Bilal Çoban, A'dan Z'ye Projelerine Açıklık Getirdi

Şehrin gelecek 100 yılına ışık tutacak vizyon projeler hazırladıklarını belirten Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Elazığ Belediye Başkan Adayı Prof.Dr. Bilal Çoban, “Önceliğimiz ilimizi modern bir şehir görünüme kavuşturmak ve kentimizin işsizlik sorununu ortadan kaldırmak olacak ” diyerek ilimizin en temel sorunu olan işsizliğe çözüm üreteceğinin sözünü verdi.

Bilal Çoban, A'dan Z'ye Projelerine Açıklık Getirdi

31 Mart Mahalli İdareler Seçimine sayılı günler kala MHP Elazığ Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Bilal Çoban ile projelerine yönelik son derece keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimiz sırasında ağırlıklı olarak istihdama yönelik projeleri üzerinde duran Prof. Dr. Çoban, kentimizi modern bir şehir görünümüne kavuşturmak arzusunda olduğunu ifade etti. İşte Çoban ile gerçekleştirdiğimiz o keyifli söyleşinin detayları…

Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı olarak ve sonrasında MHP Elazığ Belediye Başkan Adayı olarak ilin sorunları ve işsizlikle ilgili çok sayıda proje açıkladınız. Bu projelerin uygulanabilirliği konusunda zaman zaman eleştirilerde yapılıyor. Siz bu eleştiriler üzerine neler söyleyecek siniz?

“PANSUMAN TEDAVİLER İLE KENTİMİZİN GÜNÜ KURTARILIYOR!”
Yaklaşık 9 yıldan beri halkın içerisinde biri olarak bu şehrin beklentileri ve ihtiyaçlarını çok iyi gözlemlemiş ve tespit etmiş bulunmaktayım. Şehrin maalesef bugün gerek yöneticiler gerek STK’ler ve gerekse yerel yönetimler açısından bir ‘Kırmızı Kitabı’ bulunmuyor. Nedir Kırmızı Kitap? Bu şehrin kısa, orta ve uzun vadede ihtiyaçları, gelecek planlamaları ve hedeflerinin iyi ortaya konulması lazım. Şehrin böyle bir kılavuzu bulunmadığından doğaçlama ve günün getirdiği ihtiyaçlara ve pansuman tedavilerle günü kurtarıyoruz. Bu plansızlık ve koordinasyonsuzluk bugün hem modern şehircilik gereklerinden hem de kaynakların verimli ve etkin kullanılmasından bizi uzaklaştırmıştır.

“SEÇMENLER, ŞAŞIRTILARAK VE DE KOLAYLIKLA YÖNLENDİRİLDİ”
İşte tüm bu ihtiyaçlara binaen Şehrin gelecek 100 yılını şekillendirecek ve halkın huzur ve refah seviyesini yükseltecek çok önemli projeler oluşturduk. Bu projelere ufku ve vizyonu yetmeyen hep kendisine verilen sınırlı görevleri yapmayla yetinen siyaset ve bürokrasi çevresi bugüne kadar duymadıkları ve alışık olmadıkları bir kararlı söylem ve projelerle karşı karşıya geldiler. Hiçbir proje üretmeden yada şehrin gelecek vizyonunu planlamadan Türkiye’nin genel politikaları ve Parti Genel Merkezleri ile Genel Başkanlarını ön plana çıkararak hedefi hep şaşırtarak seçmen ve vatandaşı bu kolaycılıkla yönlendirdiler.

“HEPİMİZ AYNI GEMİDEYİZ, BU NEDENLE İŞİMİZE BAKIYORUZ”
Şimdi biz olması gerekenleri söylüyor ve toplumun beklentilerini bu yönde kanalize etmeye çalışıyoruz. Halkımızdan çok önemli destek ve teveccüh görüyoruz. Rahatsız olan kesimlerinde yarın Allah (c.c) bize Belediye Başkanlığı nasip olursa kendileri ve çevrelerinin hayır dualarını alacağımızı biliyoruz. Çünkü hepimiz aynı gemideyiz. Bu geminin kötü günleri hepimizi mağdur edeceği gibi bizi taşıyacağı müreffeh yarınlar da hepimizi mutlu edecektir. Bu nedenle biz işimize bakmaya devam ediyoruz.

Seçmen vaatler kadar, vaatlerin gerçekleştiril olup olmadığına da bakıyor. Peki açıklanan projelerinizin uygulanabilirliği nedir?

