Kemal Memişoğlu, Türkiye'nin 53. Sağlık Bakanı oldu

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fahrettin Koca'nın yerine Sağlık Bakanlığına Kemal Memişoğlu'nu atadı. Yaklaşık sekiz yıldır İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak görev yapan Memişoğlu, bu atama ile Türkiye'nin 53. Sağlık Bakanı oldu. Atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra bir paylaşım yapan Memişoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürlerini iletti.

Kemal Memişoğlu, Türkiye'nin 53. Sağlık Bakanı oldu

Yeni Bakanın İlk Mesajı

Memişoğlu, sosyal medya platformu X'te yaptığı paylaşımda şu mesajı verdi: "Cumhurbaşkanı'mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın takdirleriyle Türkiye Cumhuriyeti’nin 53. Sağlık Bakanı olarak atanmış bulunmaktayım. Vatanımız ve milletimiz için bu onurlu göreve beni layık gördüğü için Sayın Cumhurbaşkanı'mıza şükranlarımı arz ediyorum. Görevimin gerektirdiği ağır sorumluluğu hakkıyla ifa edebilmek için var gücümle çalışacağım. Allah utandırmasın. Saygı ve hürmetlerimle."

Devir Teslim Töreni

Sağlık Bakanlığı'nda gerçekleştirilen devir teslim töreni ile Memişoğlu, görevini Fahrettin Koca'dan devraldı. Koca, törende yaptığı konuşmada, "Zamanında verilmiş cesur kararların, gereklerini yapmaya çalıştım" dedi. Memişoğlu ise "Türkiye'nin artık bundan sonraki en büyük hedeflerinden bir tanesinin sadece sağlık hizmetini sunmak değil, sağlık teknolojisini üretmek ve bu konuda dünyanın lider ülkelerinden biri olmak" ifadelerini kullandı.

Kemal Memişoğlu'nun Kariyer Yolculuğu

Kemal Memişoğlu, aslen Rizeli olup 1966 yılında Trabzon’da doğdu. 58 yaşındaki Memişoğlu, 1990 yılında Ankara'da Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1995 yılında İstanbul'da Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak görev yapmaya başladı. Kariyeri boyunca birçok önemli görevde bulunan Memişoğlu, 1999-2000 yıllarında ABD'de Miami Üniversitesi Karaciğer ve Gastrointestinal Transplantasyon Ünitesi'nde çalıştı.

Akademik ve Mesleki Başarılar

Memişoğlu, 2000-2002 yıllarında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Başasistanlık yaptı ve 2002 yılı sonunda PTT Hastanesi'ne Başhekim olarak atandı. 2007 yılında Beykent Üniversitesi'nde başladığı Sağlık Yönetimi Yüksek Lisans eğitimini 2009 yılında bitirdi. 2008 yılında Genel Cerrahi Doçenti, 2016 yılında ise Genel Cerrahi Profesörü oldu.

Yönetimsel Görevler

2002-2012 yılları arasında İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Başhekim olarak görev yapan Memişoğlu, 2012'de İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi Kamu Hastaneleri Birliği Tıbbi Hizmetler Başkanı olarak atandı. Mayıs 2014 – Ekim 2016 tarihleri arasında aynı birliğin Genel Sekreterlik görevini yürüttü ve 6 Ekim 2016'da İstanbul İl Sağlık Müdürü olarak atandı.

Bilimsel Yayınlar ve Aile Hayatı

Kemal Memişoğlu’nun ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış çok sayıda bilimsel yayını bulunmaktadır. Memişoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.

Yeni Dönemde Hedefler

Yeni Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu, sağlık teknolojisi üretiminde Türkiye'nin dünya liderleri arasında yer alması için çalışacaklarını belirtti. Bu yeni dönemde sağlık alanında önemli adımlar atılması bekleniyor.