etmeye çalışan kah başarılı kah başarısız olmuş önderlerdir. 

Bu anlamda başta Efendimiz Hz. Muhammed (sav) olmak üzere tüm devrimcileri anlayarak, gerçek manada özümseyerek, müspet düşüncelerle hayatımıza entegre etmeyi umut ediyorum. 

Aynı zamanda Sarı Mehmet Paşa’nın bu kitabını devlet erkanının ve bu kutlu göreve aday olacak herkesin okumasını tavsiye ediyorum. 

Bu duygularla yeni kararnameyle ilimizden ayrılıp Sakarya Valiliği’ne atanan Sayın Çetin Oktay Kaldırım beyefendiye şimdiye kadar yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor, Elazığ Valiliği’ne atanan Sayın Erkaya Yırık beyefendiye de başarı dileklerimle hoşgeldiniz diyorum.

Yazarın Diğer Yazıları