Gakgoşlar Konya'da hasret giderdi

Konya Elazığlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Cuma günü Konya Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu’nda ‘16. Çaydaçıra Gecesi’ düzenleyerek bir araya geldi. Geceye yoğun ilginin olduğu gözlemlenirken gurbetteki Elazığlılar gönüllerince eğlenerek Elazığ hasreti giderdiler

Gakgoşlar Konya'da hasret giderdi

Konya’da faaliyetlerini sürdüren Konya Elazığlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği geleneksel hale gelen ‘16. Çayda Çıra Gecesi’ düzenledi. Düzenlen etkinlikte müzik, folklor ve kürsü başı ekibiyle unutulmaz bir zaman geçiren Elazığlılar, zaman zamanda söylenen yöre türkülerine eşlik etti.

ETKİNLİĞE KATILIM BİR HAYLİ YÜKSEKTİ

Yaklaşık 600 kişinin katıldığı gecede Konya’da yaşayan Elazığlılar aynı zamanda uzun zamandır görmedikleri hemşehrileri ile hasret de giderdi. Geceye CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Meram Kaymakamı  hemşehrimiz Resul Çelik ve çok sayıda Konya’da yaşayan Elazığlılar ve Konyalılar katıldı.

“AMACIMIZ; HEMŞEHRİLİK RUHUNU YÜCELTMEK”

Elazığ’ın tanınmış sanatçılarından Abdullah Şekeroğlu, Konya’da yaşayan Elazığlılara gecede ‘Aynen Öyle’ isimli stand up gösterisi sundu. Gösterinin ardından Elazığ Belediyesi kürsübaşı ekibi, Elazığ’ın mahalli türkülerini seslendirdi. Düzenlenen program ile ilgili açıklamalarda bulunan Konya Elazığlılar Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Avukat Ömer Özler, Derneğin 21 yıldır birlik ve beraberlik çizgisinden ayrılmayarak hemşehrilerinin yanında olduğunu belirterek ‘Çayda Çıra Gecesi’ ile amaçlarının Elazığlı hemşerilik ruhunu yüceltmek olduğuna dikkat çekti. Özler, konuşmasında dernek hakkında bilgilendirmelerde de  bulunarak, düzenli olarak Elazığ kültürünü yaşatmak adına her ay kürsübaşı gecesi düzenlediklerini  kaydetti. Özler, gecenin düzenlenmesinde emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür etmeyi de ihmal etmedi.

“ÇOK GÜZEL BİR ÇAYDA ÇIRA GECESİ OLDU”

Konya’da yaşayan Elazığlılar’ın büyük bir memleket hasreti çektiğini dile getiren ve düzenlenen etkinlik ile az da olsa memleket hasretinin giderildiğine dikkat çeken Özler, şunları kaydetti: “Konya’da yaşayan Elazığlı sayısı 3 bini aştı. Her yıl Konya’ya daha fazla hemşehrimiz yerleşiyor. Kültürümüzü yaşatma adına bu tarz etkinlikleri anlamlı buluyoruz. Konyalı kardeşlerimiz de bu anlamlı günümüzde bizleri yalnız bırakmadılar. Kültürümüzü tanıtmak adına bu etkinliğin büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu kapsamda Konya’da yaşayan bütün Elazığlılara ve Konyalılara, etkinliğimizin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim. Çok güzel bir Çayda Çıra gecesi oldu. Bu güzel gecede bizi yalnız bırakmayan değerli sanatçımız Sayın.Abdullah Şekeroğlu’ na, Elazığ Belediye Başkanımız Sayın Mücahit Yanılmaz ‘a Elazığ Milletvekilimiz Sayın Gürsel Erol’a ve tüm misafirlerimize katılımlarınız için teşekkür ederim. Daha nice organizasyonlarda bir araya gelmek dileğiyle. Allah muhabbetimizi arttırsın.”

“DIŞARIDA BULUNAN HEMŞEHRİLERİMİZİN VARLIĞINI HİSSETMEK BİZE GÜÇ VERİYOR”

Kadim Elazığ şehrinin havasının Konya’da teneffüs edilmesinin  büyük bir mutluluk olduğunu söyleyerek, Konya ile Elazığ’ın benzerlikleri olduğuna değinen Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Mevlana küçük yaşlarında Konya’ya gelmeden önce Karakoçan İlçemizin Bulgurcuk ilçesinde yaklaşık 3 buçuk yıl kalmış, Belki de Mevlana’nın ilk ilham aldığı yer Elazığ’dır. Elazığ’ın hoşgörüsü muhabbeti, sevgisi, birlikte yaşama kültürü aynı zamanda Konya’da ete kemiğe bürünmüş; Mevlana olmuş ve 745 yıldır Mevlana deyişleriyle mesnevisiyle tüm dünyada anılan çok önemli bir isim olmuştur.  Elazığ çok özel ve özendirilmiş bir şehirdir.  Elazığ’da dışarıda bulunan hemşehrilerimizin varlığını hissetmek bize güç veriyor. Sizlerin bulunduğunuz yerde Elazığ hasreti çekmeniz, Elazığ ile hemhal olmanız, Elazığ’ı gönüllerinizden koparmamanız bizim için en büyük güçtür Allah varlığınızı daim etsin” dedi.

“ELAZIĞ, BİR MEDENİYET VE KÜLTÜR MERKEZİ”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol’da, Elazığ’ın bir kültür ve medeniyet şehri olduğunu söyleyerek İlimizin tanıtımı için düzenlenen organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.  Vekil Erol, “Sadece İstanbul, Ankara ve İzmir ‘de değil Türkiye’nin diğer illerinde de inanılmaz bir Elazığ nüfusu yoğunluğumuz var. Önemli olan Elazığ’ın her yönüyle tanıtılması. Gidebildiğimiz her yere gidip Elazığ’ı tanıtmamız lazım. Elazığ bir kültür şehri, medeniyetler şehri. Bu yalnızca ürünlerle değil. Elazığ’ın musikisi, mutfağı, tarihi inanılmaz zengin bir kültüre sahip. Yani düşünün 1800’lü yıllarda Harput’ta 25 tane kolej var. Nüfusu 80 bin. Bir medeniyet ve kültür merkezi.  Böylesi etkinlikler geleneklerimizi Türkiye’de ki diğer illere tanıtmak açısından da çok önemli. Buralarda bulunmak da bizim için önemli. Bugün burada bulunmaktan son derece mutluyum. İlimizin tanıtımı için düzenlenen bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2018, 20:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER