Çiğdem SARI

Bir Annenin Bebeğine Verebileceği En Büyük Hediye Anne Sütü !

Çiğdem SARI

BİR ANNENİN BEBEĞİNE VEREBİLECEĞİ EN BÜYÜK HEDİYE ANNE SÜTÜ!!!

Sevgili anneler,

Bebeğinize verebileceğiniz en büyük hediye anne sütüdür. Anne sütü en üst düzeyde bebeğinizin beslenme ve büyüme-gelişmesini sağlar. Her bebek ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Anne sütü dışında su dahil hiçbir katı ya da sıvı gıda ilk 6 ay boyunca verilmemelidir. Anneler mümkünse 2 yaşına kadar anne sütüne devam etmelidirler. Unutmayınız ki, anne sütünün bebeğinize olduğu kadar anne ve toplum sağlığı açısından da faydaları vardır.

Anne Sütünün Bebeğiniz İçin Faydaları

 • Anne sütü bebeğiniz için her zaman ideal ısıda, hazır ve pratik bir besindir. Her zaman tazedir.
 • Ekonomiktir.
 • Bebeğinizin sindirimi için en kolay besindir.
 • Anne sütü ilk altı ayda bebeklerin gereksinimleri olan bütün besin öğelerini içerir.
 • Beyin gelişimi için gerekli olan protein (taurin) anne sütünde 40 kat daha fazladır.
 • Anne sütü bebeğinizin ilk aşısıdır. Bebeğinizi enfeksiyonlara karşı korur.
 • Anne sütü ile beslenmiş çocuklarda alerjik hastalıklar, diş eti hastalıkları, kanser, diyabet (şeker hastalığı) ve obezite (şişmanlık) gibi hastalıklar daha az görülmektedir.
 • Anne sütüyle beslenen bebekler daha az ağlarlar, daha iyi uyurlar.
 • Anne sütüyle beslenen bebekler daha sakin, huzurlu olurlar.
 • Anne sütüyle beslenen bebekler okul yaşantılarında daha başarılı olurlar.

Anne Sütü ile Beslemenin Anne için Yararları

 • Doğum sonu ilk yarım saat-1 saat içinde emziren annelerin lohusalık kanamaları kısa zamanda ortadan kalkar.  Lohusalık dönemini daha sorunsuz bir şekilde geçirmesine yardımcı olur.
 • Rahmin kısa sürede normale dönmesini sağlar.
 • Anne sütü ile besleme ekonomik ve besin hazırlama gerektirmediğinden anneler için idealdir.
 • Emziren anneler daha kısa sürede eski kilolarına dönerler.
 • Emzirmeyle birlikte anneden salgılanan hormonlar sayesinde anneler daha huzurlu ve dinlenmiş hissederler. Anne ve bebek arasındaki sevgi dolu ilişki ve bağlanma artar.
 • Annelerin memelerinde şişme, iltihaplanma görülmez.
 • Emziren annelerin meme ya da rahim kanserine yakalanma riski daha düşüktür.
 • Emzirme, annelerde kemik erimesi riskini azaltır.

Anne Sütü ile Beslemenin Toplum Sağlığı Açısından Faydaları

Anne sütü ile beslenme hastalıklardan koruyacağı için toplumdaki hastalık oranlarının azalmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda sağlık harcamalarının azalmasına katkıda bulunacaktır.  Çalışan anne ve babaların işten geri kaldığı gün sayısı azalacaktır.

Unutmayınız ki, SAĞLIKLI BEBEKLER SAĞLIKLI AİLE VE SAĞLIKLI TOPLUM DEMEKTİR.

Annelerin Emzirme Döneminde Sık Yaşadığı Kaygılar

Özellikle doğum sonu ilk zamanlarda Acaba bebeğim doymuyor mu? Sütüm yetmiyor mu? Acıktığı için mi huzursuz ve ağlıyor? Endişesiyle aileler formüla mamalara yönelebiliyorlar. Mama ve biberona alışan bebekler anne memesini emmekte zorluk yaşayabiliyorlar. Bu nedenle sevgili anneler, Bebeğinizin huzursuz olmaları ya da ağlamalarının tek sebebi doymama değildir. Bebekler altının kirlenmesi, gaz sancısı ya da daha farklı sebeplere bağlı olarak ağlayabilirler. Doğum sonu ilk günlerde salgılanan süt bebeğinizin mide kapasitesiyle uyumlu olarak salgılanır. Doğum sonu ilk gün zeytin kadar olan bebeğinizin midesi, 4. Güne gelindiğinde yumurta kadardır (50 ml). Bu nedenle her annenin sütünün miktarı ve içeriği bebeğinin gelişimini sağlayacak şekilde salgılanmaktadır.

Yorumlar 6
Çiğdem SARI 20 Temmuz 2017 21:54

Merhaba Arzu Hanım öncelikle güzel sözleriniz ve değerlendirmenizden ötürü teşekkür ederim. Gelecek yazılarımızda bebekte uyku ritüeli nasıl oluşturulur, annelerin dikkat etmesi gereken konuları sizlerle paylaşacağız. Bebeğinize ve size sağlıklı, mutlu günler diliyorum

Gaziantep 20 Temmuz 2017 21:27

Değerli bilgileriniz için tüm anneler adına teşekkür ederiz Çiğdem hanım..

ESİN BAKIR 20 Temmuz 2017 19:02

Canım emeğine sağlık... 2 yaşına kadar emzirmiş bir anne olarak belirttiğin bütün faydaları gördüm...

Elif Hemşire 20 Temmuz 2017 16:42

Biz hemşirelerin öncelikli görevi eğitim vermektir. Toplumu bilinçlendirelim ki sağlıklı bireylerden sağlıklı toplumlar oluşsun. Değerli hocam Anne sütünün faydalarını çok yönlü olarak ele almış. Teşekkür ederiz. :)

Yasemin Orhan 20 Temmuz 2017 16:17

Sevgili hocam ellerinize saglik. Cok guzel ve aciklayici bir dille kaleme almissiniz. Eger yeni dogum yapan anneler bunlara gercekten inanir ve uygularsa yazilanlarin dogrulugunu anlayacaklardir

Arzu 20 Temmuz 2017 15:30

Hocam bu değerli bilgiler için size çok teşekkür ederim.. sizi ve bu tur yazılarınızı ilgiyle takip edeceğim. Hocam ayrıca 5 aylık bir bebeğim var uyku düzenini bi türlü sağlayamadı ne yapmam gerekiyor.

Yazarın Diğer Yazıları