Metin Bulut: Metin Bulut, Merak Edilenleri Yanıtladı

AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi, Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut ile son derece keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Sorularımızın tamamını içtenlikle yanıtlayan Milletvekili Metin Bulut, yerel seçimlere yönelik iddialı bir öngörüde bulunarak, “Biz iddiası ve hedefleri olan bir partiyiz. İnşallah yerel seçimlerde tahminlerin ötesinde bir başarı yakalayacağız. Buna inancım tamdır” diyerek teşkilatlarının 24 Haziran Seçim sonuçlarından gerekli dersi çıkardığını aktardı.

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Yoğun temposuna rağmen, röportaj talebimizi geri çevirmeyen AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi, Teşkilatlardan Sorumlu Genel  Başkan Yardımcısı ve AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut ile son derece keyifli bir söyleşi geçirdik. Söyleşimiz sırasında, Vekil Bulut, yönelttiğimiz tüm sorulara içtenlikle cevap vererek, adeta parmak ısırtan temposunun sırlarını ve yerel seçimlere yönelik tahminlerini gazetemiz Fırat’a açıkladı. Bu keyifli söyleşimizi siz değerli okurlarımıza iki kısım halinde sunacağız. Şimdi gelelim bu keyifli söyleşimizin ilk kısmının detaylarına…

Gerek partiniz içinde gerekse de milletvekili olarak çeşitli görev ve sorumluluklarınız var. Bu görev ve sorumlulukları planlı bir şekilde hayata geçirmek adına nasıl bir yol izlemektesiniz?

“BİZİ AŞK, DİSİPLİN VE DÜZEN AYAKTA TUTUYOR!”

Sizlerin de malumu olduğu üzere görevlerimiz gereği yoğun çalışıyoruz. Herhangi bir aksama olmaması için planlı ve disiplinli çalışmak zorundayız. Bizim işlerimiz yüksek performans gerektiren işler. Aşk ile olmazsa,  verimli olma şansınız olmaz. Bizi aşk, düzen ve disiplin ayakta tutuyor. Bir de motivasyon… Bizim bu yol da en büyük motivasyon kaynağımız Liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’dır. Her yorgunluk deminde O’nu hatırlıyorum. Onun direncini, sabrını ve gece gündüz demeden fedakârlık esası üzerine yürüyüşünü hatırlıyorum. O’nun kararlılığı bizleri diri tutuyor.

Yoğun bir tempo yürütüyorsunuz. Sizin bu yoğun temponuz zaman zaman ailenizi üzmüyor mu?  Yani siyasi hayatınızın,  aile hayatınızın önüne geçiyor olması sorun olmuyor mu?

“AİLEMİZ ÜZERİMİZDEKİ YÜKÜ PAYLAŞIYOR”

İlk zamanlar (tabii geçiş süreci)sorun oluyordu. Ama uğruna mücadele ettiğimiz ulvi davanın bereketi ailemiz dahil uzak-yakın çevremizi kuşatıyor. Ailemiz üzerimizdeki yükü paylaşmasa işimiz çok daha zor olurdu.

Birkaç özel sorunun ardından müsaadenizle ülke gündemi ile ilgili de sorularım olacak. Siyaset; son zamanlarda daha bir gençleşmeye başladı.  Tecrübeli bir siyasetçi olarak genç siyasetçilere neleri örnek alarak ilerlemelerini söylerseniz?

“İDEALLERİ VE AHLÂKLARI İLE BU YOLU YÜRÜSÜNLER”

Sadece siyaset değil sosyal boyutu olan tüm işler ideallerinizle büyür. Kişiyi idealleri ve o idealler uğruna ortaya koyacağı çaba değerli kılar. Bir davası olan hiçbir davası olmayan kişiye göre değerli olmak bakımından açık ara öndedir. İdeali olmalı. Bir de idealini en güzel şekilde ifade ede bilmeli. İdealinin bilgi ve kültüründen haberdar olmalı. Ayrıca idealini en güzel şekilde temsil etmeli. Bu da ahlâk ile olur. Tüm bunlar ya da en az ikisi hayatı anlamlı kılma çabası(siyaset)için elzemdir.

