Deprem bölgesindeki KOSGEB destek programı açıklandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem sonrası Elazığ dahil birçok ildeki işletmelerin canlanmasını sağlayacak KOSGEB destek programını duyurdu.

Deprem bölgesindeki KOSGEB destek programı açıklandı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, deprem sonrası Elazığ dahil birçok ildeki işletmelerin canlanmasını sağlayacak KOSGEB destek programını duyurdu. Bu program kapsamında, deprem bölgesindeki illerde mikro, küçük ve orta ölçekli işletmelere 200 bin TL'den başlayarak işletme başına 750 bin TL'ye kadar destek sağlanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, destek programının detaylarını açıkladı. Program, az, orta ve ağır hasarlı işletmelere farklı kademelerde destek sunacak. Destek miktarları, işletmelerin hasar durumlarına göre belirlenecek. Bu destekten faydalanmak isteyen işletmelerden sadece borç taahhütnamesi ve hasar durum belgesi talep edilecek. İşletmeler, aldıkları desteği 2 yıl geri ödemesiz olarak kullanabilecekler, ardından 3 eşit taksitte geri ödeme yapacaklar.

Açıklamaya göre, Elazığ ve diğer deprem bölgelerindeki 7 ilde, işletmelerin ölçeğine göre aşağıdaki destekler sağlanacak:

  • Az hasarlı işletmelere 250 Bin TL'den 450 Bin TL'ye kadar destek
  • Orta hasarlı işletmelere 300 Bin TL'den 550 Bin TL'ye kadar destek
  • Ağır hasarlı işletmelere ise 350 Bin TL'den 650 Bin TL'ye kadar destek verilecek.

KOSGEB desteği ile ilgili daha fazla bilgi, KOSGEB'in resmi internet sitesi üzerinden erişilebilir. Bu destek programı, deprem sonrası işletmelerin toparlanmasına ve ekonomik canlanmaya katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, depremzedelerin işlerini yeniden başlatmalarına yardımcı olacaktır.