Vehbi Coşkun

Ölçüyü Kaçıranlar!..

Vehbi Coşkun

Her bakımdan ölçünün kaçırıldığı bir müsabaka oldu Elazığspor-Adanaspor Maçı…

Rakip Adanaspor dışında Elazığ Atatürk Stadyumu’nda bulunan aktörlerden sırasıyla; Elazığspor teknik heyeti, karşılaşmanın hakemleri, bordo-beyazlı kulübün bazı görevli ve yöneticileri, sahada olan-bitenlere, özellikle de hakemlere ve sonuca isyan eden tribündeki taraftarlar ile sözde tribündeki seyirciyi teskin etmeye ve olayları önlemeye çalışırken kitle psikolojisine uygun davranmayarak vatansever Elazığlı’nın gözünde antipatik duruma düşürülen güvenlik güçleri, istisnâsız hepsi de yaptıkları ya da sebep olduklarıyla ölçüyü kaçıranlardı!..

Bir de maçın ilk yarısı sona erdiğinde, tribünlerden “Sahipsiz Elazığ!” diye slogan atan taraftarın göndermede bulunduğu zevat var ki; onlar da bırakın destek olup sahiplenmeyi, şu memleketin en büyük marka değeri Elazığspor’un kaynaklarını kurutarak, 50 yıllık geçmişte eşine rastlanmayacak olumsuzlukta bir ‘ilk’e imza atarak, gerçekten ölçüyü kaçırmışlardı!

***

Bolu’da tükenen umutlarımız, Adana Demirspor karşısında alınan galibiyete ve de fikstür avantajımıza rağmen bordo-beyazlı takımın tükenmişliğine baktığımızda; “Şampiyon olacağız!” söylemlerini dillendirenler olsa da gerçekçi davranarak, hayâl âlemine dalmadan Play-Off şansımızın yok denecek kadar zayıf olduğunu dile getirmiştik geçen hafta…

Adanaspor’a karşı geçen haftanın 11’inde 3 değişiklik yapan Teknik Sorumlu Muammer SÜRMELİ; kendini Elazığspor’dan büyük gören, ara dönemde ülkesinden güçlükle dönerek çalışmalara katılmayan, hazırlık maçlarında yer almayan, Boluspor Maçı öncesinde “para”yı öne sürerek oynamayan ve geçen hafta oyundan çıkarıldığı için herşeye rağmen kendini alkışlayan taraftara aldırış bile etmeden soyunma odasının yolunu tutan TOM’u kadroya almamakta yerden göğe haklıydı…
Ancak, yabancı kontenjanı bahane edilerek kenara itilen ve uzun süre forma giydirilmeyen SARPONG ile bir maç dışında hiç forma şansı verilmeyen Ali Fırat’ın böylesine kritik bir maçta 11’de oyuna başlamaları yanlıştı?
Kaldı ki 90 dakika atak oynamayı plânlayan Muammer SÜRMELİ’nin, kanat bindirmeleri konusunda Adem dururken Ali Fırat’ı tercih etmesi, geçen maçta tuttuğu için hamle oyuncusu olarak yedek soyundurduğu DIARRA’yı henüz 21. Dakika’da telâşla Emre’nin yerine oyuna alması, maçın normâl seyri içerisinde çok bâriz hatalardı!
Canberk ile Emre’nin sözde hücuma çıkmak için boşalttıkları sol kanadı kullanarak kontratağa çıkan Adanaspor’un ilk golünde Bahattin’e asist yapan, daha sonra Murat AKÇA’yı sinirlendirerek oyundan atılmasına sebep olacak ilk ihtarı aldıran, yine rakibin 2. Golünde Canberk’in kaptırdığı topu ceza alanına taşıyarak yaptığı asistle yıldızlaşan yabancısı RONEI, turuncu-beyazlıların her atağında işbirliği yaptığı bir asist bir gole imza atan Bahattin KÖSE’yle Elazığspor savunmasını perişan eden isimdi!..
Geriye düştükten sonra TATOS’un bireysel becerisiyle attığı şık golle eşitliği sağlayan Elazığspor, yine TATOS’un şutunu sektiren Kaleci Hayrullah’ın hatasından HORA’nın kaydettiği golle öne geçerken, Murat AKÇA’nın sarı kartı olduğu halde, üstelik rakip yarı alanda yaptığı lüzumsuz bir hareket sonucu 10 kişi kaldı ve oyunda dengeler Adanaspor lehine bozuldu!..
İlk yarıda bulduğu 2 pozisyonu da gol yapan Adanaspor’un attığı 2. Golde topu kaptıran Canberk kadar, RONEI’nin ortasını bloke etmek yerine ayakla karşılayıp rakip oyuncu Bilâl’e çarpıp çizgiyi geçmesine sebep olan Kaleci Sabri de hatalıydı?