“9 VİZYON PROJEMİZ SİYASET ÜSTÜDÜR” ***
Açıkladığımız tüm projeler ilin öncelikli ihtiyaçlarının çözümü ile ilgilidir. Bu 9 vizyon projemiz aslında siyaset üstüdür. Yani her siyasi parti ve adayın mutlak suretle sahiplenmesi gereken ve tüm vatandaşlarımızın da sorgulaması gereken konulardır. Bu vizyon projemiz gerçekten ihtiyaç mı ve uygulanabilir mi o zaman bir bir özet olarak izah edeyim. Benim bu izahımdan bir sonuç çıkaramayan olur ise Seçim Koordinasyon Merkezimizi ziyaret ederek bir kahvemi içmeye davet ediyorum. Kişinin profiline bakarak yeni bir izah tarzı ile bu projelerin tümünü yada talep ettiği projeyi anlatmaktan ve kafasındaki tüm soruları cevaplandırmaktan büyük bir mutluluk duyacağımı ifade etmek istiyorum.

“GÜVENİLİR VE UCUZ 5 BİN KONUT YAPACAĞIZ”
İlimiz 1. derecede deprem bölgesi üzerinde bulunan bir şehir. Yapı stoklarımızın neredeyse yüzde 70’lik kısmı ise deprem yönetmeliğinden önce yapıldığı için son derece riskli ve sağlıksızdır. Allah korusun 5 veya üstü bir depremde il merkezinde oluşabilecek can kaybını düşünmek bile istemiyoruz. İlimizde konut fiyatlarını etkileyen en temel nedenlerden biri arsa fiyatlarıdır. Elazığ Belediyesi olarak uydukent modeli ile 5 etapta 5 bin konut yaparak öncelikle riskli yapılarda yaşayan dar gelirli vatandaşlarımızı kira öder gibi ev sahibi yapma projemizi paylaştık. Şimdi bu proje uygulanabilir olmaktan yoksun mudur? Elazığ Belediyesi yıllar önce Hilal Kent Mahallesini oluşturmadı mı? Bugün niye Elazığ Belediyesi 5 bin konut yapıp kira öder gibi dar gelirli ailelere veremiyor? Bunun hukuki, ekonomik, yasal yada bizim bilmediğimiz kısıtlarını izah etsin de biz de öğrenelim. Karşıyaka Sosyal Konutları artık yıkılmayla yüzyüze kalmış ve insan yaşamını tehdit eder bir durumda. Bu konutları yıkıp yerlerine daha yüksek katlı, depreme dayanıklı modern yaşam alanlarına dönüştürülmesinin önündeki engel nedir? İnsan yaşamı ülkemizde olduğu gibi tüm modern devletlerin anayasasında birinci maddede güvenceye alınmıştır. Biz işte bunun gereğini yerine getiriyoruz. Ne Amerika’yı yeniden keşfediyoruz ne de her vatandaşımıza bir ev bir araba vaat ediyoruz. Diyoruz ki, arsa ve altyapısı Belediyemiz tarafından kurulacak modern yaşam alanları kurarak TOKİ modeli ile maliyetleri en aza indirip dar gelirli vatandaşlarımızı kira öder gibi ev sahibi yapacağız. Bu konu Elazığ Belediye Başkanlığını kim ve hangi parti kazanırsa kazansın bu şehrin önceliğidir.

“BAZILARININ UFKU YETMESE DAHİ, BİZ BELEDİYE HASTANESİ YAPABİLİRİZ”***
İlimiz için çok değerli bir yatırım olan Fethi Sekin Şehir Hastanesinin tamamlanması ile birlikte 2018 yılı ikinci yarısında kapanan Eğitim ve Uygulama Hastanesi ile Harput Devlet Hastanesi kapatılmıştır. Bu gelişmenin ardından hem sağlık hizmetlerine ulaşmada vatandaşlarımız çok ciddi manada sorunlar yaşamaya başlamış hem de Hastaneler Bölgesindeki esnaflar iflaslarla karşı karşıya kalmıştır. Bu gelişme üzerine Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde 196 Sivil Toplum Kuruluşu üç ayrı istişare toplantısı yapmış ve toplantılar neticesinde hastaneler için üç öneri getirmişlerdir. Bunlardan biri hastanelerin 2. Basamak Hastane olması, diğeri İhtisas Hastanelerine dönüştürülmesi yada Üniversite Hastanesine devredilmesidir. Biz de Hazar Stratejik Araştırmalar Merkezi olarak bölgede bir imza kampanyası başlatmış ve 8 saat içinde 10 bin imza ile vatandaşın hastanesini geri isteğini kayıt altına almıştık. Şehrin tüm kesimlerini temsil eden STK’ler ve vatandaşlarımızın ortak talebi dikkate alınarak Harput Devlet Hastanesinin Belediye Hastanesi olması noktasında bir proje açıkladık. Bu projemiz aslında Ülkemizde ve ilimiz için bir ilk olma özelliği taşımıyor. Halen ülkemizde Hastanesi olan belediyeler olduğu gibi, ilimizde de bir dönem Elazığ Belediyesi Hastanesi bulunmakta idi. Yönetimsel veya finansal anlamda yürütülemediği için kapanmıştır. Biz Elazığ Belediyesini kazanır isek, hem vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunmak hem de bölgedeki işletmeler ve halkımız için bu projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Bu projenin uygulanabilirliğinin önündeki engeller ne ise olmaz deyip konuşanların doğru bir itiraz gerekçesi sunması gerekiyor. Kendilerinin ufku yetmeyebilir ama bu projeye biz halkımızın hizmetine sunacağız.