Yerel seçimler her ne kadar 31 Mart 2019’da gerçekleşecek olsa da Doğu Anadolu Bölgesi sizin sorumluluk alanınızda, özellikle kayyum atanan bölgelerde hükümet eliyle yapılan yatırımların iyi anlatılmadığını Cumhurbaşkanı ve Genel Başkanınız Recep Tayyip Erdoğan’da ifade etmiş ve kayyumların çalışmaları iyi anlatamıyor olmasından dert yanmıştı. Yani bu durum seçim dönemi partinize zarar vermez mi?

“YAPILAN HİZMETLERİN İYİ ANLATILMADIĞI YERİNDE BİR TESPİT”

Yapılan hizmetlerin iyi anlatılmadığı yerli yerinde bir tespit. Kayyım atanan yerlerde devletin kaynakları bırakın hizmete terör örgütüne akıtılıyordu. Dünya da hiçbir devlet bu duruma seyirci kalmaz. Nitekim devlet sürece müdahil oldu. Kayyım atamaları ile devletin kaynakları millete hizmete akmaya başladı. Millet hizmete kavuştukça siyasi sürecin normalleşeceğini düşünüyorum. Yapılan hizmetleri ve yeni projelerimizin tanıtımını seçim sürecinde çok daha etkili bir dille sunacağız.

Bürokrasi ülkemizdeki de ilimizdeki de işleri maalesef sekteye uğratıyor. Bunun için yeni bir düzenleme yapıldı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bürokrasinin hantallıktan kurtulacağını ifade etti.  Bu dönem bunun rahatlığını yaşayabilecek miyiz?

“ESKİ SİSTEMİN BİZİ ÖTEYE GÖTÜRME POTANSİYELİ YOKTU”

Türkiye’de sistem değişti. Eski sistem bizi bir yere kadar taşıdı. Eski sistemin bizi daha ötesine götürme potansiyeli yoktu. Yeni sistem hızlı karar alma ve uygulamaya geçme üzerine kurgulandı. Bir geçiş süreci yaşıyoruz. Biraz daha zamana ihtiyaç var. Sistem tam anlamıyla oturduğunda hep birlikte bahsettiğiniz rahatlığı yaşayacağız.

Hazır sizi bulmuşken ilimizin gündemine ilişkin soruları da es geçmek olmaz. Öncelikle hafta sonu Bakan Bekir Pakdemirli,  ilimize gelerek sizinde üzerinde yoğun bir mesai harcadığınız Besi Organize Sanayi Bölgemizin hayata geçeceğini müjdeledi. Acaba bu proje tam olarak ne zaman ete kemiğe bürünecek?

“İZİNLER TAMAM,  İNŞAA SÜRECİNE BAŞLANACAK”

Besi Organize Sanayi Bölgesi Ticaret Borsamızın yöneticileriyle birlikte bizlerin olgunlaştırdığı önemli bir projedir. Biz bu proje için Borsa Yöneticilerimiz ile birlikte Afyon’da örnek bir tesisi ziyaret ettik. Arazi tahsisi yaptırdık. Organize Sanayi Bölgesi ilan ve oluşumu ciddi bir bürokratik süreçtir. Tüm izinler alındı. Bundan sora inşaa süreci başlayacak. Yakın zaman da bu yatırıma kavuşacağımızı ümit ediyorum.

Üzerinde hassasiyet gösterdiğiniz bir diğer proje ise İpekyolu Uluslararası Gençlik Merkezi, bu projede de yurt kapasitesini artırma gibi bir düşünceniz vardı. Bu düşünceniz hayata geçebilecek mi?

“KAPASİTE ARTTIRIMI YAPILDI VE PROJEDE YOLUN YARISINDAN FAZLASI GEÇİLDİ”

Kapasite artırımı yapıldı.  İpekyolu Uluslararası Çocuk Gençlik Çalışmaları Merkezi çok değerli bir proje. Bu proje hayata geçtiğinde yurt içinden ve yurt dışından gençler şehrimize gelecek. Etkileri ve yansımaları çok ciddi anlamda olacak. Şu an projemiz hızla ilerliyor. Projemizin hayata geçmesi için yolun yarısından fazlasını geçtik.