2. Yarı’da oyunu 10 kişi sürdüren Elazığspor’un 2-2’lik eşitliği göz önüne alıp kontrollü oyunla akılcı biçimde gol araması gerekirken, sırf riske gireceğim diye defansı boşaltan Teknik Sorumlu Muammer SÜRMELİ ölçüyü kaçırdı?
Hakemin ihraç ettiği Murat AKÇA’nın yerine önce ağır Alpaslan’ı tandemin 2’lisine çeken Muammer hoca, 53. Dakika’da Ali Fırat’ın yerine Mertan’ı, 78’de Mehmet  YİĞİT’in yerine H. İbrahim’i sahaya sürerek savunmayı tamamen boşalttı ve rakip atakları Alpaslan ile Canberkle karşılamaya kalkınca da ister istemez mağlubiyeti kendi elleriyle hazırladı?

***

Ölçüyü kaçıranlar, riske girmeyi abartan Muammer SÜRMELİ’yle kalmadı…

Karşılaşma’nın Hakemi Tugay Kaan NUMANOĞLU, İstanbul Bölgesi’ne kaydırılışı, direkt A Klasmanı’na yükselişi ve MHK tarafından kollanışıyla dikkât çeken bir hakem!..

Elazığspor’un, bu sezon Eskişehirspor’u deplasmanda 2-1 yendiği maçtaki yönetimiyle beğenimizi kazanmıştı.
Elazığspor-Adanaspor Maçı’nın görüntüleri incelenirse, Adanaspor’un ilk golü ofsayt değil. Murat AKÇA’nın iki sarı kartı ve ihracı doğru. Adanaspor’un 2. Golü’nde top çizgiyi geçmiş ve nizâmi gol. Yani tartışmalı kararları doğru?
Ama; Hakem kitabi bilgilerle düdük çalarsa, futbolcuların ve tribündeki futbolseverlerin psikolojisini hesaplayamazsa, 18. Kural’ı devreye sokamazsa, kararları genelde doğru olsa da tepki görür!

Oyunculara tepeden bakan Hakem Tugay Kaan NUMANOĞLU, inadına çaldığı düdüklerle herkesi çileden çıkardı ve faullerle birlikte yardımcılarının hatalarına ortak olarak Elazığ’da uzun süredir yaşanmayan saha olaylarına çanak tutarak ölçüyü kaçırdı!

***

Bordo-beyazlı kulübün bazı görevli ve yöneticileri protokol tribünündeki gözlemci ile temsilciye uzun süre itiş-kakışla itiraz ederek, hele ilk yarı sonunda hiç tasvip edilmeyecek biçimde üstelik oyun alanında fiili harekete geçerek, hakem 4’lüsüne canlı yayınla ekranlara gelecek şekilde tepki göstermekle ve sözde bu yöntemle Elazığspor’un hakkını korumak isterken tribündeki kitlelerin tahrik olacağını hesap etmeyerek ölçüyü kaçırdılar!

***
Sahada olan-bitenlere, özellikle de hakemlerin tahrik edici karar ve düdüklerine, maçı kaybetmenin ve Play-Off şansını yitirmiş olmanın ruh hâliyle isyan eden tribündeki taraftarlar, gelecek sezonu, alınabilecek cezanın maddi-manevi ağırlığını düşünmeden, koltukları kırarak oyun alanına atmakla ve maçı duraklatıp yardımcı hakemin diyagonel değişikliğine sebep olmakla ölçüyü kaçırdılar!
Sözde tribündeki seyirciyi teskin etmeye ve olayları önlemeye çalışırken, kitle psikolojisine uygun davranmayarak vatansever Elazığlı’nın gözünde antipatik duruma düşürülen ve “Şehitler ölmez, vatan bölünmez!” haykırışıyla pekiştirilen millî birlik ve beraberlik tablosundan uzaklaşıp, tasvip edilmeyecek biçimde “Emniyet dışarı!” şeklindeki bir tepkiye muhatap olan güvenlik güçleri de ne yazık ki ölçüyü kaçıranlara dâhil oldular! 

***
Kuzey kale arkası tribünü alelacele yıkılan Elazığ Atatürk Stadyumu’nun koltukları sökülüp, sahaya atılsa da nasıl olsa yeni stadyum sözü var birilerinin bu memlekete?

Elazığspor için; “gelecek sezon maçlarımızı başka bir yerde oynasak da stadyumu komple yıkıp yapsak daha mı uygun olur?” sorusu herhalde aranan cevabını buldu?

Ölçüyü kaçıranlar erken kapattırdı bu sezonu Elazığspor’a…
34. Hafta’daki Elazığspor-İstanbulspor Maçı en az “seyircisiz” oynanacak ve ne yazık ki tarihe karışacak olan Elazığ Atatürk Stadyumu, gelecek nesillere olaylı Adanaspor Maçı ve yitirilen Play-Off şansı ile aktarılacak!

Yazarın Diğer Yazıları