Av. Banu Temoçin

'Zina' Sebebiyle Boşanma Davası

Av. Banu Temoçin

Eşine zina sebebiyle boşanma davası açan …. adlı taraf, ile başlayan haber cümlelerini sık sık okuyoruz veya duyuyoruz.

Magazin sitelerinde bolca karşılaştığımız bu konu maalesef normal hayatta birçok insanımızın yaşamak durumunda kaldığı bir boşanma sebebi ve davasıdır.

Boşanma davası da hukukun nerdeyse bütün bölümleri gibi konu itibariyle geniş bir yapıya sahiptir ve bütün insanları yakından ilgilendiren bir dava çeşididir dolayısıyla yazılarımda, ara ara boşanma davasının farklı konuları hakkında siz değerli okurları bilgilendireceğim. Ancak bu yazımızın konusu Zina…

Türk Medeni Kanununda sayılan boşanma sebepleri arasında yer alan zina sebebi, Türk Medeni Kanunu madde 161 de düzenlenmiştir.

Zina nedir? Önce bu tanımı bilelim, Zina; evli olan bir kişinin, eşi dışında bir kimseyle cinsel ilişkiye girmesidir. Mahkeme tarafından zinanın varlığı tespit edilirse boşanma kararı verilir ve bu boşanma hakkı tabi ki hem kadın hem de erkek tarafınca kullanılabilir.

TMK md 161 açıkça; Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir, diyerek bu sebebin açıkça bir boşanma sebebi olduğunu belirtmiştir.

O zaman kanun maddesine bakınca zina nedeniyle boşanma davası açabilmemiz için gereken şartları şöyle sıralayıp, açıklamasını yapabiliriz:

1.Evli Olmak; Yani zina sebebiyle boşanma nedenine dayanmak için öncelikle arada evlilik birliği olmalıdır. Hayır benim boşanma davam devam ediyor demek sizi haklı göstermez çünkü evlilik henüz sona ermemiştir ve boşanma davası kesinleşene kadar sadakat yükümlülüğü devam eder.

2.Cinsel ilişkinin gerçekleşmesi; Kişinin eşi dışında karşı cins ile cinsel ilişkiye girmiş olması gerekmektedir. Zina olarak değerlendirilmesi için karşı cins olmalıdır çünkü Yargıtay hemcinsiyle cinsel ilişki durumunu zina olarak kabul etmemiştir, bu durumda TMK md. 163 e dayanarak haysiyetsiz hayat sürme sebebiyle eşe boşanma davası açılabilir. Eşin başkasına sarılması, öpmesi vb. durumlar yine zina sebebine girmez bu tarz durumlarda ise sadakat yükümlülüğüne aykırılık sebebine dayanılabilir.

3.Kusurlu olmak; Bu şarta göre zina fiilini kişi isteyerek gerçekleştirmiş olmalıdır, yani istek dışı, bayıltarak, zorla vb. tecavüz gibi durumlarda zina söz konusu olamaz. 
Dolayısıyla genel olarak bu şartların varlığıyla zina sebebiyle boşanma davası açma hakkı doğuyor. Bu davayı açma süremiz ise aynı maddenin devamı olan;

TMK madde 161/2 de Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer. Kanun burada dava açma süremizi net olarak belirtmiştir yani boşanma sebebini öğrenmemizden itibaren altı aylık süremizin olduğunu ve bu süre içerisinde boşanma davası açma hakkımız olduğunu, zina eyleminden itibaren ise toplam beş yıllık zamanaşımı süresinin olduğunu açıkça göstermiştir. 

Peki bu zina eylemini nasıl ispat edebiliriz. Bu tabi ki hiç de kolay değildir. Sayın hakim eşim beni aldatıyor demek maalesef yeterli olmayacaktır.

O zaman neler ispat ve delil olarak kullanılabilir: Telefon görüşme kayıtları / Mesajlar / Whatsapp içerikleri / Sosyal medya içerikleri / Banka kayıtları / Fotoğraflar / Video kayıtları / Başka sebeple açılmış soruşturma dosyalarındaki zinaya dair ifadeler / Uçak veya Otel kayıtları vb. şekillerde her türlü delil ile ispatlanabilir. Ancak elde ettiğimiz görüntüleri kayıtları boşanma davasında kullanabilmemiz için, hukuka uygun deliller olması gerekmektedir.

Türk Medeni Kanunu madde 161/3 de; Affeden tarafın dava hakkı yoktur, diyerek bize apayrı bir başlık açmaktadır. O zaman dava hakkını düşüren sebepleri şu şekilde sıralayabiliriz. Bunlar affetmek ve üst tarafta değindiğimiz sürelerdir.

Affetmek, eş bahse konu zina fiilini affederse artık o zina sebebiyle dava açamaz ancak bu af sonraki zina eylemlerini kapsamaz yani tekrarlanan zina için eşin dava hakkı vardır.

Süreler, üst tarafta açıkladığım altı aylık ve beş yıllık süreler geçtikten sonra zina sebebiyle boşanma davası artık açılamaz. 

Amacım siz değerli okurları bu konuyla alakalı var olan haklarınız çerçevesinde bilgilendirmektir ancak temennim ömrünüzü mutlu yuvalarınızda geçirmenizdir.
 

Yorumlar 5
Muhammed 24 Aralık 2020 16:30

????????????????????????

Melike 24 Aralık 2020 16:25

Kaleminize sağlık avukat hanım

Ayça Gazioğlu 22 Aralık 2020 17:02

Kadına karşı olan adaletsizliğin bu kadar arttığı bu günlerde sizden kadın hakları konusunda da yazı bekliyoruz avukat hanım

Kerim 22 Aralık 2020 13:08

çoğu kişi için ne kadar kıymetli bilgiler bunlar????????????

Zehra 22 Aralık 2020 10:58

Yine çok güzel yazmışsınız avukat hanım ellerinize sağlık ülkeniz bu tarz bilgilere ihtiyacı var

Yazarın Diğer Yazıları