Alpay GÖKÇE

Erken Seçim Kararı Neden Alındı?

Alpay GÖKÇE

Belki yüzeysel bakıldığında iktidarın almış olduğu gelişigüzel bir karar olarak görülebilir ama durum bunun çok ötesinde olup birçok etkeni içinde barındıran bir karardır..

Bunun etkenlerine küresel ölçekten bakıp gelecek olursak durum şöyledir;

21. Yüzyılın başı ile beraber dünyaya yön veren küresel aktörlerler BATI dünyasının elinde bulundurduğu gücü DOĞU blokuna kaptırmamak için adına " YENİ DÜNYA DÜZENİ " dedikleri bir yapılanmayı başlattılar..

Bu planları ile dünyada var olan 193 ülke sayısını bölerek, parçalara ayırarak yeni ülkeler yaratacak bunları borçlandırıp sömürgeleri ilan edip ulusal güç ve varlıklarını bu yüzyılda da devam ettireceklerdi..

Bunu başarabilmek, gücü DOĞU ya kaptırmamak için bir takım kaotik evreleri aşama aşama devreye sokarak doğması söz konusu olan güç dengelerini, çıkarlarına ters düşen ülkeleri saf dışı bırakacaklardı..

Bunları yapabilmek için sırası ile şu merhaleleri belirlediler..

1: Siber saldırılar ( RUSYA, ÇİN gibi ülkeleri siber saldırılarla geçmişte taciz ettiler ama güçlü olan Çin ve Rusya'dan misli ile mukabele görünce vazgeçtiler )

2: Vekalet savaşları ( Ortadoğu ülkelerini ele geçirmek ve çıkış trendinde olan Türkiye'yi Bypass etmek için adına vekalet savaşları dedikleri terör örgütleri üzerinden bir savaş başlatıp perde arkasından destek verip adeta bir bilek güreşine girdiler. Rusya'nın, Suriye'ye çıkarma yapması ile bu hedeflerinede ulaşamadılar )

3: ilk ikisinde umduklarını bulamayınca 3. Olarak Ekonomik saldırıları başlattılar ve hedefteki ülkeleri ekonomik açıdan yıpratıp diz çöktürme yolunu deneyecekler.

İşte tam bu safhanın girişinde erken seçim kararı alındı. NEDEN?

Emperyal güçler üç ülkeyi hedefe koymuş durumdalar. Bunlardan birincisi ÇİN ikincisi RUSYA üçüncüsü TÜRKİYEDİR.

İyi analiz edildiğinde hedefe bu ülkelerin konulduğu çok net ortadadır. Yeniden eski gücüne dönmek isteyen Rusya, ABD yi sollayarak süper güç olan Çin ve yeniden kanatlanmak isteyen Türkiye..

İlk iki ülke geçmişten gelen güçleri itibariyle çok fazla etkilenmiyor ama yaklaşık 80 yıldır tüm iplerini Emperyal güçlere kaptırmış olan ülkemiz en ufak sarsıntıda büyük darbeler alabiliyor..

Prangalarımızdan kurtulup bağımsız bir ülke olmak istedikçe içimize nakış nakış işledikleri PKK, FETÖ gibi ahtapot yapılanmalarını devreye sokarak bizi hizaya çekmek terbiye etmek istiyorlar..

Buna ek olarak Türkiye'nin ekonomik hamleler yapmasının Ortadoğu pazarına açılmasına engel olmak için Suriye meselesini çözümsüz hale getirmek istiyorlar.

Malesef 80 yıldır yattığımız hiçbir şekilde üretime, bilime, ekonomik verileri güçlendirecek sanayi hamlelerine yönelmediğimiz için hapşırsalar dengelerimiz altüst oluyor.

Erken seçim kararı alınmayacak olsa sürekli dengelerimizi seçim tarihine kadar iğdiş edecek Dolar, Euro kuru üzerinden, petrol ve akaryakıt zamlarıyla halkı dayanamayacak isyan edecek noktaya getirip iktidarı gözden düşüreceklerdi..

Bunun adı küresel saldırıdır..

Erken seçim kararı alınarak bu istikrarsız ortam ortadan kalkacak çabaları beyhude olacaktır.

Birçok badireyi atlattık eminim insanlarımızın sağduyu ve aklı selimi ile bunun da üstesinden geleceğiz..

İçerde milli birlik ve beraberlik korunduğu sürece sadece tozumuzu alabilirler. Bu cendereden çıktığımızda öncelikle bölgesel sonrasında küresel güç olacağız. Bunun altyapısı diziliyor..

Ne yaparlarsa yapsınlar Yeni dünya düzeninde güç doğuya geçecek Türkiye'de bu denklemin tam merkezinde yer alacak..

Yeni dünyanın yeni güçleri; Çin, Hindistan, Rusya, Japonya, Türkiye, İran, Malezya gibi ülkeler olacak..

Erken seçim devler ligine çıkmanın ön anahtarıdır. Ülkemize hayırlı olsun..

Seçim ve siyaset için birbirinizi kırmayın ötekileştirmeyin. Seçimler bitecek siz yine dost ve akraba olarak yolunuza devam edeceksiniz.

Yazarın Diğer Yazıları