Geleneksel Uluslarası Hazar Şiir Akşamları

Elazığ'da 1992 yılından bu yana bir gelenek haline gelen Uluslararası Hazar Şiir Akşamları’nın 24.’sü kasım ayında düzenlenecek

Geleneksel Uluslarası Hazar Şiir Akşamları

Elazığ Valiliği tarafından tertiplenen ve Fırat Şiir Akşamları adıyla başlayıp günümüze kadar düzenlenen Uluslararası Hazar Şiir Akşamları bu yıl 25-26 kasım tarihinde yapılacak. İlk olarak 5 Aralık 1992 tarihinde Fırat Şiir Akşamları adıyla düzenlenmiş olan Hazar Şiir Akşamları alınan kararlarla 22 Eylül 1995 tarihi itibarıyla Hazar Şiir Akşamları, 26 Haziran 1998 tarihi itibarıyla Hazar Şiir ve Musiki Akşamları, 13 Haziran 2000 tarihinden günümüze ise Uluslararası Hazar Şiir Akşamları adıyla tertiplenmektedir. 1994 ve 2015 yılların haricinde 1992 yılından günümüze düzenlenmektedir. 2015 yılında tertiplenemiyor oluşunun gerekçesi olarak yaşanan terör olayları gösterilmiştir. Geçmişteki yıllarda Elazığ, Sivrice ve Bakü'de düzenlenen etkinlik ilk kez Elazığ ili sınırları dışında, 2003 yılında Bahtiyar Vahapzade anısına Azerbaycan'ın Bakü şehrinde tertiplenmiştir.

TEMASI “VATAN” OLARAK SAPTANDI

24.’sü düzenlenecek olan Uluslararası Hazar Şiir Akşamları hakkında görüştüğümüz Elazığ Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Demirdağ etkinliğin bu yılki temasının ‘VATAN’ olarak saptandığını aktardı. Demirdağ, 10 yurt içinden, 5 yurt dışından 2’ si de Elazığ’dan olmak üzere toplam 17 şairin yer alacağını ve programın içeriğinde konferans, kürsü başı programı, gezi gibi etkinliklerin bulunduğunu kaydetti. Vali Çetin Oktay Kaldırım dahil çok geniş bir katılım ile gerçekleşecek  ‘ŞAİRLER YÜRÜYÜŞÜ’ de mehter takımı eşliğinde PTT Meydanı’ndan Öğretmenevi’ne kadar kortej halinde yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER