'35. Ahilik Haftası' çeşitli etkinliklerle kutlandı

Elazığ'da '35. Ahilik Haftası' dolayısıyla tören düzenlendi.

'35. Ahilik Haftası' çeşitli etkinliklerle kutlandı

Her yıl 13 Eylül'de kutlanmaya başlanan Ahilik Haftası Elazığ’da düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

'35. Ahilik Haftası' dolayısıyla tören düzenlendi

Program Kur'an-ı Kerim Tilaveti ve Ahilik Duası İle Başladı. Programa İl yöneticileri, milletvekilleri, belediye başkanları, kurum müdürleri, oda başkanları, STK temsilcileri ve davetliler katıldı.

KURNAZ: “AHİLİK VERİMLİ BİR SİSTEMİ TÜRK TOPLUMUNA KAZANDIRMIŞ BİR KÜLTÜRDÜR”

Esnaf Odaları Birliği Başkanı Turan Kurnaz, ahiliğin önemine değindi. Kurnaz, “Ahilik sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da etkileyen günümüzde hala geçerliliğini koruyan bugünün şartlarında bile birçok ülkede sağlanmamış adaletli verimli ve son derece verimli bir sistemi Türk toplumuna kazandırmış bir kültürdür. Bu kültür ki şuan da ülkemizin dört bir yanında Laz’ı, Kürt’ü, Türk’ü, Çerkez’i, Alevi’si, Suni’si bir araya gelmemizi sağlamıştır. Şuanda ülkemizin ihtiyacı olan kardeşlik reçetesi Ahilik’te gizlidir” dedi.

'35. Ahilik Haftası' dolayısıyla tören düzenlendi

TORAMAN: “ELAZIĞ AHİLİK GELENEĞİNİN EN KUVVETLİ OLDUĞU ŞEHİRLERDEN BİR TANESİ”

Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman’da Harput’un Ahilik geleneğinde öncü yerlerden biri olduğunu ifade etti. Toraman, “Günümüze intikal eden pek çek Ahi Şeyhi türbeleriyle, mezarlarıyla, öğretileriyle kuşaktan kuşağa aktarılarak bugünlere intikal etmiş. Dolayısıyla ahilik geleneğinin en kuvvetli olduğu şehirlerden bir tanesinin Harput olduğunu dolayısıyla oradan miras yoluyla Elazığ olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Elazığ’ın çarşı pazarını gezdiğinizde hem şehrin kendi iç alışverişi açısından hem de köylerden, kasabalardan gelenlerin alışıveriş ihtiyaçlarını karşılaması açısından çok kuvvetli bir esnaf yapılanması olduğunu görüyoruz. Kapalı Çarşı ve etrafındaki kümelenen bölgeler bunun canlı göstergeleri. Nitekim buralara bu geleneği yaşatmak açısından Belediyemiz güzel bir projeyle buraları sokak sağlıklaştırması yürüterek geleneksel çarşı havasını pekiştirmek için gayret gösteriyor. Esnaflarımız da devraldıkları esnaf kültürüyle alışverişlerini yapmaya devam ediyorlar bu Elâzığ için gurur vesilesidir. Ben bu vesileyle Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliğine üye bütün esnaflara teşekkür ediyorum” dedi.

'35. Ahilik Haftası' dolayısıyla tören düzenlendi

Program Yılın Ahisine, Kalfasına ve Çırağına Şed kuşatma töreni ile devam etti.

'35. Ahilik Haftası' dolayısıyla tören düzenlendi

Konuşmaların ardından vatandaşlara ahi pilavı dağıtıldı.

'35. Ahilik Haftası' dolayısıyla tören düzenlendi