Alpay GÖKÇE

Alkışlar Kaya Karakaya Anadolu Lisesi Öğrencilerine...

Alpay GÖKÇE

''Ramazan ayı için yardım kolisi '' yazının başlığını getiren slogan ve konu bu. Geçtiğimiz günlerde iki lise öğrencisi kızımızın elinde bu sloganın yer aldığı bilgisayar çıktılarını görünce dikkatimi çekti. İçeriğini sorma gereksinimi duydum...

Kızlara '' bu yazıların amacı nedir, nereye yapıştırma gereği duyuyorsunuz, bu bir kampanyayı mı içeriyor '' gibisinden sorular sordum. Konuya giriş böylece başlamış oldu..

''EVET bu bizim Ramazan ayı içerisinde ihtiyaç sahibi olan aileler için başlatmış olduğumuz bir yardım kampanyası '' dediler.. ve konunun hikayesini anlatmaya başladılar bende elimden geldikçe sizlere aktarmaya çalışayım.. Bu iki kızımız ( isimlerinin verilmesini istemedikleri için isimlerini yazamıyorum ) çevrelerinde var olan muhtaç kimseleri, tv programlarında yer alan kırık yaşamları gördükleri için, bir kaç kişininde yarasına merhem oluruz düşüncesi ile böylesi bir girişimi başlatıyorlar. Başlarda çok fazla ümitlerinin olmadığını, başarısız olunur diye çekindiklerini, adım atıp atmamak noktasında çok tereddüt yaşadıklarını sonra 3-5 aileye yardımlarının ulaşacak olmasının dahi kazanç olabileceğini düşünerek bu yola girdiklerini ifade ettiler.

Kampanyanın start alması ile birlikte gerek okul idarecileri, gerek öğretmenleri, gerek ise okul arkadaşlarının sözlü ve fiili destekleri ile kampanyanın beklediklerinin ötesinde bir başarıya ulaştığını söylüyorlar. iki kişi ile başladıkları bu yardım hareketi okuldaki gönüllü öğrenci ve öğretmenlerin eklenmesi ile tam bir gönüllüler ordusuna dönüşmüş. Anlattıklarına göre sabahları karıncaların yuvalarına yiyecek taşımasını andıran bir görüntü oluşuyormuş. Kimi öğrencilerin elinde yağ, kiminin makarna, kimilerinin bulgur pirinç, bir başkasının çocuklar için süt, öğretmenler ise bağışlarla tam bir seferberlik içindelermiş.

Anlatılanlar çok güzeldi lakin kafama ihtiyaç sahibi aileleri nasıl belirledikleri sorusu takıldı ve sordum.. Aldığım cevap işlerini ne denli profesyonelce ve ne denli akıllıca yaptıklarını gösterdi. Okul idarecilerinin girişimleri ile muhtarlıklarla ortak hareket ediliyormuş. Muhtarlar ellerinde var olan listeleri verip en zor durumda olan aileleri işaretleyip yerinde tespiti için üzerinde çalışmalar yapılıyormuş.. Duyduklarım beni hem duygulandırmış hem geleceğe olan ümidimi arttırmıştı. Ne mutlu ki; artık ağza haram lokma sokmanın konuşulmayıp ama ağzı misvaklamanın sünnet olduğunu konuşan insanlar yerine '' Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir '' sünnetini yerine getiren, çözümler üreten gençler yetişiyor.. Ne mutlu ki; tuvalete sağ ayakla girilip girilmesin gibi eften püften konularının ötesinde '' sizin en hayırlınız insanlığa en faydalı olanınızdır '' hadisini konuşup, tatbik eden ümmetin bilinçli, akıllı çocukları yetişiyor.

Bu kardeşlerimize güzel düşünce ve girişimlerinden dolayı teşekkür ettim. Ortada yapılan güzel bir şey vardı bende çam sakızı çoban armağanı bir yazı ile destek olmak istediğimi ifade ettim. Önce şaşırdılar sonrasında çok mutlu oldular. İyi ki sizin gibi Survivor, evlenme programları, ne giyinsem, tarz programlarında ki figüranların dertlerini dert edinen, onlarla yatıp onlarla kalkan gençlik değil de toplumun sorunları ile hemhal olan, insanları adına sorumluluk hisseden gençlerimiz var. Bizi kurtaracak nesil ve gençlik iste bu nesil. Allah sayılarını arttırsın. Umarım Valilik, sosyal yardımlaşma, belediye gibi birimlerimizde bu iyilik hareketine destek olur bu büyük yürekleri şevklendirmek adına yardımcı olurlar. Kıymetli idareciler ve sevgili öğrenciler çok güzel bir iş başarmışsınız. İnşallah hedefinize ulaşır ve Ramazan ayı ibadetini yerine getiren sofrasında yiyeceği olmayanlara bir bardak çay, bir lokma ekmek, iki zeytin olarak dualarına mazhar olursunuz.

NOT: Dışarıdan destek olmak isteyen aile, kişi yada kurumlar okul idaresi ile görüşebilirler..

Yazarın Diğer Yazıları