Alpay GÖKÇE

Bir Gençlik Hayalim Var, Bir Cami Hayalim Var

Alpay GÖKÇE

Ailelerin, çocukların ve öğretmenlerimizin önemle dikkat etmesi gereken bazı konular var..

Yoğun yaşam para kazanma, mal mülk edinme sevdasından sıyrılıp çocuklarımızla zaman geçiremediğimiz için belki anlatacağım tehlikenin farkında ve idrakinde değiliz ama bilmenizde fayda var..

Yeni nesil doğru dini bilgileri, ahlaki, manevi ve kültürel değerleri alamamış beyni ve vicdanı boş bireyler olarak yetişiyor.

Farkında değiliz ama birçok çocuk ve gencimiz Ateizme ilgi duyuyor. Duymakla da kalmıyor kayıyor.

Gençlerimiz Dini sorguluyor yaşamından dininden bir haz alamadığını ifade ediyor.

Bu noktada hata onların değil.

Hata; öncelikle ailelerin akabinde, çocuklara ve gençlerimize dini, ahlaki, milli şuuru, adabı muaşeret kurallarını doyurucu biçimde verecek merkezlerin açılmasına ön ayak olmayan devletindir..

Camilerimiz ne yazık ki sadece emekli ve ihtiyarların Namaz vakitlerinde doldurup sonrasında boşalttıkları bir yer halini almıştır..

Bu çok yanlış ve üzerine uzun uzun konuşulması gereken bir durumdur..

Camiler; Üniversite Tarih hocalarının cemaate, mahalle eşrafına tarih içerikli konferansların verildiği bir yer olmalıdır..

Camiler; bulundukları mahallelerin, sokakların kütüphaneleri olmalıdır..

Camiler; O mahallede yetişen çocuk ve gençlere Üniversite dekanları, uzmanları tarafından milli şuurun verileceği yerler olmalıdır.

Camiler; İlahiyatçı ve öğretim görevlileri tarafından o bölge insanına, esnaflarına ticaret ahlakı ve ticaret hukukunu, ticaretin dinde ki yeri nasıl ve ne şekilde olmalı gibi konuların konferans olarak verildiği külliye alanları olmalıdır..

Camiler; Çocukların oyun oynayacağı oyun pakları ile donatılmalıdır.

Camiler; Gençlerin spor yapacağı yerler olarak dizayn edilmelidir.

Camiler; O mahallede yaşayan bayanlara tarih, milli şuur, ,ideal anne nasıl olmalıdır gibi konuların ilahiyatçılar, tarih hocaları, kişisel gelişim uzmanları tarafından derslerin verildiği yerler olmalıdır..

Keza okullarda; milli şuur, adabı muaşeret kuralları, ahlak konuları, kişisel gelişim gibi konularda işin uzmanları tarafından sıkça seminerler verilmelidir..

Gençlik ve nesiller elden kayıp gidiyor.

Batı dünyasının içine düştüğü yanlışlara bizler düşmeyelim diyeceğim fakat Batı ülkelerinden çok daha kötü durumda olduğumuz durumlar var..

Şöyle bir düşünelim; gün içinde aile ve çocuklarımıza kaç dakika zaman ayırıp onlarla yukarıda bahsettiğim konular üzerine konuşup dertleşiyoruz.

Ateizm ülkemizde altın çağlarını yaşıyor.

Aile büyüğü olmak sadece çocukların yemek, kıyafet, okul masraflarını karşılamakla bitmiyor..

Çocuklarınızı ihmal etmeyin zaman ayırın..

Yazarın Diğer Yazıları