Cezaevi yerine turistik yatırımlar yapılabilirdi

Sivrice’de Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun inşaatının kaba inşaatı bitmek üzere. İlçeye önemli bir katkısı olacağı belirtilen cezaevi yakında açılacak. Ancak ilçede yaşayan vatandaşlar, cezaevi yerine turistik yatırım istiyor.

Cezaevi yerine turistik yatırımlar yapılabilirdi

Sivrice Kadın Açık Ceza İnfaz Kurumu’nun inşaatı ilk 5 ayda bir hayli yükseldi. 2016’da onaylanan proje 2018 yılının ekim ayında tamamlanacak. İlçede bazı vatandaşlar projenin ilçeye büyük bir katkı sağlayacağını düşünürken, bazıları ise yapılan cezaevinden hiçbir şekilde memnun değil.

‘TURİSTİK YATIRIM YAPILMALIYDI’

Projeyi değerlendiren Murat adlı vatandaş, “Sivrice ilçesi, hem kış turizmi hem de yaz turizmi için çok önemli bir konuma sahip. Turizm bölgesine otel yapıp o bölgeye yaz ve kış aylarında turist çekmek gerekirken, cezaevi yapılıyor. Şunu sormak istiyorum. ‘Akıl kaç paraya satılıyor?’ insanlar neden biraz düşünemiyor. Harika bir doğa manzarası, kayak merkezi ve plajı bulunan ilçemize yatırım yapılmalıydı. İlçemiz, Elâzığ’ın en önemli bir değeri olması gerekirken, yapılan bu cezaevi çok anlamsız. Kayak tesisleri 3 tahtadan ibaret. Kalacak bir otel yok. Bu bölge insanına bir ihanettir.

‘BİR EĞİTİM KURUMU YAPILSAYDI DAHA İYİ OLMAZ MIYDI?’

Adını vermek istemeyen vatandaş ise, “Bir eğitim kurumu, bir üretim tesisi kurulsa daha faydalı olmaz mı? Bu nasıl bir bakış açısı. Cezaevinin faydalı olduğu nerede görülmüş. Cezaevleri, ülke ekonomisine katkı sağlamayan, vergi ödemeyen, devletin sırtına yük olan kurumlardır. Bu kafayı değiştirin. Bizim böyle çağ dışı düşüncelerle uğraşarak kaybedecek vaktimiz yok. Sivrice, İlimizin en büyük değerlerine sahip ilçelerimizden biridir. Buraya bu şekilde kurumların yapılması, ilçemizin turizm potansiyelini düşüreceğini düşünüyorum.” açıklamalarında bulundu.

‘BU PROJE BİR NEBZE OLSA DA İLÇEYE KATKI SAĞLAYACAKTIR’

Vatandaş Emre Kart ise, “İlçemiz yıllarca kaderine terk edildi. İlçemize cezaevi yapılırken, birçok insan mani olmaya çalıştı. Turizm olan bir yere cezaevi yapılmayacak diye bir kaide yok. İnsanlar bunu anlamak istemiyor. Nihayet cezaevimiz yapılıyor. Umarım herkese hayırlı olur. Bu proje bir nebze olsa da ilçemize katkı sağlayacaktır. İnanıyorum sivrice hak ettiği yere gelecektir.” ifadelerini kullandı.

Elazığ Fırat Gazetesi

YORUM EKLE
YORUMLAR
ser say
ser say - 6 ay Önce

ne zaman tamamlanacak merak ve sabırsızlıkla bekıyorum

Nazli
Nazli - 4 ay Önce

Ne zaman bitecek

SIRADAKİ HABER