Vekil Erol: "Elazığ'ın önceliği 'turizm kenti olmak' olmalıdır"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Elazığ Milletvekili Gürsel Erol Elazığ ile ilgili değerlendirmelerde bulunarak bazı öngörülerini paylaştı. Milletvekili Erol, Elazığ’ın turizm potansiyeli yüksek bir şehir olduğunu söyleyerek, Elazığ’ın önceliğinin turizm olması gerektiğini aktardı. Erol, ayrıca Elazığ Şehir Hastanesi hakkında da değerlendirmelerde bulunarak hastanenin ticari işletme mantığı ile yürütüldüğünü iddia ederek buranın sağlık politikasına yönelik bir anlayışla yönetilmesi gerektiğini vurguladı.

Vekil Erol: "Elazığ'ın önceliği 'turizm kenti olmak' olmalıdır"

Milletvekili seçildikten sonra her fırsatta ilimizde olmaya gayret gösteren CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, seçim çalışmaları kapsamında bir takım ziyaretler gerçekleştirmek üzere de seçim bölgesi Elazığ’daydı. Ziyaretler sırasında Vekil Erol, ilimize yönelik bir takım değerlendirmelerde bulunmayı da ihmal etmedi ve Kanal 23’te yayımlanan Seçim Özel programında bunları kamuoyu ile paylaştı.

“ŞEHİR HASTANESİ, TİCARİ İŞLETMEYE ÇEVRİLMİŞ”

Vekil Erol öncelikle İlimizde ağustos ayından beri hizmet veren şehir hastanesinin yapılmasına karşı olmadığını belirterek, “Devlet orada bir yatırım planını uygulamış çok da güzel bir hastane faaliyete geçirilmiş. Ancak işletme mantığı yanlış. Orası ticari bir işletme gibi işletiliyor. 3 ayda hastane işletmesine ödenen para 57 milyon, 3 ayda hastanenin geliri ise 14 milyon… 14 milyon gelir var 57 milyon gider var. Bu hastanenin bugün işletme mantığı doğru değil. Hastaneler ticari işletmeye çevrilmiş. Daha önce Turgut Özal ve Süleyman Demirel’in yaptırdığı İstanbul’daki boğaz köprüleri kamu bütçesi ile yapılan projelerdir. Bu köprülerin geliri Karayolları Genel Müdürlüğüne gidiyor. 3. Boğaz köprüsü de ihtiyaçtı yapıldı ve doğru bir projedir. Recep Tayyip Erdoğan tarafından yap- işlet- devret modeli ile bütçesi Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü ve Halk Bankası Genel Müdürlüğü tarafından karşılandı. Ben diyorum ki; devletin bankası kredi vererek bir işletmeye bu köprüyü yaptıracağına ve gelirinden para kazanacağına, daha önce yapılan köprüler gibi kamu borçlansaydı, kamu adına yapılsaydı ve geliri de kamunun olsaydı. Buradaki hastane de şu anda bir işletmeye çevrilmiş. Orayı sağlık politikasına yönelik yeni bir anlayışla yönetilmeli “diye konuştu.

“ELAZIĞ’IN BİR MARKASAL DEĞERİ OLMALI”

Vekil Erol, konuşmasında Elazığ’ın birçok marka değerine sahip olduğunu söyleyerek önceliğin turizm olması gerektiğini ifade etti. “Elazığ’ın önceliği turizm kenti olmak olmalı. Çünkü Elazığ’ın inanılmaz bir tarihi geçmişi var. Bu anlamda Palu’da rafting, yamaç paraşütü, Harput’un UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesine alınması gibi yapılan şeyler var.  Bunlar birer aşama, bunların hepsi olmalı ama yapılan şeyler yeterli değil, eksik…  Bir güzergah oluşturulmalı. Elazığ’ın bir markasal değeri olmalı ve bu markasal değer bir birini tetiklemeli. Turizm kenti yaptığınız zaman bizim OSB de yaklaşık 4 bin kişi çalışıyor. Elazığ’daki hizmet sektöründe çalışan kişi sayısı 60 bin… Yani turizmi buraya getirdiğiniz zaman bu değerleri ön plana çıkardığınız zaman bunun yan sektörleri geliştirme şansı var. Bu fuarcılığı getirecek, fuarcılık sanayinin gelişmesini sağlayacak, sanayi üretimi tetikleyecek. Bunlar hepsi birbirlerine zincirleme gidecek şeyler. Bizim en büyük şansımız Elazığ’ın ulaşım açısından hiçbir probleminin olmaması. Bu da bir avantaj. Malatya ya gelen Adıyaman’a gelen Elazığ ‘a gelebilir. Elazığ’dan Tunceli’ye geçebilir, Tunceli’den Trabzon’a geçebilir. Bunları tur şirketleri ile planlamak lazım” diyerek Elazığ’ın turizm potansiyelini öne çıkarmak adına neler yapılabileceğine dikkat çekti. Ayrıca Erol, işsizliğin önünün sadece kamuya personel alarak çözülemeyeceğini kaydetti ve kentimizde işsizliğe çözüm bulmak adına; ilimizin değerlerinin ön plana çıkarılması gerektiğini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER