Fatih BİLEK

Hedefinize Açılan Kapı Fırat

Fatih BİLEK

Her köşesi cennet olan güzel Türkiye'mizin, Doğu Anadolu bölgesi'nin yukarı Fırat bölümünde yer alan, kültürün, ilim, irfa'nın kalesi sonra bin yıllık buram buram tarih kokan bir medeniyetin yaşayan çınarıdır Elazığ.

Ortalama 600.000 civarında nüfusu olan bu il'in baştacı 1975 yılında Yüksek Teknik Okulla başlayan akademik yolu; Önlisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeylerinde 314 bölümü ve anabilim dalları ile devam etmektedir. Yaklaşık 50.000 öğrencisi, 1800 akademik olmak üzere 4.000 personeli bulunan üniversitemiz 7 milyon metrekare'yi aşan konum alanıyla Doğu Anadolu bölgesi'nin en büyük Üniversitesi dir. İçerisinde 4 enstitü, 16 fakülte, 2 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 1 devlet konservatuarı, 25 araştırma merkezi, 24 saat yayında olan radyo televizyonu, aylık gazetesi mevcuttur. Birleşmiş Milletlere üye 5.Türk üniversitesi arasında ülkemiz sıralamasında 17. Sırada Avrupa Birliği'nin teknoloji ve yenilikçilik alanında 8 öncelikli üniversite arasında yer almaktadır. 4 lisans diplomasına sahip olma vasfı kazandırmaktadır. Bünyesinde bulundurduğu yüzün üzerinde sosyal kulübe sahip aktiviteleri bol bir üniversitesidir. İnsanı ile sıcak bir Tarhana çorbasına benzettiğim Doğu'nun en samimi tescili olmuştur. Elazığ, üniversite ulaşımında hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz bir memlekettir. Gazi Caddesi ile kalabalık, orcik'in den hakêza köfteciler sokağına doyulmaz bir hânedir. Harput'u , Ulu Camisi, İzzet paşa külliyesi, Arap baba, Mansur baba, Nadir baba, Beşikli baba gibi daha nice evliyaların, Allah dostlarının yattığı şehirdir. İyiliğin Kalesidir bunun en güzel örneği üniversiteye giderken ELBÜS'lere bindiğiniz de kullandığınız akbilinizin olmaması veyahut bakiye yetersizliği yaşadığınız vakit amcaların, teyzeleri sizin yerinize akbil kartı bastığı zaman anlayacaksınız biraz soğuk bir memleket olsa da Elazığ inanın burada yaşayan insanların sıcaklığı sizi hiç üşütmeyecektir. 

Doğu dan Ege'ye doğru batan güneş hep yüzünüzde tebessüm bırakacaktır. Dünya çapında adını duyuran bu il'in başarı yolu Fırat üniversitesi sizleri bekliyor.

Yorumlar 3
Mehmet Bilek 27 Kasım 2018 13:36

Ülkemizin nadide bir ilini tanımak onur verici.

Abraham Maral 27 Kasım 2018 00:16

Çok güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş. Yazılarınızın ve gözlemlerinizin devamını iple çekiyor olacağım. Elinize, emeğinize sağlık Fatih bey.

Yazarın Diğer Yazıları