Kaplan İstifa Edecek Mi?

Yaklaşan yerel seçimlerle ilgili yaptığı kafa karıştıran açıklamalar ile Genel Merkezi ile sık sık ters düşen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Zeki Kaplan’ a şu anda gözler çevrildi. Başkan Kaplan’ın koltuğundan kendisinin isteyerek mi vazgeçeceği yoksa genel merkez tarafından mı görevinden alınacağı merak konusu oldu.

Kaplan İstifa Edecek Mi?

CHP İl Başkanı Zeki Kaplan 31 Martta gerçekleşecek olan yerel seçimlerle il örgütü olarak sanki tek başına seçime giriyormuş gibi çalışmalarını sürdürmüş, bu şekilde bir hava yaratmıştı. Aday adayı resmiyet kazanmamasına rağmen; sandık görevlilerini dahi yazmaya başladıklarını açıklamıştı. Oysaki bu süreçte ilk olarak gazetemize açıklama yapan İYİ Parti Elazığ Belediye Başkan Adayı Ali Şekerdağ, “Bana gelen teklif zaten ittifak teklifiydi. İttifak adayı olacağımı da düşünüyordum. Bugün de resmi açıklama yapıldı. İttifak adayı olarak Elazığ kamuoyunun huzurundayız” demesine rağmen Kaplan, daima Şekerdağ’ın İYİ Parti adayı olduğunu CHP’nin adayı olmadığını sürekli olarak ifade ederek, aday adayı diye basına lanse ettiği Av. Bülent Seçkin Düztaş ile seçim gezilerine dahi başlamıştı.

KAPLAN, SERT ÇIKIŞLARDA BULUNMUŞTU

Başkan Kaplan, ayrıca kamuoyunda bizim adımıza herkes bir şeyler konuşuyor diyerek “Ali Şekerdağ’ın ittifak adayı diye lanse edilip Cumhuriyet Halk Partisi tabanını da bu konuda yok saymanın hiçbir anlamı yoktur. Kamuoyunda bizim adımıza herkes bir şeyler konuşuyor. Burada tekrar herkesi uyarıyorum” diyerek Cumhuriyet Halk Partisi tabanını da bu konuda yok sayıldığını öne sürmüş ve sert çıkışlarda bulunmuştu.

“GENEL BAŞKANIMI TEMSİLEN BURADAYIM DİYEN KAPLAN; GENEL MERKEZDEN Bİ HABER”
CHP ve İyi Parti ittifakı konusunda ilk günden itibaren görüşmelerin olmadığını, görüşmelerin geçerliliğinin olmadığını dile getiren Kaplan, kendisinin o günlerde “Ben Genel Başkanımızı temsilen bu koltukta oturuyorum. Benim görevim partimi ve parti seçmenlerinin menfaatlerini korumaktır, onun çıkarlarını korumaktır. En iyi şekilde partimi ve Genel Başkanımı temsil etmektir. Parti meclisimin vermiş olduğu yetkileri burada partimin yararına kullanmaktır. Bunun dışında bir amacımız yoktur. Bunun dışında yapılan görüşmeler doğru değildir, bu görüşmeler doğru olmadığı gibi de gerçek değildir. Bunların geçerlilik düzeyi de yoktur” diye konuşmuştu.

KAPLAN’DAN GEÇ KALAN U DÖNÜŞÜ!

Genel merkezlerinden gerekli açıklama yapıldıktan sonra ise; sanki o lafları hiç söylememiş gibi hareket eden Başkan Kaplan,  Şekerdağ ittifak adayıdır diyerek bir çıkış yapmıştı.  Yani Kaplan, kendi söylemlerine tezat davranışlar ortaya koydu. Haliyle yaşanan bu kadar gelişmenin ardından;  Kaplan acaba bu saatten sonra istifa mı edecek? Soruları da akıllara gelmeye başladı.

VEKİL EROL, KAPLAN’IN PARTİ SUÇU İŞLEDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

Kaplan, sürekli İYİ Parti’nin Elazığ Belediye Başkan Adayının ittifak Adayı olarak lanse edilmesi İle Cumhuriyet Halk Partisi tabanı yok sayılmıştır ifadelerinde bulunarak, Şekerdağ’ın sadece İYİ Parti’nin adayı olduğunu öne sürmüştü. Başkan Kaplan bu süreçte sık sık CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ile de ters düşmüş muhtemel belediye başkanı adaylarının Bülent Seçkin Düztaş, olduğunu açıklamıştı.   CHP İl Örgütü olarak Düztaş, ile bu yolu yürümek istediklerini dile getirmiş, Vekil Erol’un ittifak konusundaki açıklamaları ile çakışan açıklamalarda bulunmuştu. Bunun üzerine Erol ise 31 Mart yerel seçimlerinde CHP’nin Elazığ’da resmi bir aday ya da aday adayı olmadığını belirterek “Elazığ’da bizim açıklanmış bir resmi adayımız da yok. Aday adayımız da yok” diyerek bu sıfatlar üzerinden açıklama yapmanın parti suçu olduğunu ifade etmişti. Şimdilerde ise bir parti suçu işleyen İl Başkanının kendisinin mi istifa edeceği yoksa parti tarafından mı cezalandırılacağı merak konusu oldu. 

PARTİNİ İL ÖZTÜRK:  PARTİNİ İL BAZINDA İYİ YÖNETEMİYORSAN BIRAKIRSIN!

Her platformda görevinin partisinin menfaatlerini korumak olduğunu dile getiren Kaplan’ın koltuk sevdasını ne zaman bırakacağı konuşuluyor. 24 Haziran seçimlerinden önce;  CHP Sivrice İlçe Başkanı Şükrü Erim Öztürk, CHP Elazığ İl Başkanı Zeki Kaplan’ın partide değişim için imza verecek delegelere baskı yaptığını ve “Partini il bazında iyi yönetemiyorsan bırakırsın yerine başkası gelir” ifadelerini kullanarak CHP’nin kendi içinde de Kaplan’ın başkanlık koltuğunda istemediklerini dile getirmişti. Her daim örgüt kültüründen bahseden Kaplan’ın bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğini başta parti örgütleri olmak üzere, Elazığ kamuoyu da merak ediyor.

Songül DURSUN

Elazığ Fırat Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2019, 23:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER