Diyarbakır Final öğrencileri eğitimde sınırları aştı

Dünyanın en önemli fizik laboratuvarı olan ve evrenin oluşumunu açıklamak için yapılan 'Big Bang' deneyi ile herkesin ziyaret etmek istediği Cern Laboratuvarında deneyin son durumu hakkında bilgi alma şansı bulan Diyarbakır Final Okulları öğrencileri, aynı zamanda yapılan diğer deney çalışmalarını da gözlemledi.

Diyarbakır Final öğrencileri eğitimde sınırları aştı

Dünyanın en önemli fizik laboratuvarı olan ve evrenin oluşumunu açıklamak için yapılan ‘Big Bang’ deneyi ile herkesin ziyaret etmek istediği Cern Laboratuvarında deneyin son durumu hakkında bilgi alma şansı bulan Diyarbakır Final Okulları öğrencileri, aynı zamanda yapılan diğer deney çalışmalarını da gözlemledi.

Panoramik şehir turları ile farklı kültürleri tanıyan ve tarihleri hakkında bilgi edinen öğrenciler, Lozan-Montrö Antlaşmalarının imzalandığı mekanları ziyaret etti, Birleşmiş Milletler binasına giderek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Öğrenciler ayrıca Cite des Science‘de 3D gösteri ortamına, planatoryuma, kütüphanelere ve yapılmakta olan deney çalışmalarına da katıldı. Sen Nehri’nde tekne gezintisi yapan, Eiffel Kulesi’ne çıkarak lazer gösterisi izleyen öğrenciler, Disnayland’da da keyifli ve eğlenceli zaman geçirdi.

İsviçre-Fransa gezisinde kendilerini geliştirme ve tüm dünya ülkeleri tarafından yakından izlenen bilimsel çalışmalara katılma şansı bulan öğrenciler, unutamayacakları bir deneyim yaşadı. Program hakkında konuşan Final Okulları Fizik Zümre başkanı Erdal Gündüz, "Öğrencilerimiz ile yaptığımız gezi amaçlı bu program sayesinde bilim dünyasında yapılan çalışmaları ve gelinen son noktayı yerinde görme imkanı bulduk. Ayrıca öğrencilerimiz bu programın sonucunda, Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN’ün ürettiği teknolojinin yaşantımızdaki yeri ve gelecek için önemini kavradı. Bilimsel yöntem becerilerini geliştiren öğrencilerimizin deneyerek ve yaşayarak öğrenme sürecini bu program ile destekledik. Öğrencilerimize hayal kurmanın sınırının olmadığını fark ettirip başarmak için çok çalışmanın önemini hissettirdik. Ayrıca programda yapılan kültürel keşifler ile ülkelerin tarihini ve dokusunu yerinde yaşayarak öğrendik" dedi.