Kentimizin kalkınması adına tarım ve hayvancılık son derece önemli. Ciddi bir bölgenin tarım alanlarına yetecek Hamzabey Barajı’nda su tutulmaya başlandı. Başka bölgeyi canlandıracak tarımı ve hayvancılığı doğrudan etkileyecek yeni projelerde gündeminizde var mı?

“ÖNCELİĞİMİZ ŞEHRİN TAMAMINDA SULAMA SORUNUNU ÇÖZMEK”

Bizim önceliğimiz şehrin toplamında sulama sorununu çözmek. Su olmadan üretime dahil hiçbir proje geliştirme şansınız olmuyor. Ovalarımız da sulama sorununu çözmek için çabalıyoruz. Kuzova’da mesafe aldık. Uluova’da mesafe aldık. Ama yapılacak çok iş var. Sürecin sonunda Elazığ’ımız tarım da istenilen noktada olacaktır. Ayrıca çiftçi destek, eğitim ve hibe programlarımız devam ediyor. Tüm bunların kaynak aktarımları ve takibini milletvekillerimiz ile hep birlikte yapıyoruz.

Yerel seçimlere her ne kadar belirli bir zaman dilimi olsa da aday adaylık başvurularını partiniz kasım ayında almaya başlayacak. 24 Haziran seçimlerinde Türkiye genelinde partinizin %6’lık bir oy kaybı söz konusuyken ilimizde % 12’ye varan bir oy kaybı yaşandı. Yerel seçimde partinizin eski başarı çıtasını yakalamak adına sizce nasıl bir yol izlemeli?

“YEREL SEÇİMLERDE TAHMİNLERİN ÖTESİNDE BİR BAŞARI YAKALAYACAĞIZ”

Oy oranlarındaki çıkışlar ve düşüşler üzerinde düşünülmesi ve çalışmalar yapılması gereken konular. Partimizin oyu çıksa da inse de sonuç üzerine çalışmalar yapar. Nedenler üzerine çalışır. Bir sonra ki sürece ona göre hazırlanır. Seçim aday tespiti ve kampanya süresini içine alan bir süreçtir. Partimiz adaylarını tespit edip kamuoyuna sununca süreç başlamış olacak. Biz de teşkilatlar olarak tam uyum ve tam disiplin içinde çalışmalarımızı yürüteceğiz.  Biz iddiası ve hedefleri olan bir partiyiz. İnşallah yerel seçimlerde tahminlerin ötesinde bir başarı yakalayacağız. Buna inancım tamdır.

Size göre bir yerel idarecinin en öncelikli vasıfları neler olmalıdır?

“SİYASETİN VE TOPLUMUN BİR PROTOTİPİ VAR!”

Bu sorunun bazı yönleri ile göreceli cevabı var. Görece olmayan kısmıyla ilgili siyasetin ön gördüğü aday prototipi ortalama olarak bellidir. Bir de bu süreçler de toplumun beklentisi de aşağı yukarı bellidir. Bu iki değerin belirleyici olacağını düşünüyorum.

Temayül yoklamalarının pek etkili olmadığı konusunda eleştirilse de partiniz bu defa temayül sonuçlarının bir saat içerisinde Erdoğan’ın önünde olacağı bir sistem gerçekleştirildiniz. Buradan hareketle temayülden başarılı çıkan aday adaylarının adaylıkta şansı daha fazla olacak diyebilir miyiz?

“TEMAYÜL ÖNEMLİ AMA TEK ÖLÇÜ DEĞİL!”

Temayül yoklamaları önemli bir ölçüdür. Ama tek ölçü değildir. Temayül yoklamalarımızı en hızlı şekilde yapacağız. Ve önemli bir kıstas olacak. Seçim süreci yaklaşıyor aday adaylarımız çalışmalarına başlamış bulunuyorlar. Ben her birine kolaylıklar diliyorum. Şehrimiz ve ülkemiz için hayırlısı her daim olsun!

Fırat Gazetesi