AFAD'tan Elazığ depremi ile ilgili 'Öncül Belirtiler' adlı çalışma

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından Elazığ'da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 41 kişinin hayatını kaybettiği 6.8 şiddetindeki deprem ile ilgili 'Öncül Belirtiler' adlı bir çalışma düzenlendi.

AFAD'tan Elazığ depremi ile ilgili 'Öncül Belirtiler' adlı çalışma

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından, Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem ile ilgili rapor paylaşıldı. Raporda Uykusuzluk, her an bir şey olacak hissi, huzursuzluk ve bitkinlik davranışlarındaki değişimler yer aldı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından Elazığ’da 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen 41 kişinin hayatını kaybettiği 6.8 şiddetindeki deprem ile ilgili “Öncül Belirtiler” adlı bir çalışma düzenlendi. Çalışmada, büyük ölçekli depremler meydana gelmeden önce doğa, canlılar ve elektronik cihazlar üzerinde gözlemlenebilen anormal değişimler araştırıldı.

Katılımcılar tarafından insanlarda 117, hayvanlarda 214, gökyüzünde 147, hava durumunda 165, kaynak ve çeşme sularında 59, göl ve barajlarda 31 ve elektrik-elektronik cihazlarda toplam 73 sıra dışı gözlem yapıldı.

Çalışmaya göre deprem öncesi 1 aylık zaman diliminde sinir bozukluğu ve sıkıntı yaşayanların oranı yüzde 19.7 oldu. Her an bir şey olacak hissini yaşayanların oranı yüzde 14.5, uyuyamama yüzde 11, bitkinlik ve halsizlik yaşayanların oranı yüzde 10.3 ve huzursuzluk yaşayanların oranı da yüzde 10.3 olarak belirlendi.

Ayrıca nedensiz baş dönmesi, kâbus, baş ağrısı, esneme, kalp rahatsızlığı, aşırı duygusallık, aniden uyanma, aşırı uyku isteği, diz ağrısı, mide problemleri, iştahsızlık, parmaklarda elektriklenme, ishal, göz seğirmesi, rahatsızlanma, düşük tansiyon ve titreme gibi belirtileri yaşayanların oranı da yüzde 34.2 oldu.

AFAD'tan Elazığ depremi ile ilgili 'Öncül Belirtiler' adlı çalışma

PUSLU GÜN BATIMI AYRINTISI

Raporda hayvanlarda gözlemlenen anormal davranışlara da yer verildi. Buna göre bağırma yüzde 27.6, yerinde duramama yüzde 15 ve nedensiz saldırganlık, telaşlanma, ortadan kaybolma, sessizleşme, içine kapanma, hastalanma ve yuvayı terk etme gibi belirtiler de yüzde 21.5 olarak belirlendi.

AFAD'tan Elazığ depremi ile ilgili 'Öncül Belirtiler' adlı çalışma

Gökyüzü ile ilgili gözlemlenen anormal durumlarda da, puslu gün batımı görenler yüzde 41.5, kızıl, pembe ya da mor tonlarında renk değişiklikleri görenler yüzde 23.8, ani aydınlanma/parlama/ışık görenler yüzde 19.7 ve normalden farklı ışımalar, anormal bulutlar ve yıldızların normalden daha fazla yere yakın gözükmesine tanıklık edenlerin oranı da yüzde 15 oldu.

AFAD'tan Elazığ depremi ile ilgili 'Öncül Belirtiler' adlı çalışma