Fuad Ülger

Elazığ ve İzmir Depremi

Fuad Ülger

İzmir’de büyük depremin ardından çalışmalar devam ediyor. Allah hepsinin yardımcısı olsun. Yaşayacakları süreçleri deprem yaşayan bir ilin vatandaşı olarak biliyorum. 

Sosyal medyada gördüğüm birkaç paylaşıma üzüldüğüm için bu yazıyı yazma gereği duydum. 

İzmir’de kalacak yeri olmayanları konaklatmak isteyenler, yardım etmek isteyenler birbirine kenetlenmiş vaziyette paylaşımlar yapıyorlar. Allah hepsinden razı olsun. İnsan olarak yapmaları gerekeni yapıyorlar. 

Ancak öyle lanse ediliyor ki sanki Elazığ depreminden sonra burda insanlar birbirini yedi, sanki kimse kimseye bir bardak su vermedi, sanki insanlar birbirlerinin kuyusunu kazdı. 

En az İzmir’deki birlik beraberlik kadar Elazığ’da da birlik olunduğunu depremden sonra sahada olan biri olarak şehadet ederim. 

Kiraları artıranlar, ihtiyacı olmadan malzeme alanlar vs. her yerde olacağı gibi bizde de oldu evet. Emin olun ki İzmir’de de olacak. Bunun önüne kimse geçemez. Sonuç olarak vicdanıyla baş başa olacak birine kimse pranga vuramaz. Bir atasözü der ki utanmıyorsan dilediğini yap. 

Zor zamanlarda Elazığ’ın nasıl pozisyon aldığını hatırlamak gerekir. 

- Büyük emniyet patlamasında ikinci patlama riski olmasına rağmen binaya dalıp yaralı arayan vatandaşlar, insanlar akın akın kan vermeye giderken para almayan taksiciler, tanımadığı insanları hastaneye yetiştirmek için araçlarını adeta ambulans yapan vatandaşlar...

- Büyük Elazığ depreminden sonra mağdur vatandaşlara yardım etmek için günlerce evlerine gitmeyen insanlar, çocuklarının yaşadığı korkuya rağmen önce dışarda kalan insanımız diyen insanlar...

Böyle yığınla örnek...

Elazığ’ın suyu serttir insanı merttir, fırsatçılık yapmaz, yardımseverdir, yardıma muhtaç olan birini gördüğünde hem evini hem gönlünü sonuna kadar açandır. 

Elazığ gakgodur, yanlış yapmaz ve yanlış yapana dur demeyi herkesten iyi bilir. 

Pire için yorgan yakılmaz. İçimizdeki bit yavruları yüzünden duyarlı, babayiğit Elazığlının hakkını yemeyelim. 

Tüm kalbimle İzmir’de depremi maddi ve psikolojik olarak yaşayan, mağdur olan tüm vatandaşlarımıza yürekten geçmiş olsun diyor, bir daha böylesine kötü afetlerin yaşanmaması için Allah’a niyaz ediyorum.

Yazarın Diğer Yazıları