Şimdi ise en çok merak edilen ve Elazığlılarda bir hayli heyecan uyandıran istihdam projelerinize eğilelim. Elazığ’da var olan istihdam sorununu nasıl gidereceğinizi, ilk ağızdan dinleyebilir miyiz?

“ELAZIĞ ÜRETİMİN VE İSTİHDAMIN BAŞKENTİ OLACAK”***
İlimizde en önemli sorun güven ortamını oluşturacak ve ilgili tüm tarafları bir araya getirerek organizasyonların bulunmayışıdır. Biz Elazığ Belediyesi olarak kuracağımız 9 ayrı kooperatif ile bu sorunu aşmayı planlamaktayız. Üzerinde yaklaşık 1 yıldan fazla süreden beri çalışılan bu yönetim modeli ile KOBİ’ler, STK’ler, Meslek Örgütleri, Çiftçiler, Üretici Birlikleri, Yurt Dışı Sermayesi, Kamu Kurumları ve Gerçek Kişilerin bir yönetim organizasyonu altında bir araya gelmeleri mümkündür. Bunun için en ideal metod kooperatifleşmektir. İşte Elazığ Belediyesi kuracağı 9 ayrı Kooperatif teşekkülü ile istihdam ve yatırımlar için her kooperatif kendi uzmanlık alanında faaliyet gösterecektir. Kooperatiflerin kaynağa ulaşması daha kolay ve güven vericidir. Bu nedenle, 36 ayrı yatırım konusunun ön fizibilite çalışmaları tamamlanmıştır. 9 Ayrı kooperatif marifetiyle bu 36 yatırım konusu üzerinde çalışmalar ve girişimler başlatılacaktır. Bunlardan ivedi olarak emek yoğun sektörler tercih edilecek ve Elazığ Belediyemizin ikinci yılında 10 bin istihdam gerçekleştirilecektir.

“HEDEFİMİZ 5 YILDA 20 BİN KİŞİYİ İSTİHDAM ETMEK”***
Hizmet dönemimizin 5 yıllık dönemi içerisindeki nihai hedef ise 20 bin kişidir. Hizmet dönemimizin ilk 5 yılında istihdam edilecek olan 20 bin kişinin nerede ve nasıl çalışacağı projelendirilmiş ve tüm hazırlıklar yapılmıştır. 10 mahallede; halı, kilim, dokuma ve tekstil atölyesi kuracağız. Elazığ Çağrı İhtisas Sanayi Bölgesini hayata geçireceğiz. Sekteröl sanayi siteleri ile her sektörün kalkınmasına öncelik sağlayacağız. Elazığ fuar ve kongre merkezleri ile yatırımcıların en uğrak yeri haline getirilecektir. İhtiyaca yönelik belediyenin bünyesinde üretim tesisleri projesi de geliştirdik. Şeker Fabrikasının özelleştirilmesi ile Elazığ’da Torku Modeli projesi hayat bulacaktır.

İlimizin gündeminde ciddi yer teşkil eden projelere dair gerekli bilgileri aktarmaya devam ediyorsunuz. Burada araya girecek olursam sosyal ve kültürel bir projeniz olan ‘Yeniden Harput’ projenize de bir açıklık getirir misiniz?

“HARPUT’U YENİDEN İMAR EDEREK, TURİZME KAZANDIRACAĞIZ”
Bu projemiz için işin doğrusu biz de hiç ‘olmaz’ noktasında bir duyum almadık. İlimiz kültür, gastronomi, tarih, inanç, musiki, doğal güzellikler bakımından önemli avantajlara sahiptir. Biz bu avantajlarımızı Turizm ile kazanca dönüştürmek ve bunun için de insanların Elazığ’a gelmesine neden oluşturacak bir vizyon ortaya koymak istiyoruz. Harran Evleri, Safranbolu, Nemrut gibi bir altyapı kurmak istiyoruz. Dünya genelinde bilinirliği olan Harput bunun için çok önemli bir fırsat sunuyor. Harput’un bir turizm merkezine dönüştürülmesi için yeniden imarı gerekiyor. İşte Yeniden Harput Projesi bunun için hazırlanmıştır.

