Vatandaş ağzına takılan dişten memnun değil

Elazığ Diş Teknisyenleri Derneği Başkanı Hacı Osman Naz, “Diş hekimlerinin almış oldukları diş kalıplarının üzerine hareketli iskelet, kolon köprü, damak, protez ve parsiyel yapıyoruz.

Vatandaş ağzına takılan dişten memnun değil

Elazığ Diş Teknisyenleri Derneği Başkanı Hacı Osman Naz, Diş teknisyenlerinin yaşadığı sorunlarla ilgili gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

Naz, derneklerinin kuruluşu ile ilgili şunları söyledi: “Derneğimiz 1992 yılında kuruldu. Kurulduğundan bu yana faaliyet göstermektedir. Beş yıldır başkanlık görevini ben yürütüyorum. Derneğimizin 86 üyesi vardı. Bingöl ve Tunceli bize bağlıydı. Sonradan Bingöl ayrıldı. Şuan itibariyle 66 üyemiz var”

‘DERNEĞİMİZİN KAPANMAMASI İÇİN BU İŞİ YAPIYORUM’

Dernek üyeleri için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Naz, “Derneğimiz diş teknisyenlerinin birlik ve beraberlik ile sorunlarını çözmek için kurduk. Şuanda herkes kendi derdine düşmüş. Derneğimizin kapanmaması için bu işi aldım. Üyelerimiz için toplantılar düzenliyoruz, bundan iki yıl önce birkaç aylığına çıraklık eğitimde 75 arkadaşa seminer verdik. Sıkıntısı olan arkadaşlara yardımcı olmaya çalışıyoruz” dedi.  

‘YENİ ELEMANLAR YETİŞTİREMİYORUZ’

Üyelerinin birçok sıkıntısının olduğunu belirten Naz, “Dernek üyelerimizin birçok sıkıntısı var. 2011 yılından bu yana devletin ihale usulünü getirmesi bizi bitirdi. Çoğu diş teknisyeni arkadaşımız iflas etti. En önemli sorunumuz yeni eleman bulamıyoruz ve yetiştiremiyoruz. Diplomasız eleman çalıştıramıyoruz. Bu sıkıntılarımızın çözümü için toplantılar düzenledik, devlete bildirdik ama maalesef çözüme kavuşturulamadı. Kasım ayında ihalemiz oldu bir porselen dişe 22 liraya yapılacağına karar verildi. 22 liraya bunu nasıl yapacağız.  Biz 2008 yılında diş hastanelerine bir porselen dişi 30 liraya yapıyorduk. Bu anlamda sıkıntılarımız çok büyük. Diş hekimlerinden dişin kalıbı gelir. O kalıpların üzerinde hareketli iskelet, kolon köprü, damak, protez ve parsiyel yapar diş hekimine göndeririz. Bu işin maliyeti biz yapıyoruz. Ama maalesef bir şey kazanamıyoruz. Fazla kazanamadığımız için yanımızda çalışan arkadaşların aylıklarını vermekte zorluk çekiyoruz. Bu iş diş hastanelerine kalmış durumda” şeklinde konuştu.

‘VATANDAŞ AĞZINA TAKILAN DİŞTEN MEMNUN DEĞİL’

Düşük maliyetle yapılan dişlerden vatandaşın memnun olmadığını söyleyen Naz, “Devletin bu ihale düzenini düzeltmesini istiyoruz. İhale düzelmediği için ağza sağlıklı bir diş takılamıyor. Diş hastanesine dişini yaptırmak için giden vatandaşa sağlıklı dişler takılamıyor. İstenilen fiyata kaliteli malzeme kullanamıyoruz. Hastaların %99’u takılan dişlerden memnun olmuyor. Yapılan dişlerin çoğu çöpe gidiyor. Ama devlet bunu biraz daha yüksek fiyata verse diş teknisyeni arkadaşlarımızda hem evlerine ekmek götürebilirler hem de kaliteli malzemelerle bu dişler yapılır. Bu işi yapan birçok arkadaşımız bu işi bırakmak zorunda kaldı. Çünkü dişin yapımında kullanılan malzemelerin maliyeti çok yüksek” diyerek sözlerini tamamladı.  

Elazığ Fırat Gazetesi

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2017, 23:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER