Alpay GÖKÇE

Bunları Başkana Söyleyen Yok mu?

Alpay GÖKÇE

Elazığ'ın en büyük sorunlarının başında trafik ve otopark sorunu olduğunu bilmeyen yoktur. Mevcut sorun her geçen artarak daha çekilmez bir hal alıyor.

2 gün önce trafikteki yoğunluğu görünce olduğum yerden gideceğim yere kaç dakikada gidebileceğimi hesaplamak için süre tuttum. Şuan yapılmakta olan yeni vilayet binasının oradan Orduevi önüne tam 24 dakikada gidebildim.

Toplam mesafe 1.5 km ya vardır ya yoktur. Normal şartlarda bu sürenin maxsimum 10 dk civarında olması gerekirdi. Bu bugünün süresi 2-3 yıl sonrasını siz düşünün. Keşmekeşliği ve istikamet üzerindeki saçmalıkları görünce neler yapılabilir diye düşündüm.

Postanenin tam önünde otobüs şoförlerinin dönebilmek için yaptıkları akrobatik hareketleri görünce, rahat dönüş alınabilmesi için postanenin ön tarafından başlayarak iki metre geri çekilmesi için Albert Eınsteın'in zekasına ihtiyaç olmadığını gördüm.

Ayrıca İzzet paşa Camisinin ön tarafında yol ortasındaki 1,5 metre genişliğindeki kaldırımın bu trafik yoğunluğunda ne anlam ifade ettiğini bir türlü anlayamadım. Trafiğin en yoğun, kilitlendiği merkez noktaya amacı belli olmayan bir şeyi neden ısrarla sığdırmaya çalışıyorsunuz!

O kısmın traşlanması için nüfus cüzdanında doğum yeri hanesinde Ankara ya da İstanbul yazan birinin söylemesi mi gerekiyor? Başka bir absürtlük, saat kulesinin olduğu anlamsız bölge. Bir defa o saat kulesini lütfen kaldırın artık ayıptır.

Köy meydanına bile yakışmayacak estetikten ve mimariden uzak bir saat kulesinin bu şehre katma değeri nedir? Çok ihtiyaç duyulan bir şey ise günün koşullarına uygun prestijli bir yapı inşa edin.

Eskinin güneşleri ile yeni çamaşırlar kurutulmuyor. Yenilik şart. Yine o bölgede ki peyzajlı alanlar trafik akışını rahatlatabilecek iken neden ısrarla çiçeklerle dolduruluyor akıl işi değil. Yani trafik sorunu bu denli üst düzeyde olmasa anlarımda neden boş gördüğünüz her alana çiçek, böcek Allah ne verdiyse dalıyorsunuz anlatın bende bileyim.

Buna '' her şey tamam bir fıstığın yeşili eksikti '' derler.. O bölge ve istasyon caddesine inen orta alanda kalan bütün orta refüjler kaldırılmalı. Trafik akışına engel olmaktan öte başka hiçbir şeye yaramıyor. Şehir merkezi zaten basık, trafik keşmekeşliği sizlerin yaratmak istediği estetik görüntüyü perdeliyor.

Rahatlatılması şart.

Hürriyet caddesi üzerinde 15 metre genişliğinde yeşil alan var. Bu bölge otobüs hatlarının yoğun olduğu bir arter, yollar sağlı sollu araç işgalleri ile dolu ve akış sağlıksız işliyor. Durum bu iken oranın daraltılması gerektiği yada komple kaldırılması gerektiğini düşünen bir ben mi varım çok merak ediyorum.

Keza Şehit İlhanlar ve Kara yolları kavşağından araştırma hastanesine çıkarken bulunan orta alanlar.. Yolları bu kadar dar, sağlı sollu araç işgalleri ile dolu iken ısrarla yol ortalarına bu denli yeşil alan, geniş kaldırımlar sığdırmaya çalışan ikinci bir şehir var mı diye çok düşünüyorum.

Sanırım bizim kadar akıllısı yoktur!

Şu aralar Kız meslek lisesinin yanına benzinlik tartışması var. Otopark sorunumuz zirve yapmış iken oraya benzinliği tartışmak bile akıllara ziyandır.

Yapılması gereken en elzem şey yerin altına çok katlı otopark üzeri ise yeşil alandır. O bölgeye ihtiyaca cevap olacak çok katlı otoparklar yapılmadığı sürece Gazi caddesi, Vali Fahri bey üzerindeki yol işgaliyelerinin önüne geçilmesi mümkün değildir.

Dolayısı ile trafik akışı da buna bağlı olarak asla sağlıklı olamayacaktır. Altyapı hazırlamadan vatandaşa park yapmayın diyebilme hakkınızda olmayacaktır.

Bir diğer konu; Mesire yerine ve Cip mesire alanına el atılması çok isabetli nokta atışı oldu fakat yoğunluğu görünce ihtiyaca cevap vermediği ortada.

O nedenle, Doğukent, Ulukent, Sanayi, Mustafa Paşa, Çatalçeşme, Karşıyaka, Salı baba halkının ihtiyacına çare olacak bir mesire alanı şart olmuştur.

Yapılacak mesire alanı merkezin yükünü hafifletmeye yetecektir. Doğukentin alt tarafında mesire alanı olmaya müsait çok güzel yeşil alanlar mevcut gibi görünüyor.

Değerlendirmeye alınırsa iyi olur.

Umarım bunları başkana söyleyen birileri çıkar..

Yazarın Diğer Yazıları