İlimizin en temel sorunlarından biride altyapıdaki eksiklikleri bu konuda da projeniz olduğunuz biliyoruz. Rica etsek bu projenizi de biraz açar mısınız?

“ARIZALARA AYRILAN BÜTÇE İLE ŞEHRİN ALTYAPISINI MODERNİZE EDECEĞİZ”
Tüm halkımızın çok yakından bildiği gibi ilimizin altyapısının çok önemli bir kısmı merhum Prof.Dr. Mustafa Temizer hocamız döneminde yapılmış olup, dönem dönem buna ilaveler olmuştur. Ancak kanalizasyon, temiz su, yağmur suyu gibi altyapılarımız çok yetersiz ve sağlıksızdır. Şehrin altyapısının çok ivedi şekilde yenilenmesine başlanılması gerekiyor. Bugün musluklarımızdan akan suyun sağlıklı ve içilebilir olduğunu söyleyebilir miyiz? Yıpranmış ve ASPESLİ borular içme suyunu sağlıksız ve kalitesiz kılmaktadır. Bu konuyu proje olarak takdim etmiş ve tüm altyapıların yenileneceğini, Hamzabey Barajı ile içme suyumuzun kendi cazibesiyle ilimize kadar gelecek olması nedeniyle maliyetlerin düşeceğinden içme suyuna yüzde 20 indirim yapacağımızı ilan ettik. Bunu gerçekleştireceğiz. Konusunda uzman arkadaşlarımızın çalışması ile ilimizde günde 20-25 kanalizasyon ve içme suyunda arıza meydana geldiği ve bu arızaların yıllık Belediyeye maliyetinin 10 Milyon TL olduğunu tespit etmiş bulunmaktayız. Arızalara ayrılan yıllık 10 milyon bütçe ile Şehrin tüm altyapısının modernizasyonu yapılması halinde 20-25 yılda sistemin kendisini amorti ettiğini görüyoruz. Dolayısı ile bu husus da ilin önceliği olup, Elazığ Belediyesinin önceliği olmak zorundadır.

Sadece altyapı ile sınırlı da değil, projeleriniz en fazla önemsediğiniz üstyapı projelerinize de açıklık getirir misiniz?

“KENT MEYDANI İLE TRAFİKTE RAHATLATILACAK”
Altyapı ile birlikte üst yapı ihtiyaçları ve şehrin modern bir kent görünümüne kavuşarak yaşam kalitesinin iyileştirilmesi de yine Belediye sorumluluğundadır. Milli Savunma Bakanlığı’nın önümüzdeki 5 yıl içerisinde il merkezlerinde kalmış olan askeri alanların il dışına taşınması noktasında bir projeksiyonu bulunmaktadır. Bu kararın bize vermiş olduğu imkan ile Orduevi ve Askerlik Şubesinin il dışına taşınmasını ve bu alanların bölgede bulunan üç mahallemizin istifade edebileceği bir kent meydanına dönüştürülmesi ve alanda bulunan dönerli üst gecik kavşağının yenilenmesi ile bölgenin değerinin artırılmasını açıkladık. Şehrin doğu bölgesinin modern şehircilik ile gelişmesi, bu alanda çok katlı bir otopark yapılarak trafik sorunun çözümü mümkündür. Yine daha önce açıkladığımız Öğretmenlerevi, Ahmet Aytar Meydanı, Cemiloğlu Aile Parkı, Bölgedeki Okulların yer aldığı bölgenin ilin en büyük kent meydanına dönüştürüleceğini ve buraya da katlı yer altı otoparkı yapılarak trafiğin rahatlatılacağını paylaşmıştır. Bu proje de şehir plancısı arkadaşlarımızın üzerinde titizlikle çalıştığı bir husustur. Bu üç projemizin uygulanabilirliğinin önündeki kısıtın ne olduğunu biz bilmiyoruz. Şimdi Milli Savunma Bakanımızın talimatı ile Orduevi ve Askerlik Şubesi taşınacak ise buna itiraz edecek olan mı var, yoksa Sayın Bakan bunu bu şehirde birinin onayı ile mi yapacak? Dolayısı ile bu şehrin gelecek 100 yılı için bu 3 proje mutlak suretle hayata geçirilecektir. Röportaj: Kübra TÜRKAN

Elazığ Fırat Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER