Fatih BİLEK

Yürekler Buz Kesti SARIKAMIŞ

Fatih BİLEK

Alnı öpülesi kahraman Türk Askeri bundan tam 104. yıl önce 22 aralık 1914 tarihinde Namus bildiğimiz, kanla, canla, milyonlarca kahramanla kazanılmış bu topraklar için kar, fırtına, kış, ayaz demeden ayağında çarığıyla, omuzunda tüfeğiyle buzlu yollara çıkmasıyla başladı Sarıkamış sadece bir harekat değil, geride kalan eşlerin, yetim kalan çocukların, on binlerin canı, elleri nasırlı, ağzı dualı anaların feryadıdır.

Üç kıtada ayak izi bulunan 600 yıl dünya' ya hükmeden Ulu Çınar Osmanlı Devleti, Almanya ile beraber yapılan anlaşmanın akabinde Birinci Dünya Savaşı'na girmek zorunluluğu altında kalmıştır. Bunun yanı sıra Balkan Savaşı'ndan yeni çıkmış olması dolayısıyla yeniden savaşa hazırlık yapması imkan ve zaman açısından dönemin Başkomutan vekili, 3'üncü ordu komutanı Enver Paşa komutanlığında savaşın ilerleyen dönemlerinde çok büyük olumsuzluklara karşı karşıya kalmıştır. Osmanlı Devleti donanma gemileri Yavuz ve Midilli Sivastopol'u bombardımanlarının ardından 1 Kasım 1914 tarihinde, Rus ordusu hududu geçtiğinde baskın yapmış ve taarruza başlanmıştır. Fakat zayiatı büyük olan 3'üncü Türk ordusu geri çekilmekte olan düşmanların takibini yapamamıştır. Elveriş bakımından daha uygun bir arazi göz önünde bulundurularak takviye kuvvetlerinin birliğe gelmesi beklemiştir. Rus taarruzunu karşılamak için hazırlıklar yapmak amacıyla 8-10 Km kadar mesafe ile geri çekilmek zorunda kalınmıştır. Avrupa'da ise savaşın mevzi harbine dönmesi, Galiçya'da Avusturyalıların Rus ordusu karşısında zorlanmalarını duyan Başkomutan vekili Enver Paşa, müttefiklerinin yüklerini hafifletme amacı güderek Alman Başkomutanlığı ile beraber hareket ederek Doğu Cephesi topraklarında Rusları bitirmeyi hedef kılarak kuşatıcı bir taaruza karar vermiştir. Enver Paşa 93 Harbiyle ile birlikte Anadolu'da kaybedilen topraklar olan; Kars, Ardahan, Batum ve Artvin'in alınmasını bu harekatın Kafkasya'ya doğru sürdürülebileceğini mümkün görmüştür. Amacını yapmak üzere 14 Aralık 1914 tarihinde İstanbul'dan çıkarak Köprüköye gelmiştir. Hava şartları ve kış mevsimi dolayısıyla bahar zamanına bırakılmasını önermiş olan Hasan İzzet Paşa' yı 3'üncü Ordu komutanlığ'ından alarak kendisi komutanlık görevine geçmiştir. 3' üncü Ordu; 9, 10, 11' inci kolordular ve 2' inci Süvari Tümeninden Oluşan birlikte emrine almıştır.

100.000 Rus Askerinin Ordu mevcudu varken, 3' üncü Ordunun mevcut sayısı 120.000' dir. Türk Ordusunun sayıca çok olmasına nazaran Rusların ağır silahları ve tam teçhizat donanmaları bulunmaktadır. 22 Aralık 1914 - 15 Ocak 1915 tarihleri arasında yapılan Sarıkamış Muharebelerinde Türk Ordusu 3' üncü Ordu Komutanı Enver Paşa Komutanlığı'nda uygulanması öngörülen planlar vardı. Bir kolordu ile düşman tespiti, iki kolordu ile Kuzey tarafından kuşatma yapılarak kış mevsiminin olumsuz büyük risk taşıyan Sarıkamış' ın ele geçirilmesini düşmanların imhası öngörülmüştür. Karla kaplı, yüksek dağlık, yolsuz arazide kış donanması olmayan koşullarla yaya ve atlı birlikler Türk Askeri Allahuekber Dağına sürülmüştür. 10' uncu kolordu Allahuekber Dağlarını aşarken çok sayıda Türk Askerlerinin çok büyük bir kısmı binlerce Vatan Evladı soğuktan donarak Şehadete ermiştir. Türk Harp tarihinin en acıklı Muharebesi olan Sarıkamış Harekatı, ağır kış şartları altında kahramanca bu Vatan Toprakları için kendini feda etmiş Büyük Türk Milletinin Vatanı, Bayrağı, Namusu ve Kutsalları uğruna neler yapılabileceğinin bir delili göstergesi olmuştur.

Kahraman Şehitlerimizin Ruhları Şâd Mâkâmları Cennet Olsun. 780.000 km² Bölünmez Vatan Toprakları Cennet Ülkemiz Türkiye Varolsun.

Yorumlar 2
Mehmet Bilek 25 Aralık 2018 15:27

Genç yazar teşekkürler.

Bahattin kaymaz 23 Aralık 2018 14:05

Verilen bilgilerin çoğu eksik ve yanlış, biraz tarih okuyun lütfen.

Yazarın Diğer Yazıları