Vehbi Coşkun

'Maç'ın Adamı' Yine ÇAĞLAR!..

Vehbi Coşkun

Denizli deplasmanında asgarî 8 mutlak gol pozisyonunu önleyerek Elazığspor’u hezimete uğramaktan kurtaran Kaleci Çağlar’ın performansına dikkât çekmiş, o maçın ardından; “Çağrı ‘Maç’ın Adamı’ ise?..” başlığını kullanırken bordo-beyazlıların özellikle takım savunmasındaki zaaflarının giderilmesi gerektiğini bir kez daha vurgulamıştık?..

Bizimle hemfikir olan Denizlispor Teknik Sorumlusu Kenan ATİK de, aklın yolu bir misâli maç sonrasında yaptığı açıklamada Kaleci Çağlar’ı kutlayarak rakip kaleciyi geçemediklerini anlatıp doğru tespitte bulunmuştu!..
Aslında sadece Denizli’de değil sezon boyunca birçok müsabakada “Maç’ın Adamı” olmaya hak kazanan Kaleci Çağlar’ın performansının parlak oluşunun sebebini düşünmeyen teknik heyet, sorunu “doğru tespit” edemediği için de Elazığspor’un defansîf zaaflarını çözemedi gitti bugüne kadar?..
Yine daha önce de belirttiğimiz gibi açılımı doğru tespit, doğru teşhis ve doğru tedavi demek olan “3 T yöntemi” Elazığspor’da maalesef sağlıklı biçimde uygulanmıyor?
Bir kez daha gördük ki ve öyle de anlaşılıyor ki; Sayın Bayram BEKTAŞ’ın her maçın ardından yaptığı açıklamalardaki yanlış tespitler, dolayısıyla yanlış teşhise ve de yanlış tedaviye yol açıyor!..
Bu nedenle de Elazığspor’un zaafları giderilemiyor, sorunları çözülemiyor! 
***
Yurtdışına tedaviye gönderilen Hakan BİLGİÇ ile sakatlanan DIARRA’nın yokluğunda bir de iş işten geçtikten sonra TRAORE’yi yedek soyunduran Bayram BEKTAŞ, özellikle bitkin Youssef’i ve takım savunmasına hiçbir katkısı olmayan Mesut’u sahaya sürerek, Elazığspor’u genç ve dinamik Altınordu karşısında mahkûm oynamaya mecbur etti?..
“Maç’a Doğru” Programı’nda oyuncu tercihlerine bakıp 4-1-4-1 oynayacağını tahmin etmekte yanılmadığımız Elazığspor’da, Adem’in yanı sıra cezası biten M. Ozan takıma geri dönerken, bir hafta da sakat Onur’un yerine olmak üzere 2 hafta üst üste 11’de forma giyen Murat KALKAN, performansı pek değerlendirilmeden kendini yedekler arasında bulmuştu?
Mesut orta alanın sol, CAJIC sağ içinde görev yaparlarken, bordo-beyazlıların Altınordu’ya orta alanda direnç koyamayacakları daha maç başlamadan oyuncu tercihlerinden belliydi!.. 
Hele yedek kulübesine bakıldığında; Ara Transfer dönemi takviyelerinden olup da birkaç dakika dışında forma giyemeyen Alpaslan, yetersiz BINYA ve formsuz TRAORE 3 önlibero olup, aynı mevkînin oyuncuları olarak herhâlde liste tamamlayabilmek amacıyla tercih edilmişlerdi? 
Kaleci Ahmet Sabri ile Timur da formaliteyi tamamlayan isimler olmaktan kurtulamamışlardı yine?
***
Atak üstüne atak geliştiren Altınordu, orta alanı çabuk geçen oyun anlayışıyla Çağrı ile Elazığspor’un 4’lü Savunması’nı yalnız yakalarken, biri direkten auta giden, ötekileri Kaleci Çağlar’ın önlediği maçı koparacak net pozisyonlar elde ettiği ilk yarıyı gol yapamadığı için berabere tamamladı!
