Mithat ULAŞ: Verdiğimiz eğitimlere İzmir’den bile talep var

Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Odası Başkanı Mithat Ulaş, KOSGEB’in de desteği ile başlattıkları eğitimlere İzmir’den bile talep olduğunu söyledi.  Özellikle komşu illerden eğitimlere yoğun talep olduğunu aktaran Ulaş, “Bu eğitimler sayesinde Kurumumuzu Elazığ dışına taşıdık.”dedi.

Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Odası son dönemlerde verdiği eğitimler ile adını İlimizde sıkça söz ettiren STK’ların başında geliyor. KOSGEB desteği ile verilen eğitimler ile kendi işini kurmak isteyenlere girişimcilik eğitimi veriliyor. Bu kurslardan sertifikalarını alanlar ise devlet destekli hibe ve kredilerden daha rahat faydalanabiliyor. Verilen eğitimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Oda Başkanı Mithat Ulaş, eğitimlere komşu illerin yanı sıra İzmir gibi büyük kentlerden de talep geldiğini söyledi. Ulaş, eğitimler sonrasında ise devletin eğitim alanlara desteklerinin olduğunu ifade etti. Ulaş, yaptıkları çalışmalar ve eğitim programlarına ilişkin sorularımızı ise şöyle cevapladı:

Oda olarak verdiğiniz eğitimler ile ilgili bilgi verir misiniz?

Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Odası olarak eğitime önem verdiğimizi, vermiş olduğumuz girişimcilik eğitimleri ile gösterdik. Farklı alanlarda birçok eğitim verdik ve bu eğitimlere devam ediyoruz. Bizim için eğitim çok önemli ve vazgeçilmezimizdir. Biz eğitimlerimizi farklı dallarda veriyoruz. 2014 yılında göreve gelmemiz ile birlikte araştırmalarımıza başladık. Odamızda nasıl eğitimler verebileceğimizi araştırdık. Yaptığımız araştırmalar sonucunda vereceğimiz eğitimin girişimcilik eğitimi olmasına karar verdik. Girişimcilik eğitimi devletimizin verdiği destek sayesinde gerçekleştirilmektedir. Eğitimler ile ilgili ciddi manada talepler alıyoruz. Bu eğitimleri vermeye devam edeceğiz. Bu yıl için de müracaata bulunmuştuk.  Ancak hain darbe girişimi nedeniyle bu eğitimler gecikti. KOSGEB Müdürümüz Şaban Bey eğitimler noktasında bize ciddi destekler verdi. Gerekli yazışmalarımızı yaptık ve 240 kardeşimizin eğitimi için onayımızı aldık. Ardından protokolümüzü imzaladık ve şimdi üçüncü grubun eğitimlerini de bitirdik.

Bu dönemki eğitimleriniz ile ilgili bilgi verir misiniz?

EĞİTİMLERE İZMİR’DEN BİLE CİDDİ TALEP VAR

Bu dönem eğitim alan kardeşlerimizin sayısını fazla tuttuk. Bu eğitimleri sadece İlimizle sınırlı tutmayacağız. Çünkü vermiş olduğumuz eğitimlere komşu illerimizin yanı sıra İzmir’den bile ciddi talepler var. Biz bu eğitimlerle merkez olduk diyebilirim. Verdiğimiz eğitimler sayesinde kurumumuzu Elazığ dışına taşıdık. Biz oda olarak hiçbir bütçe ayırmadan bu eğitimlere devam ediyoruz. Normalinde bu eğitimler çok külfeti olan işlerdir.Biz bu eğitimlere kişileri meslek ayırmadan alıyoruz. Bütün mesleklerden kursiyer alıyoruz. Açmış olduğumuz bu eğitim kurslarına herkes müracaat edebilir. Bu sertifikayı farklı alanlardaki sertifikalarla kıyasladığınızda çok farklı işlevleri olduğunu görürsünüz. Bu sertifika bir diploma ile kıyaslanamaz. Bu sertifika herhangi bir meslek alanında verilen sertifikaya benzemez. Bu sertifikaları almaya hak kazananlar bu sertifika sayesinde işletmesini devlet imkânlarıyla kurabilir.

Bu eğitimlerin kursiyerlere ne gibi faydaları bulunuyor?

TOPLAMDA 50 BİN LİRA DESTEK VERİLİYOR

Bu eğitimi alan kardeşimiz projesini çizer ve KOSGEB’e sunar. KOSGEB onayı sonrasında işletmesini kurar. Devletimizin vermiş olduğu destekler belli aralıklarda sunulmaya başlar. Bu desteği örneklendirecek olursak; Bir kardeşimiz bu eğitimler sonrasında sertifikası ile devletten destek almak istiyor. Projesi KOSGEB tarafından onaylanan ve işletmesini açan kardeşimize  ilk anda kurulum için iki bin lira destek verilir. Bu kardeşimizin konfeksiyon açan bir işletmeci olduğunu düşünürsek iki bin liralık bu hibenin ardından işletmesinde kullanacağı malzemeleri faturalandırdığı takdirde 18 bin lira gibi bir demirbaş desteği ödemesi daha yapılır. Bu destekte hibe olarak veriliyor. Devletimiz 30 bin lira bir destek daha sunuyor. Bu desteği eleman çalıştıracaksa eleman desteği, kira veriyorsa kira desteği olarak veriyor. Bu 30 bin liradan 8-9 bin lira kadar bir desteği demirbaş desteğine aktarabilirsiniz. Toplamda sunulan destek 50 bin lirayı buluyor.

