Vatandaşlara boşaltın tebligatı gönderildi! İlk tepki Vekil Erol'dan geldi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ'da 2020 ve 2023 yıllarında meydana gelen depremler nedeniyle konteynerda konaklayan depremzedelere gönderilen tebligatlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Vatandaşlara boşaltın tebligatı gönderildi! İlk tepki Vekil Erol'dan geldi!

Elazığ’da 2020 ve 2023 yılları arsında meydana gelen depremler nedeniyle konutlarında hasar olan vatandaşlar için konteynerlar tahsis edilmişti. Geçtiğimiz gün vatandaşlara bir tebligat gönderilerek konteynerların boşaltılması istendi.

“İKAMET ETTİĞİNİZ KONTEYNER TAHLİYE EDİLECEKTİR”

Elazığ Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından depremzedelere gönderilen tebligatta: “2020 ve 2023 yılında Elazığ ilimizde meydana gelen deprem afetleri sonrasında acil barınma ihtiyacı olan afetzedeler için konteyner tahsis edilmiştir. 7269 sayılı Kanun ve ilgili mevzuat hükümlerine göre GEÇİCİ BARINMA alanları belli bir süre sonra kapatılmaktadır. Bu nedenle halen ikamet etmekte olduğunuz konteyner tahliye edilecektir. 15 gün içerisinde …. Numaralı konteyneri boşaltarak anahtarı konteyner kent yönetimine teslim etmeniz gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

MİLLETVEKİLİ EROL: KANUN DAYANAK GÖSTERİLEREK VATANDAŞ MAĞDUR EDİLEMEZ

Konuyla ilgili bir açıklama yapan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, kanunların dayanak gösterilerek vatandaşın mağdur edilmesinin kabul edilemez olduğunu belirterek: "Elazığ ilimiz geçtiğimiz süreçten bu zamana kadar iki tane büyük deprem yaşadı. Bunlardan birincisi 2020 Sivrice Merkezli depremden kaynaklı mağduriyetler yaşandı. İkincisinde yine Maraş Merkezli 2023 yılında yaşanan depremden kaynaklı, Elazığ’da da ağır hasarlı binalardan kaynaklı mağduriyetler yaşandı. Hem 2020 deprem sonrası hem de 2023 deprem sonrası vatandaşlarımızın geçici barınma sorunlarını çözmek için şehrimizin değişik yerlerinde konteynır alanları kuruldu ve bu konteynır alanları kurulurken de vatandaşlarımızın geçici de olsa bu barınma sorunlarının çözümüne yönelik bir tedbir olarak kurulmuştu. O süreçle ilgili değerlendirdiğin zaman gerçekten Devletin anlık alması gereken tedbirlerle ilgili, uygulamayla ilgili memnuniyet yaratmıştı.

Vatandaşlarımız çaresizlikten de olsa başlarını sokacak yer olmadığı için konteynırda uzun süre yaşamak zorunda kaldılar. Allah hiç kimseyi böyle bir zorlukla karşı karşıya bırakmasın. Gerçekten kışın soğuğunda ailenizle birlikte bu konteynırda yaşamak çok da kolay değil ama çaresizlik işin içinde olunca başka başınızı sokacağınız bir mekan bir mesken olmadığı için mecburen uzun süreden beri vatandaşlarımız Elazığlı hemşehrilerimiz bütün zor koşulara rağmen o konteynır kentte çocuklarıyla, aileleriyle yaşamlarını devam etmenin mücadelesini verdiler.

Bugün aldığımız bir habere göre konteynır kentleri valilikler kanunlar ve yönetmelikten kaynaklı tebligat yaparak boşaltılması gerektiğini konusunda orada barınma ihtiyacını gideren hemşehrilerimize tebligatlar gitmiş ve bu tebligatlar doğrultusunda da 15 günlük bir süre verilmiş. Kanunların olması ve kanunlardan kaynaklı vatandaşın mağdur edilmesine gerekçe bulmuyorum. Kanunlar bu süreci planlamış olabilir süreyi tarif etmiş olabilir ama sonuçta vatandaşın halen sorunları çözülmüş değil. Kendi yıkılan evleriyle ilgili Toplu Konut Dairesinin yaptığı evlerle ilgili bir hak sahipliğinin kazanılması, verilmesi ve başlarını sokacak evlerin kendilerine verilmesiyle ilgili süreç tamamlamasından kaynaklı çaresizlikten kaynaklı bu konteynır kentlerde oturuyorlar ve bunun kanuni gerekçe göstererek bu kanundan kaynaklı bir gerekçe ile bu konteynır kentlerin boşaltılmasını asla doğru bulmuyorum.

Bu konteynır kentlerde vatandaşlarımız çaresiz kaldıkları için orda oturduklarının görülmesini ve bilinmesi gerektiğini düşünerek ilimizin valisinden ve bu konuyla ilgili bürokratlardan ve ilimizin Milletvekillerinden beklentimiz bu konuyu mecliste de gündeme getireceğim. Konteynır kentlerdeki boşaltma işlemlerinin acilen durdurulması ve oradaki insanların kalıcı barınma sorunu çözülünceye kadar konteynır kentlerin aynı yerde kalması ve kalıcı konut sorunu çözüldükten sonra konteynır kentlerin boşaltılması gerektiğini düşüncesindeyim." şeklinde konuştu.