Elazığspor’un koca ilk yarı boyunca rakip kalede bulduğu tek fırsat ise TOM’un sağ çaprazdan şahsî becerisiyle sürüklediği ve yakın direğe vurmayı tercih ettiği için gole çeviremediği pozisyondu?
Yanlış oyuncu tercihlerinde bulunduğunu yaptığı değişikliklerle teyit eden Bayram BEKTAŞ, 2. Yarı’ya başlarken ilk yanlışından döndü ve bitik görünen Youssef’i oyundan alırken TRAORE’yi sahaya sürdü...
Altınordu’nun İlk 45 dakikada topa ve oyuna hâkim olduğunu görmüş olacak ki Bayram Hoca, TRAORE’yi oyuna sürmekle kalmadı, ayrıca 4-2-3-1’e dönerek Çağrı ve TRAORE çift önliberosuyla rakip atakları önlemeye çalıştı...
2. Yarı’nın ilk 15 dakikalık diliminde de Altınordu’nun hâkimiyetinde geçen müsabakada, yaptığı kurtarışlarla Kalecimiz Çağlar yine herkesin dikkâtini çeken isimdi!.. 
Sahada gezip dolaşan Mesut’a 66 dakika sabrediş sebebini bilemediğimiz Bayram hoca, nihâyet 2. yanlışından da döndü ve Mesut’u Berk’le değişti?
G. Saray’la oynanan Kupa Maçı dışında bir dakika olsun forma şansı bulamayan, ancak aylarca oynamamasına rağmen profesyonelliğin gereğini yerine getirerek kendini hazır tuttuğu her hâlinden belli olan ve “Bugüne kadar bana neden forma verilmedi?” dercesine başarılı bir performans sergileyen Adem, savunmada kademeye girmede çok başarılı oldu M. Ozan’ın açıklarını kapamaya çalıştı, topu oyuna sokmada ve hücuma çıkmada isâbet kaydederek dikkâtleri üstüne çekti?..
Adem’in katkısıyla Tom’un geliştirdiği ataklar Elazığspor’un çalışmayan sol kanadının aksine yine tek kanatlı kuş misâli sağ kanadın işlerliğini sağladı... 
Pozitîf futboldan ziyâde mücâdeleyi önplâna çıkaran Elazığspor, bir de sakatlanan Onur’un yerine zorunlu değişiklik sonucu Murat KALKAN’ı oyuna alınca “ilk kez” Bayram hoca maçın bitimine 17 dakika kala 3 oyuncu değişiklik hakkını tamamlamış oldu? 
***
Yanlışların giderilmesiyle birlikte TRAORE ile Berk’in daha sonra da M. KALKAN’ın pozitîf katkı sağladıkları Elazığspor, Play-Off hedefine ulaşmak için mutlak kazanmak isteyen Altınordu’nun savunma güvenliğini ihmâl ettiği anlarda rakip kalede çok net fırsatlar elde etti ama bir türlü gol yapamadığı pozisyonları çömertce harcadı? 
Özellikle 80. Dakika’dan sonra 5 dakikalık uzatma süresi de dâhil olmak üzere bu son bölümde 6 mutlak gol pozisyonu bulan Elazığspor, ilk 60 dakikalık bölümde hezimete uğrayacak durumdayken son 15 dakikada ise farka gidebileceği bir müsabakayı ne yazık ki golsüz eşitlikle tamamladı?
Elazığspor’da bugün âdil bir forma savaşının yaşanmaması mevcut oyuncu kadrosundan gerek takım, gerekse bireysel anlamda verim alınmasını engelleyen en önemli faktör olarak gözüküyor!.. 
Denizli’de elde edilen puandan sonra geçen hafta G. Antep Bş. Belediyespor karşısında da golsüz eşitliği bozamayan Elazığspor’da dün de İzmir’de son karşılaşmada Kaleci Çağlar, önce Elazığspor’u hezimete uğramaktan kurtaran isim, sonra da yine sahanın en iyisi yani bir kez daha “Maçın Adamı” oldu!..

Yazarın Diğer Yazıları