Hibe desteği dışında devletin başka destekleri de bulunuyor mu?

 Devletimiz hibe desteği dışında kredi desteği de sunmaktadır. Eğer arkadaşımız üretici ise ve makineye ihtiyaç duyuyorsa devletimiz, ‘Sen makineni al faturalandır. Biz de sana kredi verelim’ diyor. Bu kredi iki yıl ödenmiyor. İki yıl sonra ise 30 aya bölünüyor. Bu şekilde devletimiz 54 ay destek vermiş oluyor. Bu imkânlar gerçekten güzel imkânlardır. Kişi bunu kullanmasını bildiği takdirde çok önemli bir destektir. Sizin aracılığınızla bu destekler sonrasında işletmelerini kuran kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağımızı devletimizin vereceği her türlü destekte yanlarında olacağımızı ifade etmek istiyorum.

Konfeksiyona dayalı bir fabrikanın kurulması İlimize ne gibi katkılar sunar?

DESTEĞİ ADIYAMAN’A KAPTIRDIK

İlimizin işsizliğinin giderilmesi ve mevcut ekonominin güçlendirilmesi adına yapılması gereken imalata dayalı sanayiyi geliştirmektir. Bu noktada konfeksiyon ön plana çıkmaktadır. Çünkü konfeksiyon günlük hayata büyük bir ihtiyaçtır.  İlimizde konfeksiyona dayalı işletmelerin kurulması ekonomimiz adına büyük bir gelişme olacaktır. İlimizde bir konfeksiyon fabrikası kurulduğunu ve en az bin kişinin çalıştığını düşünelim. Bu bin kişi maaşlarını alır almaz nereye gidecek? Esnafa gideceklerdir. Esnafta müşterilerinin ihtiyacını karşılamak üzere başka bir esnafa gidecektir.  Bu cazibe merkezi iller paketi kapsamında desteklenecek alanlardan biri olan konfeksiyon sektörü maalesef Adıyaman’a verildi. Ancak yine de desteklerin olacağını düşünüyorum. Bu sadece bizim sektörümüzle alakalı da değildir. İlimizde üretime dayalı ne kadar tesis kurulursa bu İlimiz açısından bir kazanımdır. Devletimiz bu noktada destek vermektedir.Konfeksiyonda zaman mefhumu yoktur. Senenin her günü üretim gerçekleştirebilirsiniz.  Ürettiğiniz tekstil ürünleriyle dünyaya hitap edebilirsiniz.

Desteğin Adıyaman’a kaptırıldığını söylediniz. Bunu biraz açabilir misiniz?

Cazibe merkezi iller kapsamında yapılan ilk çalışmada tekstil bizim İlimizdeydi. Ancak daha sonra yapılan bir takım çalışmalar sonrasında konfeksiyon sektörü bizden alınarak Adıyaman’a verildi. Tabi ki cazibe merkezi iller kapsamında bütün desteklerin Elazığ’a verilmesini beklemiyoruz. Böyle bir anlayışımız da yok. Örneğin desteklenecek on tane alanın tamamının Elazığ’a verilmesi doğru değildir. Paydaş bulmak zorundayız. Örneğin bölgemizde 6 il varsa bu alanlar 6 ile bölünmelidir. Biz nefsi duygularımız ne kadar ikinci plana atarak ortak hareket etmeyi öğrenirsek o kadar başarılı oluruz.

İlimizdeki diğer STK ve kurumlar ile ilişkileriniz nasıl?

Gerçekleştirdiğimiz eğitim programları çerçevesinde kurum müdürlerimiz ile eğitim alan kardeşlerimizi buluşturuyoruz. Bunu yapmaktaki amacımız birlik ve bütünlüğü sağlamaktır.

Ben göreve geldiğim gün itibariyle şunu gördüm; Önce çalışıp sonra talep edilmesi gerekiyor. Bunun karşılığında karşı tarafın size dönüşü çok olumlu oluyor. Elazığ’da ki bütün daire müdürlerinin çalıştığını görüyorum.  Eğer siz çalışır ve talep ederseniz karşı tarafın size dönüşü çok olumlu olacaktır. Bunu yaşayarak görüyorum. Ben birlikte çalıştığımız Valimize, Belediye Başkanımıza ve bütün kurum müdürlerimize minnettarım. Bizim bütün taleplerimizi ikiletmeden destek verdiler. Kursiyer kardeşlerimiz ilk defa kurum müdürleri ile karşı karşıya geldiklerini söylediler. Bu basit ve önemsenmeyecek bir durum değildir. Bizler çalışıyoruz ve çalışmalarımızın meyvesini de alıyoruz. Kurumların bizim çalışmalarımıza destekleri artıyor.

Çalışmalarınızda en önemli paydaşınız kimler oluyor?

En önemli paydaşımızı basın olarak görüyorum. Ben sizin aracılığınızla İlimizin bütün basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Bütün çalışmalarımızın yanında oldunuz. Basında yer alan her haberimiz bize takdir olarak geri döndü. Vermiş olduğumuz bu hizmetlerin süreklilik kazanmasında basının etkisi yadsınamaz. Yapmış olduğumuz çalışmaların sizler aracılığıyla kamuoyuna yansıması bizlerin çalışmalarında başarılı olmamızı sağlamıştır. Bu açıdan basına minnettarım. Basın alanında çalışan her kardeşimiz bizim için çok önemlidir. Bize bu enerjiyi veren de basındır. Basının hizmetlerimizi yansıtması bizi daha da şevklendiriyor.

Faik AKGÜN / Elazığ Fırat Gazetesi