Mehmet Aksu

Öz Yurdun Üvey Evladı Maden İlçesi

Mehmet Aksu

Tarihin birçok özelliklerini taşıyan, sadece Elazığ ekonomisine değil, Türkiye ekonomisine bakır fabrikasiyla büyük katkıda bulunmuş, yağız delikanlılık döneminin şah'ı maden !

Ne çok insanları ağarladin! Ev bark sahibi yaptin! Koca yüregine umutlar, mutluluklar ve insanlılkar sığdırdın be Maden Anlatmakla bitmez ki öykülerin, yaşanmışlıkların, koşmuşlukların ,komşulukların ve haykırışların!

Ezelden ebed'e bir sevda türküsüydün sen Maden! Gercekten de yıllarca dudaklardan hiç düşmeyecek,yüreklerden hiç dinmeyecek ve ömür boyu sürecek bir şarkısın sen Maden!

Peki şimdi halin nicedir yaşlı kurt?

Duygu dolu bi satirlardan sonra Maden ilçesinin şuan ki durumu içler acısı. İlcemiz de buyuk bir belirsizlik be kaderine terkedilmişlik hüküm sürüyor. Bir yandan taşınma mevzulari çok zamandir gundem de olmasina ragmen nerdeyse bir arpa boyu mesafe kattedilmemiş bir Maden. İlçe de taşinma konusu ile ilgili dedikodular oldukça fazla ama somut atılmış tek bir adım dahi yok, verilmiş tek bir karar dahi yok.. Halkin bu konu ile ilgili hiç bilgisi yok.. Bu böyle olmamali, ne yapilacaksa bir an once yapilmaliydi.. zira ilçede yaşayan insanlar meçhul yarınlara terkedilmiş durumda işsizligin kol gezdigi, ikametin kaplumbağa sırtında gezdirildigi bir Maden var şuan. Yetmezmiş gibi fabrikada calisan işcilerin 8 aydır maaşlarini alamamış olmasinin sıkıntılarini yaşayan bir halk var.Sorunlar sorunlar,sorular sorular ardı ardina dizilmiş yanlizliga mahkum edilmiş bir Maden.

Şu an Madenlilerin seslerini duyma vakti gelmedimi ? İlçe taşinacakmi taşinmayacakmi?neden somut bir karar verilmemis? Bu sureç ne kadar surecek? Taşinma şartları veya yeni yapilanma şartları nasıl olacak? İlçe de ki işsizlik veya maaşsızlığa neden çözüm uretilmiyor? Kim neyi bekliyor hala? 2 yil dan fazladir ilçenin kaderi ile ilgili belirsizlikler niçin somutlaştırılmıyor? Yoksa yine kaderine terkmi edilip sessiz sedasiz unutulacakmi Maden.

Bir an once somut ve belirli net tarih uzerinden Maden ilçesinin akıbeti ya belirlenip karara baglanmalı ya da Maden haritadan çıkarılmalıdır.

Son olarak belirtmeliyim ki gerek Maden ilçesinin gerekse de madenlilerin ah 'ı yakanızı asla birakmayacaktır.Bu kadar vicdansiz olmanin bukadar bile bile yanlizlastirmanin ah 'ı kimse de kalmayacaktir vesselam..saygilarimla

Yorumlar 4
Süleyman Şahin Karakaş 11 Nisan 2020 02:52

Bizim memleket ıstıraba katlanmasını iyi beceriyorda ona karşı gelmesini bilmiyor demiş Kemal Tahir

Gülderen İLHAN AYVAZ 10 Nisan 2020 20:19

Çok güzel yorumlamışsın ağzına yüregine sağlık

Yazarın Diğer Yazıları