Diyarbakır'da gençler çalıştayda buluştu

Diyarbakır'da, gençlere yönelik 'Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençlerin (NEET) İşgücüne Katılımı Önündeki Sorunlar ve Kısıtlar Çalıştayı' düzenlendi.

Diyarbakır'da gençler çalıştayda buluştu

Diyarbakır’da, gençlere yönelik “Ne Eğitimde Ne İstihdamda Olan Gençlerin (NEET) İşgücüne Katılımı Önündeki Sorunlar ve Kısıtlar Çalıştayı” düzenlendi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Bilim Eğitim Vakfı tarafından Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Gençlik ve Değişim Derneği işbirliğinde yürütülen Dijital Tasarım Alanında NEET’lerin İstihdamının Arttırılması Projesi çerçevesinde “NEET’lerin İşgücüne Katılımı Önündeki Sorunlar ve Kısıtlar Çalıştayı” düzenlendi.

Çalıştaya, kamu kurumları, belediyeler, sivil toplum örgütleri, eğitmenler ve gençler katılım sağladı. Çalıştay çerçevesinde gençlerin NEET olma potansiyelinin en yüksek olduğu bölge illerinde ve Diyarbakır’da ne eğitimde ne istihdam olan genç nüfusu, işgücüne katılımda karşılaştıkları sorunlar ve kısıtlar oluşturulan tartışma masalarında katılımcılar tarafından değerlendirildi ve raporlandı.

DTSO Bilim Eğitim Vakfı konferans salonunda düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını yapan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, bölge illerindeki yüksek NEET nüfusuna ve bunun için acil önlemler alınması gerektiğine değindi.

Kaya, “Gençlerimiz bölge ekonomisinin gelişimi için en büyük potansiyelimiz. Ancak bu potansiyeli nitelikli insan kaynağına dönüştüremiyoruz. İşletmelerimiz personel arıyor, gençlerimiz iş bulmakta zorlanıyor. Aradaki beceri uyumsuzluğunu gideremiyoruz. Gittikçe daha çok gencimiz kalıcı işsiz dediğimiz NEET sınıfına giriyor ve göç ediyor. Bölgemiz illeri ve Diyarbakır gençlerin NEET olma potansiyelinin en yüksek olduğu yerler. Bu durum çok acil önlemler gerektiriyor” dedi.

Üretim yapılması için nitelikli insan kaynağına ihtiyaç duyduklarını ifade eden Kaya, “Bugün kurumlarımızı, belediyelerimizi, STK’larımızı ve gençlerimizi bir araya getirdik. Bu alanda daha çok çalışmamız lazım. Biz işletmelerin beklentileri ile gençlerin beklentileri uyuşmuyor. Bizlerin üretim yapması için de nitelikli insan kaynağına ihtiyacımız var. Bunu nasıl oluştururuz? Gençler nasıl istihdama katılır ya da iş kurar? Nerede tıkanıyoruz? Neden gittikçe NEET nüfusu artıyor? Elbette yapısal sorunlar ve genel sorunlar var. Ama yerelden yapabileceklerimiz de var. Bugün işte bunları tartışmak istiyoruz” diye konuştu.